Ile możemy zarobić na stanowisku asystentki stomatologicznej? To jak dużo będziemy zarabiać przede wszystkim zależy od naszego doświadczenia i stażu pracy. Oprócz tego ważne są kwalifikacje, jakie zdobędziemy a także różnego rodzaju kursy i certyfikaty, które posiadamy. Kluczowe jest ukończenie jakiegoś rodzaju szkoły medycznej, aby w ogóle zacząć zarabiać jako asystentka stomatologiczna. Jak więc przedstawiają się zarobki asystentki stomatologicznej w praktyce? Odpowiadamy!
Ile zarobimy na stanowisku asystentki stomatologicznej pracując w gabinecie dentystycznym?
Zarobki mogą różnić się w zależności od tego czy pracujemy w prywatnej klinice, czy też jednej podlegając do narodowego funduszu zdrowia. Zazwyczaj w prywatnym gabinecie możemy liczyć na wyższe zarobki. Portal wynagrodzenia.pl rozkład zarobków na stanowisku asystentki stomatologicznej podaje następujący rozkład zarobków panujący w tej branży: Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 000 PLN brutto. Co drugi asystentka stomatologiczna otrzymuje pensję od 2 530 PLN do 3 490 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych asystentek stomatologicznych zarabia poniżej 2 530 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 490 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych asystentek stomatologicznych. Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie w tym zawodzie znajduje się w okolicach średniej krajowej.
Od czego więc zależy wynagrodzenie asystentki stomatologicznej? Co musimy zrobić, żeby liczyć na jak najwyższe zarobki, pracując w tej branży?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, to jak dużo będziemy zarabiać zależy od naszego stażu i doświadczenia w tej branży. To czy pracujemy jako pomoc w klinice dentystycznej na NFZ czy też w prywatnej ma niemałe znaczenie. To jak duże zarobki uzyskamy jako asystent jest zależne od tego jak wysokie zarobki ma dentysta stomatolog. W końcu na pewno nie będziemy zarabiać więcej od niego. Portal zarobki.pracuj.pl podaje, że w 2017 r. mediana płac na stanowisku: asystent stomatologiczny wynosiła 3500 zł brutto. Tak wynika z danych Pracuj.pl. 84% ankietowanych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ich przeciętne zarobki „na rękę” – po odliczeniu składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy – wynosiły 2500 zł. Oprócz tego asystenci mogli też liczyć na korzyści pozapłacowe. Wśród najczęściej przyznawanych benefitów znalazły się: dofinansowanie szkoleń/kursów (17%), prywatna opieka medyczna (9%), ubezpieczenie na życie (8%) i dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (7%). 19% osób zatrudnionych na stanowisku asystenta stomatologicznego co miesiąc otrzymywało premię.
Jakie więc musimy posiadać kwalifikacje żeby zarabiać jak najwięcej?
Jedną z podstawowych rzeczy, jakie musimy posiadać, aby pracować w tym zawodzie, jest ukończenie szkoły medycznej i posiadanie certyfikatu, który potwierdza uzyskane przez nas umiejętności. Jest to w końcu kluczowe przy pracy w służbie zdrowia – nie może jej wykonywać pierwsza lepsza osoba bez żadnego wykształcenia. Dodatkowym atutem rynku pracy i w oczach i pracodawcy będzie posiadanie dodatkowych, często płatnych kwalifikacji i ukończenie kursów. Odbycie odpowiedniej ilości praktyk tez na pewno wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek. Program nauczania w szkole medycznej powinien zostać skonstruowany zgodnie z rozporządzaniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenie w zawodach. Jeśli więc posiadasz odpowiednie umiejętności, lub chciałbyś je dopiero uzyskać – powinieneś wiedzieć, że zarobki w tym zawodzie wahają się w okolicach średniej krajowej i raczej nie możemy liczyć na zarabianie ogromnej ilości pieniędzy. Może to brzmieć zniechęcająco, ale musimy pamiętać o dodatkowych benefitach i tym, że nie jest to praca ciężka fizycznie czy też umysłowo. Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako asystentka stomatologiczna -a pliku już teraz.