Kierunki psychologiczne zyskały w ostatnich latach dużą popularność, jednak razem z chęcią podjęcia tej kariery pojawia się wiele pytań. Psychologia jest bardzo obleganym kierunkiem, dlatego wiele osób obawia się, że nie będą w stanie się na nie dostać. Dodatkowo ze względu na złożoność tej dziedziny i ilość działów, na które się składa, wiele osób nie jest pewnych czy jest to dla nich odpowiedni kierunek.
Czy psychologia to odpowiednie studia dla mnie?
Psychologia to zawód wymagający dużej wiedzy ogólnej, umiejętności logicznego myślenia i kontaktu z ludźmi. Jest to idealny kierunek dla osób ciekawych świata i zainteresowanych ludźmi, ich sposobami myślenia i różnymi sposobami postrzegania świata. Dobry psycholog musi być również cierpliwy i wyrozumiały, ponieważ każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia.
Czy rzeczywiście tak trudno jest dostać się na studia psychologiczne?
Osoby, które marzą o udaniu się na studia psychologiczne muszą wziąć pod uwagę fakt, że jest to bardzo popularny kierunek i nie rzadko zdarza się, że o jedno miejsce konkuruje 20 chętnych. Dostanie się na studia psychologiczne może być sporym wyzwaniem, a przyjęci zostają tylko najlepsi absolwenci. Warto również pamiętać, że takie studia są kosztowne, a łącznie czesne potrafi osiągnąć nawet do 40 tysięcy złotych.
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Przedmioty dodatkowe potrzebne, by dostać się na psychologię, różnią się ze względu na uczelnie i mogą ulec zmianom, ale listę przedmiotów zazwyczaj można znaleźć na stronie uczelni. Najczęściej wymaganymi przedmiotami są biologia, chemia, fizyka, historia oraz geografia, ale mogą to być również polski, czy angielski. Ważne, by co najmniej jedne przedmiot napisać na poziomie rozszerzonym, jednak przy tak popularnych studiach zalecane jest rozszerzyć więcej przedmiotów. Zważając na liczbę kandydatów bardzo prawdopodobne jest, że brane pod uwagę będą nie tylko wyniki matur, ale również oceny na świadectwie, które muszą być wysokie, aby wyróżnić się wśród innych chętnych.
Jaką specjalizacje wybrać?
Psychologia jest obszerną dziedziną, która ma zastosowanie w niemal każdym aspekcie życia. Korzystanie z usług psychologa nie jest już uznawane za coś wstydliwego, dlatego tak wiele osób zwraca się do nich po pomoc nie tylko w przypadku poważnych problemów, ale również codziennego stresu, wyczerpania, czy po prostu, aby móc lepiej funkcjonować w pracy, związkach, czy życiu codziennym. Psycholodzy jednak zatrudniani są również przez szkoły, sądy, korporacje, szpitale itd., dlatego na rynku pracy jest na nich tak duże zapotrzebowanie. Do wykonywania tych prac potrzebna jest jednak konkretna specjalizacja, dlatego przed podjęciem decyzji o studiowaniu psychologii należy dobrze przemyśleć czym dokładnie chcemy się zająć. Jakie specjalizacje mamy do wyboru?
- Neuropsychologia– dział psychologii zajmująca się analizą konsekwencji uszkodzenia mózgu u człowieka. Studia te przygotowują do pracy z osobami z deficytami neuropsychologicznymi, przejawiającymi dysfunkcje układu nerwowego oraz zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym.
- Psychologia biznesu– dział psychologii, który zajmuje się między innymi analizom mechanizmów rządzących gospodarką i stosowana jest w celu zwiększenia efektywności pracowników.
- Psychologia sądowa – dział psychologii, który zajmuje się działaniem aparatu sprawiedliwości, czyli m.in. badaniem zjawisk patologii społecznej, czy profilowaniem nieznanych sprawców.
- Psychologia kliniczna– dział psychologii, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych.
Istnieje również wiele innych działów np. psychologia sportu, psychologia dzieci i młodzieży, psychologia mediów i reklamy, psychoterapia i coaching, czy psychoseksuologia, dlatego należy zapoznać się z każdym z nich, aby móc zdecydować, który najbardziej nam odpowiada.
Jak wygląda proces rekrutacji?
Rekrutacje prowadzone są elektronicznie. Po założeniu konta rejestracyjnego należy podać wymagane informacje do odpowiednich rubryk. Potrzebne będą wyniki egzaminów maturalnych, dane osobowe takie jak numer dowodu osobistego oraz informacje kontaktowe np. numer telefonu oraz z maila. Dodatkowo możesz dołączyć certyfikaty, dyplomy z olimpiad i inne dokumenty, które mogą zwiększyć twoje szanse na dostanie się na wymarzone studia. Po uzupełnieniu wymaganych informacji wybierz kierunki studiów, na które chciałbyś się dostać. Należy również dokonać opłaty rekrutacyjnej, za każdy wybrany kierunek, która może wynosić od 60 do 100 zł w zależności od uczelni. Gdy proces rekrutacji się zakończy upubliczniona zostanie lista zakwalifikowanych, którą możesz znaleźć na stronie, przez która się rejestrowałeś. Z listy dowiesz się, czy zostałeś przyjęty, umieszczony na liście rezerwowej, czy może tym razem nie udało ci się dostać na studia.