Zazwyczaj sądzi się, że pracownik produkcji to osoba, która nie zarabia zbyt wiele w końcu do tej pracy przyjmują absolutnie wszystkich, prawda? Jak więc można liczyć na godne wynagrodzenie? Otóż wszystko zależy od wielu czynników. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca na produkcji oraz jak się tam właściwie dostać, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobków, czyli ile właściwie zarabia pracownik produkcyjny?
Praca pracownika produkcji – czym sie zajmuję?
Perspektywa osoby trzeciej niezwiązanej z produkcją lub zakładem produkcyjnym najczęściej jest jednoznaczna, a mianowicie „Pracownik produkcji wykonuje do znudzenia żmudne i monotonne czynności przez osiem lub dwanaście godzin” jest to po części prawdą ale też nie do końca. W większości zakładów produkcyjnych cały proces podzielony jest na stacje, na których wykonuje się poszczególne zajęcia lub zadania. Może to być dokręcanie śrub, spawanie metalowych elementów karoserii, szlifowanie ostrych krawędzi wyciągniętych z wytłaczarek lub obsługa nowoczesnej wtryskarki wzbogaconego plastiku albo karbonu. Prawda jest taka, że różnorodność jest tak przeogromna jak rynek zakładów produkcyjnych w Polsce, ile fabryk tyle produkcji.
Jeśli potrzebujesz pracy od zaraz, a nie masz wygórowanych wymagań ani kwalifikacji może to być coś dla ciebie. Zazwyczaj zakłady produkcyjne nie wymagają od nowo przyjętych kursów, specjalizacji, czy wyszukanych uprawnień, choć wiadomo doświadczenie zawodowe zawsze jest mile widziane u pracodawcy, tym bardziej jeśli w przeszłości podejmowałeś prace jako pracownik produkcyjny, to wpisanie tego faktu do CV może mieć duże znaczenie. Jeśli zdecydujesz się zostać pracownikiem produkcji musisz być gotowy na to, że pracodawca odezwie się do ciebie w przeciągu paru dni od złożenia CV. Wynika to z ogromnych braków i zapotrzebowania na tego typu stanowiska w kraju rozwijającym się, jakim jest Polska, w którym to większość produktu krajowego brutto generowane jest przez tę odnogę przemysłu.
Co wpływa na wynagrodzenie?
Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.
Ile zarabia pracownik produkcyjny?
Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Pracownik Produkcyjny wynosi 3 500 zł i jest o 1 200 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to kwota 2 555 złotych netto, na umowie zlecenie 2 644 złotych netto, na umowie o dzieło 3 024 złotych netto, a na umowie B2B złotych netto.
Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Pracownik Produkcyjny jest świadczenia socjalne, ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna oraz dofinansowanie zajęć sportowych. 45% osób pracujących na stanowisku: Pracownik Produkcyjny otrzymuje premię co miesiąc. 95% osób zatrudnionych na stanowisku: Pracownik Produkcyjny pracuje na podstawie umowy o pracę.
Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku pracownika produkcyjnego wynosi 3 200 złotych brutto, czyli 2 343 złotych netto. Co drugi pracownik produkcji otrzymuje pensję od 2 700 złotych do 3 780 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych pracowników produkcji zarabia poniżej 2 700 złotych brutto. Na zarobki powyżej 3 780 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pracowników produkcji.