Jak zostać projektantem mody? Na pewno to pytanie przeszło ci nie raz przez myśl jeśli zainteresowany jesteś tym jak powstaje odzież i kto tak właściwie robi jej design. Jeśli marzysz o tym, żeby widzieć ludzi chodzących w twoich kreacjach – czy to modelki na wybiegu, czy też ludzi, których mijasz codziennie na ulicy – zostanie projektantem mody pewnie nie raz przeszło ci przez myśl. Niezależnie od tego czy bardziej interesuje cię tworzenie akcesoriów, bielizny, płaszczy czy też może mody artystycznej – z pewnością ciekawi cię jakie kroki trzeba podjąć, żeby w ogóle wykonywać pracę w tej branży. Czy zostanie projektantem to coś tylko dla garstki wybranych chodzących do najlepszych szkół w Nowym Yorku? Przeczytaj nasz artykuł, żeby się dowiedzieć!
Jakie tak właściwie są wymagania do tego, aby zostać projektantem odzieży?
Jedną z kluczowych umiejętności na pewno będzie bardzo dobrze rozwinięta wyobraźnia i dużo samozaparcia i chęci do realizowania swoich projektów w praktyce nie tylko na papierze. Musimy też myśleć nieszablonowo – nikt przecież nie chce oglądać w kółko tych samych projektów. Zwłaszcza jeśli chodzi o modę artystyczną – nasz projekt musi szokować i poszerzać znane nam do tej pory horyzonty. Może nawet uda nam się zaprojektować coś na tyle dobrego, że zostanie zapamiętane na zawsze? Wszystko zależy od nakładu pracy, jaki włożymy w rozwijanie się! Zmysł estetyczny jest niezbędny w tej branży. Warto też znać języki inne niż polski – przede wszystkim angielski jeśli chcemy z naszymi projektami ruszyć poza granice naszego kraju. W końcu praca projektanta może wiązać się z podróżowaniem po całym świecie i poznawaniem nowych ludzi! W związku z tym musimy też być komunikatywni i charyzmatyczni. To jak się prezentujemy może być równie ważne jak to jak przedstawimy swój projekt. Oprócz tych umiejętności nie możemy zapomnieć o znajomości rynku i wiedzy o marketingu. W końcu dobry projektant musi wiedzieć jak coś zaprojektować w taki sposób, żeby się sprzedało jak największej ilości odbiorców.
Gdzie więc możemy nabyć te wszystkie umiejętności, niezbędne do wykonywania naszego wymarzonego zawodu?
Nasze pierwsze kroki możemy stawić na studiach związanych z projektowaniem odzieży – w Polsce niestety nie ma za dużego wyboru jeśli chodzi o uczelnie z kierunkami modowymi, ale wymienimy jakie opcje są dostępne w naszym kraju. Kierunek projektowanie ubioru znajduje się na Katedrze Mody na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie – w Łodzi zaś znajduje się wydział Tkaniny i Ubioru ASP. To jedyne dwa wybory w naszym kraju, które są bezpłatne. Oprócz nich możemy studiować na MSKPU w Warszawie, Viamodzie, która również znajduje się w stolicy oraz Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Musimy pamiętać, że te opcje są już płatne więc nie każdy może sobie na nie pozwolić. Konsekwencją niewielkiej ilości miejsc na uczelniach związanych z projektowaniem mody jest to, że dostanie się na nie nie jest takie łatwe. Jednak gdy już nam się to uda wykładowcy pomogą nam w zdobywaniu wiedzy na tematy, które nas interesują.
Czy projektantem możemy zostać tylko po studiach?
Jak to często bywa w branży artystycznej – możemy sobie poradzić również bez ukończenia studiów. Jeśli uda nam się sporządzić wystarczająco dobre portfolio i przedstawić dobrze nasze projekty możemy odnieść sukces bez potrzeby zdobywania tytułów akademickich. Dla niektórych może to być trudniejsza droga, bo wymaga o wiele więcej samodyscypliny i całą wiedzę musimy zdobywać samodzielnie lub za pomocą kursów. Nie znaczy to wcale, że jest to zły wybór – jeśli jesteśmy pracowici i kreatywni możemy osiągnąć wielkie rzeczy nawet bez dyplomu magistra! Jest to z pewnością praca dla osób niebojących się wyzwań – jeśli więc uważasz się za kogoś takiego i jesteś uzdolniony artystycznie, możesz śmiało podążać taką ścieżką kariery! Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został kolejnym Karlem Lagerfeldem lub Donatellą Versace!