Praca archeologa na pewno wyróżnia się na rynku pracy pod wieloma względami. Aby ją wykonywać musimy ukończyć studia magisterskie na kierunku archeologistycznym a także wykonać roczne praktyki w kierunku badań jakie chcemy wykonywać. Oprócz tego musimy być sprawni fizycznie, manualnie i posiadać ogromną cierpliwość. Musimy pamiętać, że archeolog pracuje nie tylko w terenie przy wykopaliskach ale również za biurkiem przy sporządzaniu dokładnej dokumentacji. Zazwyczaj praca w terenie to jedynie ułamek tego co znajduje się w zakresie pracy archeologa. Ile więc zarobimy w zawodzie który wymaga aż tak ogromnych kwalifikacji aby go wykonywać? Odpowiadamy!
Praca archeologa – co się z nią wiąże?
Jak już wspomnieliśmy słowem wstępu jako archeolog nie spędzamy dni tylko na wykopaliskach w pracy w terenie – która oczywiście wymaga od nas wysokiej staminy i odporności na rozmaite warunki klimatyczne. W tej pracy spędzimy też dużo czasu za biurkiem, czy też podczas zabezpieczania artefaktów. Dzięki teorii zdobytej na studiach oraz na praktykach sporządzimy dokładny raport po każdym dniu wykopalisk.
Jest to więc praca bardzo wymagająca pod każdym względem – fizycznym jak i mentalnym. Wymaga się od nas kreatywności i umiejętności podejmowania decyzji. W związku z podróżowaniem po całym świecie w zależności od tego gdzie będziemy mieć możliwość pojechać, wielu archeologów decyduje się na zatrudnienie za granicą z powodu uzyskiwania tam wyższych zarobków za taki sam wymiar pracy jak w naszym kraju.
Ile więc zarabia doświadczony archeolog w naszym kraju jak i za granicą?
Archeolog może zarabiać naprawdę dużo. Wszystko też zależy od tego na jakich wykopaliskach pracuje, jakie tytuły akademickie posiada i jak duże doświadczenie w zawodzie zdobył. Ile więc można zarobić jako dobry archeolog? Wielu z nas odpowiedź może rozczarować, ponieważ nie jest tak łatwo dostać się do pracy w tym zawodzie ale średnie zarobki archeologa w Polsce są wycenione na jedynie 2513 złotych na rękę. Najniższe (jak podaje portal wynagrodzenia.pl) to 1239 złotych netto, a najwyższe 3161 złotych. Biorąc pod uwagę jak ciężko musimy się napracować na studiach i praktykach, żeby w ogóle myśleć o pracy archeologa nie wygląda to zbyt optymistycznie lub zachęcająco. Oczywiście ciężka praca w tym przypadku nie kończy się na studiach. Praca archeologa jest ciężka i wymagająca całego dnia. Jednakże jeśli uda nam się dokonać jakiegoś przełomowego odkrycia zapiszemy się na kartach historii na zawsze.
Czy to znaczy że po tylu latach wysiłku związanego z pracowaniem w tym zawodzie i tak ledwo zarobimy średnią krajową? Czy może sytuacja wygląda lepiej za granicą? Odpowiadamy! W Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda już o wiele lepiej. Portal careerexplorer.com podaje zarobki archeologa zaczynając na 18.97 (70.18 PLN) dolara na godzinę, czyli 39460 dolarów rocznie ( jes to to aż 146039.88 złotych w skali roku) do nawet 47.09 dolarów za godzinę i 97950 dolarów w skali roku, wśród najlepszych z archeologów. Jest to odpowiednio 174.21 złotych za godzinę pracy i aż 362,360.15 złotych za cały rok pracy! Nie warto więc się zniechęcać do pracy archeologa patrząc na stawki w Polsce, tylko rozejrzeć się za zagranicznymi ofertami. Tak czy tak będziemy podróżować po świecie i wymaga się od nas znajomości języka angielskiego – a najlepiej nawet kilku innych języków. O wiele bardziej opłacalne jest więc zostanie archeologiem za granicą – wtedy już będziemy mogli pozwolić sobie na bardzo komfortowe życie. Jeśli więc poszukiwanie relikwii przeszłości ci niestraszne, interesujesz się historią i lubisz się dużo uczyć a oprócz tego jesteś wytrzymały zarówno psychicznie jak i fizycznie – praca archeologa jest właśnie dla ciebie! Na pewno nie będziesz się w niej nudził i uciekniesz od rutyny standardowej pracy w korporacji!