Bez zamiłowania do tego zawodu ani rusz. Jednak najważniejsza jest szkoła. Najczęstszym wyborem dla lekarzy są szkoły średnie o profilu medycznym. Takie szkoły są praktycznie w każdym mieście. Jednak ukończenie takich szkół nie tylko zapewnienie dobrego startu. Po drugie trzeba faktycznie chcieć to robić i mieć do tego pasję i serce, no i przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia, a także radzenia sobie ze stresem. Kandydatów na medycynę jest zawsze więcej niż miejsc, dlatego jak najwcześniej należy zacząć uczyć się biologii i chemii.
Ścieżki przygotowujące do zawodu lekarza
Na bycie lekarzem ludzie decydują się z różnych powodów. Dla jednych jest to zamiłowanie do tego zawodu, inni czują chęć niesienia pomocy innym, a jeszcze inni chcą podtrzymać tradycję rodzinną, która jest w ich rodzinie od pokoleń. Najważniejsze jednak jest to, aby przyszły lekarz czuł w sobie zamiłowanie do tego, co będzie robił, bo na jego rękach będzie spoczywać ludzkie życie i to on będzie decydować, czy aby na pewno dane leczenie jest odpowiednie dla pacjenta, którym się zajmuje. Jednak jak się odpowiednio przygotować do bycia lekarzem?
Przede wszystkim studia. Pierwszym i podstawowym krokiem, który musimy wykonać jest dostanie się na medycynę. Są to studia sześcioletnie. Na studiach tych zdobywamy wiedzę ogólną z przedmiotów takich jak: anatomia, chemia, fizjologia człowieka, biofizyka, farmakologia, immunologia, etyka w medycynie, embriologia, genetyka, historia medycyny, historia filozofii, diagnostyka laboratoryjna, ginekologia i położnictwo, chirurgia, onkologia, radiologia, okulistyka, psychiatria, neurologia, neurochirurgia, medycyna katastrof, dermatologia, medycyna pracy, ortopedia, opieka paliatywna, traumatologia, kardiologia, medycyna rodzinna. Na studiach musimy odbyć praktyki m.in. z pediatrii, pielęgniarstwa i chirurgii. Ukończenie studiów lekarskich kończy się otrzymaniem dyplomu lekarza medycyny.
Studia, a co potem?
Ukończenie akademii medycznej nie oznacza, że jej absolwent może automatycznie zacząć pracę w charakterze lekarza. Po zdobyciu dyplomu przyszli medycyny są zobowiązani do zgłoszenia się do okręgowej izby lekarskiej w celu uzyskania tzw. ograniczonego prawa do wykonywania zawodu. Po odebraniu tego dokumentu przyszli lekarze mają obowiązek odbycia 13-miesięcznego stażu w jednej z placówek służby zdrowia. Okres ten kończy się egzaminem. Jego zdanie równoznaczne jest z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Ostatnim etapem jest uzyskanie specjalizacji – do wyboru jest aż 40 konkretnych profesji, a czas nauki trwa od 2 do 6 lat.
Specjalizację wybiera się dopiero po zakończeniu stażu. Należy wybrać interesującą nas specjalizację, a następnie wysłać wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Centrum Zdrowia Publicznego. Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna. Jej pozytywny wynik daje nam możliwość dostania się na listę rankingową. W terminie do trzech miesięcy należy rozpocząć szkolenie specjalizacyjne, które trwa od 2 do 6 lat.
Jaki powinien być lekarz?
Kandydat na lekarza powinien zdać sobie sprawę z tego, że zanim zacznie wykonywać swój wymarzony zawód, czekają go lata nauki i wyrzeczeń, na które musi się zgodzić. Przyszły medyk musi być chłonny wiedzy, dociekliwy, konsekwentny oraz skrupulatny. Oprócz tego idealny lekarz powinien cechować się empatią. Pacjenci doceniają również, gdy lekarz z łatwością nawiązuje z nimi kontakt, potrafi cierpliwie wysłuchać wszystkich zdrowotnych problemów. Lekarz musi być także odporny na stres oraz ludzkie cierpienie. Strach przed widokiem krwi lub przyrządów medycznych w zasadzie dyskwalifikuje taką osobę do wykonywania zawodu medyka. Ważne jest również posiadanie umiejętności analitycznego myślenia, powiązywania ze sobą faktów oraz zdolność szybkiego podejmowania decyzji. Lekarz także nie może pozwolić sobie na popełnienie żadnego błędu, bo chcąc czy też nie chcąc jest odpowiedzialny za ludzkie życie i jeśli zrobi coś nie tak, to jego pacjent przypłaci życiem, a on może stracić pracę.