Marzy ci się praca w handlu, ale nie chcesz pracować na stanowisku doradcy klienta czy też zwykłego sprzedawcy? Chcesz sięgnąć nieco wyżej, mieć więcej obowiązków i pragniesz większej odpowiedzialności? Być może praca kierownika sklepu będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Pisaliśmy już o tym jak wygląda taka praca oraz ile możesz w niej zarobić, teraz czas na kolejną, ale wciąż istotną kwestię, czyli jak właściwie zostać kierownikiem sklepu? Zaczynajmy!
Praca kierownika sklepu – jak wygląda? Co należy do obowiązków kierownika sklepu?
Przede wszystkim kierownik sklepu zajmuje się inicjowaniem i organizowaniem działań wewnątrz sklepu i w jego bezpośrednim otoczeniu, ale także bardzo ważną rolę odgrywa realizacja planu marketingowego, planowanie struktury asortymentowej, zamówień sklepu i poziomu zapasów w sklepie, realizacja obrotu towarowego – zamówienia, zwroty, dostawy itp., nadzorowanie pracy sprzedawców, dbanie o należytą ekspozycję produktów, nadzór nad jakością obsługi klientów, tworzeniem raportów sprzedażowych, nadzór nad procedurą obsługi reklamacji przedsprzedażnych i posprzedażnych.
Ogłoszenia o pracę dla kierownika sklepu – na co zwracać uwagę?
Aby dać ci nieco jaśniejszy obraz tego, czego będzie od ciebie wymagać potencjalny pracodawca, postanowiliśmy zerknąć na popularny portal OLX, gdzie znajdziesz wiele ogłoszeń o pracę z tak naprawdę każdej możliwej branży. Jak wygląda przykładowe ogłoszenie?
„Kierownik sklepu w JYSK, Sandomierz
Jeśli masz chęć na pozytywną zmianę i …
• posiadasz doświadczenie w osiąganiu doskonałych wyników sprzedażowych razem ze swoim zespołem
• posiadasz doświadczenie w zarządzaniu i rozwijaniu zespołu oraz w wyszukiwaniu talentów
• potrafisz zapewnić fachową obsługę klienta
• potrafisz dawać z siebie to co najlepsze i być aktywnym członkiem zespołu
• potrafisz samodzielnie podejmować decyzje w zmiennym, dynamicznym środowisku i wziąć odpowiedzialność za podjęte decyzje
• chcesz się rozwijać, masz ambicję i determinację”
Czy do pracy jako kierownik sklepu wymagane jest konkretne wykształcenie?
Do pracy w tym zawodzie nie jest wymagane żadne konkretne wykształcenie. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby kierownikiem sklepu została osoba posiadająca wykształcenie podstawowe. W praktyce jednak większość sklepów wymaga wykształcenia minimum średniego, a coraz częściej już nawet wyższego. Nie ma w tym nic dziwnego. Kierownik sklepu to bardzo odpowiedzialne stanowisko.
Jak zdobyć doświadczenie do pracy na stanowisko kierownika sklepu?
W ogłoszeniach często znajdziesz informacje o wymaganym doświadczeniu minimum rocznym lub dwuletnim. Jak takie doświadczenie zdobyć? To jest nieco problematyczna sprawa. Najczęściej na stanowisko kierownika sklepu dochodzi się poprzez awanse. Zaczynasz na stanowisku zwykłego sprzedawcy, a z czasem pniesz się coraz wyżej. Następnie pracodawca może cię oddelegować do np. nowo otwierającego się sklepu i tam będziesz pełnił funkcję z początku asystenta kierownika sklepu, a w późniejszym czasie już samego kierownika sklepu.
Częste wymagania stawiane przyszłym kierownikom sklepów
Od kandydatów zazwyczaj wymaga się: samodzielności, gotowości do odbycia szkoleń, odpowiedzialności oraz uczciwości, doskonałej organizacji pracy, dużego zaangażowania i samodzielności w działaniu. Ważne są także zdolności przywódcze, w końcu musisz kierować grupą osób. Liczą się umiejętności sprzedażowe, doświadczenie w handlu detalicznym oraz w zarządzaniu zespołem. Czasem wymagane jest wykształcenie średnie, a czasem wyższe. Co jeszcze? Znajomość MS. Office oraz obsługa kasy fiskalnej, umiejętność obsługi komputera, bez tego ani rusz.
Dodatkowo kierownik sklepu musi być osobą opanowaną. Na klientów będziesz trafiać naprawdę różnych. Mimo to musisz sprostać ich oczekiwaniom, odnosić się do nich z kulturą i szacunkiem, nawet jeśli ten szacunek ma być jednostronny. Nie wolno ci podnieść głosu, okrzyczeć kogoś, obrazić go czy odwrócić się na pięcie i odejść.