Z pewnością nie raz przeglądając ogłoszenia o pracę natknąłeś lub natknęłaś się na ogłoszenie, o „pracy biurowej”. To pojęcie dla wielu osób może być niezrozumiałe. W końcu praca biurowa może oznaczać absolutnie wszystko. Skąd masz wiedzieć, że jest to zawód dla ciebie i że posiadasz wszystkie cechy, które w tej profesji są wymagane? Właśnie ci to wytłumaczymy, krok po kroku. Kto wie, być może okaże się, że jest to idealne zadanie dla ciebie, z którym poradzisz sobie bez najmniejszego problemu i odnajdziesz swoje powołanie? Sprawdź sam, czytaj dalej i się przekonaj.
Gdzie występuje praca biurowa i na czym ona właściwie polega?
Praca biurowa występuje tak naprawdę w każdej branży i każdym przedsiębiorstwie. Zarówno w wielkich firmach oraz korporacjach, jak i w małych, niewielkich rodzinnych firmach. Właśnie z tego powodu dla wielu osób jest to niezrozumiały zawód, zwłaszcza jeśli mowa o zakresie obowiązków i tym, co trzeba umieć, aby wkręcić się w tą profesję. Nie ma w tym nic dziwnego. Tak naprawdę do branży administracyjnej należy wiele różnych profesji. Znajdą się tam także stanowiska asystenckie czy specjalistyczne. Czym zajmuje się administrator biurowy?
Pracownik administracyjny zajmuje się koordynacją, zarządzaniem i organizacją codziennej pracy biura. Jego głównym zadaniem jest segregacja i archiwizacja pism i dokumentów oraz dbałość o ich prawidłowy obieg w firmie. Musi on także prowadzić rejestr pism, wydruków dotyczących obsługi pracowników oraz sporządzać wszelakie dokumentacje oraz oficjalne pisma biurowe (jak np. raporty czy sprawozdania). Tak naprawdę bez dobrego wprowadzenia w procesy zachodzące w konkretnej firmie, ciężko jest odnaleźć się w tym zawodzie. W przypadku dużej międzynarodowej korporacji będzie to wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku małej firmy, którą prowadzi jedna osoba lub zatrudnia ona kilku pracowników.
Kolejną kwestią, która jest bardzo istotna jest przepływ informacji. Chodzi tutaj o przekazywanie wszelakich niezbędnych szczegółów czy informacji pomiędzy poszczególnymi działami firmy, kontakt z klientem czy z kontrahentami przedsiębiorstwa. Jak więc sam widzisz z pewnością nie jest to prosty zawód. Zakres obowiązków jest nie tylko spory, ale także i bardzo złożony. Za tym wszystkim oczywiście stoi administrator biurowy, na którego barkach ciąży spora odpowiedzialność.
Czy nadajesz się na pracownika biurowego/administratora biurowego? Kto będzie idealny do tego zawodu?
Na dobrą sprawę im więcej wiesz o firmie, tym lepiej dla ciebie. Właśnie dlatego na takie stanowisko często bierze się osobę bliską czy z polecenia. Ma ona informacje z pierwszej ręki i właściwie już na starcie mniej więcej wie co musi zrobić i na co warto zwracać szczególną uwagę. Jeśli nie masz takich znajomości czy nie masz firmy, która chciałaby cię do takiej profesji wziąć głowa do góry, to nie koniec świata. Tak naprawdę zatrudnienia możesz szukać w wielu różnych firmach. Najłatwiej to zrobić za pośrednictwem internetu oraz portali takich jak np. pracuj.pl czy OLX.
Jeśli marzysz o pracy w tym zawodzie lub chcesz spróbować swoich sił zacznij od zrobienia rachunku sumienia. Bycie zorganizowanym i sumiennym to z pewnością duży atut, jednak nie jest to koniec świata jeśli ty jesteś osobą lekko roztrzepaną, która lubi zostawiać wszystko na ostatni moment. Można by powiedzieć, że „taki jest twój urok”. Oczywiście, możesz nad tym pracować i małymi kroczkami dojść do celu, który sobie ustawisz, jednak łączyć to z pracą biurową może być ci ciężko. Musisz zdawać sobie sprawy z odpowiedzialności, która na tobie będzie ciążyć. Każde potknięcie, zapomnienie czy roztargnienie może kosztować firmę naprawdę sporo. Nie mowa tutaj tylko i wyłącznie o stratach finansowych, ale także i tych wizerunkowych. Dla dużych firm może być to kolosalny cios w plecy, a dla małych nawet koniec „kariery” i upadek.
Z pewnością jest to zawód, przy którym towarzyszyć ci będzie także stres i nie ma w tym nic dziwnego. Wszystko zależy jednak już od samego ciebie i tego jak ty sobie z tym wszystkim poradzisz. Presja czasu to nie problem? Potrafisz pracować nawet w ekstremalnych sytuacjach i zawsze jesteś w pełni skupiony? No to do dzieła!