fot.unsplash.com

Praca logistyka to zdecydowanie popularny i bardzo przyszłościowy zawód. Ogłoszeń o pracę jest naprawdę sporo i każdego dnia pojawiają się nowe. Nie ma w tym nic dziwnego, zapotrzebowanie rośnie coraz bardziej, a co za tym idzie, coraz więcej pracowników zatrudnianych jest na stanowisko logistyka. Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca logistyka, na czym właściwie ona polega, jakie są wymagania, obowiązki czy jakie zadania należy wykonywać będąc zatrudnionym w tej branży. Teraz chcielibyśmy krok po kroku przeprowadzić cię przez cały proces nauki w kierunku tego zawodu. Jak zostać logistykiem? Odpowiadamy! 

Czym tak naprawdę jest logistyka? Czym zajmuje się logistyk i co robi?

Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców, produktów oraz materiałów z jednego punktu do drugiego. Logistyk to więc osoba, która potrafi zaplanować każdy krok dla swojej firmy. Dzięki niej na magazynach nie zalega towar, transport jest zaplanowany tak, aby do TIRa weszło jak najwięcej materiału, oczywiście uwzględniając wymogi czy przepisy. Praca logistyka może obejmować także zagadnienia związane z obsługą klienta, prognozowaniem popytu, kontrolowaniem zapasów, przepływem informacji, realizacją zamówień, transportem, składowaniem oraz wiele innych czynników.

W logistyce bardzo ważna jest reguła 7W. Co ona oznacza? Tak naprawdę jest to:

  1. Właściwy produkt.
  2. Właściwa ilość.
  3. Właściwy stan.
  4. Właściwe miejsce.
  5. Właściwy czas.
  6. Właściwy klient.
  7. Właściwa cena.
Jak zostać logistykiem
fot.unsplash.com

Jak zostać logistykiem? Szkoła, uczelnia a może kursy? Co będzie najlepszym wyborem?

Teraz gdy wiesz już czym jest logistyka i jak właściwie to wszystko wygląda czas na najważniejszą kwestię, czyli jak właściwie zostać logistykiem? Logistyka to szeroko rozumiane pojęcie. Ciężko będzie ci „ogarnąć” wszystko na kursie czy krótkim szkoleniu. Właśnie dlatego najlepszą i najbardziej pożądaną opcją przez pracodawców są studia ekonomiczne lub techniczne o kierunku logistyka bądź pokrewne ze specjalnością logistyczną. Wybór uczelni (państwowa czy prywatna) należy już oczywiście od ciebie. Musisz rozejrzeć się co znajduje się w twojej okolicy, a jeśli chciałbyś wyjechać gdzieś dalej musisz to dokładnie przekalkulować uwzględniając oczywiście finanse ew. wynajem mieszkania, akademika i pracę dorywczą.

Wybierając studia o kierunku logistyka mamy do wyboru kilka specjalizacji specjalistycznych, są to np.:

  • logistyka międzynarodowa,
  • logistyka i technologia transportu,
  • logistyka w gospodarce żywnościowej,
  • ekonomia transportu i logistyki.

Jeśli już na wczesnym etapie edukacji wiesz, że właśnie z tym zawodem chciałbyś być związany polecamy ci technikum i klasę o profilu logistycznym. Oczywiście wiedza, którą tam zdobędziesz nie jest aż tak obszerna jak w przypadku wyższej uczelni, jednak pozwoli ci ona już na pracę w zawodzie i podjęcie studiów np. w trybie zaocznym. Wiele zależy od tego, gdzie tak naprawdę chcesz pracować i jakie wymogi ma twój potencjalny przyszły pracodawca.

Jak zostać logistykiem
fot.unsplash.com

Gdzie może pracować logistyk?

Osoby, które mają wykształcenie logistyczne mają naprawdę szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o wybór miejsca zatrudnienia. Nie tylko świetnie odnajdą się w firmach transportowych, ale także i komunikacji, spedycji, centrum usług logistycznych, instytucjach rządowych i samorządowych oraz nawet sklepach internetowych. Jak więc sam widzisz, jedna uczelnia daje ci sporo możliwości. Wykorzystaj to! Nawet jeśli w jednej firmie nie ułoży ci się współpraca, wciąż masz milion różnych opcji i możliwości i zdecydowanie jest to bardzo duży atut tego zawodu. Decyzja zależy w dużej mierze od tego, co mieści się w twoim obszarze zainteresowań. Kolejną kwestią są także zarobki, jako że na ten aspekt pracy zazwyczaj ma bardzo duży wpływ wielkość oraz popularność firmy, w której pracujesz lub zamierzasz pracować, ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.