Jeśli już wiesz, na czym polega praca akwizytora i uważasz, że nadajesz się do pracy w sprzedaży – na pewno interesuje cię to jak można zostać akwizytorem. Z tego artykułu dowiesz się jakie kwalifikacje i wymagania będą stawiane przed tobą w tej profesji. Czy bycie akwizytorem polega tylko na chodzeniu po domach od drzwi do drzwi? Jakie wykształcenie musimy posiadać, aby pracować na tym stanowisku? Odpowiadamy!
Jakie cechy musi posiadać dobry akwizytor?
Obecnie od akwizytora nie oczekuje się ukończenia uczelni wyższej, jednakże na pewno nie zaszkodzi nam posiadanie wykształcenia związanego ze sprzedażą. Możemy też odbyć w tym celu rozmaite kursy czy też przejść jakieś szkolenia. Warto wiedzieć, że zawód ten nie wymaga od nas wykształcenia wyższego niż średnie. Czym więc cechuje się dobry akwizytor i co musimy potrafić, aby nim zostać?
Przydatne może być wcześniejsze doświadczenie w sprzedaży – takie jak na przykład w sklepie czy też jakimś call center. Nie jest wymagane, wiadomo, że każdy musi gdzieś zacząć, lecz nasz przyszły pracodawca na pewno będzie patrzył na nie pozytywnie. Ważne jest posiadanie nienagannych umiejętności interpersonalnych – w końcu codziennie będziemy rozmawiać z dziesiątkami ludzi, może więc to nie być łatwe zadanie dla ludzi zamkniętych w sobie i introwertycznych. Na pewno przyda nam się posiadanie prawa jazdy kategorii B jak i własnego, lub też służbowego samochodu. Pomoże nam to w przemieszczaniu się pomiędzy klientami bez opóźnień spowodowanych przez korzystanie z komunikacji publicznej.
Akwizytor musi być w stanie pracować w każdych warunkach pogodowych – niewiadomo w końcu czy pracodawca nie będzie oczekiwał od nas zaczepiania ludzi na ulicy w środku zimy. Ważne jest też posiadanie dobrej kondycji, po to, abyśmy mogli chodzić długie dystanse. Możliwe jest też, że będziemy musieli pracować poza godzinami pracy wpisanymi w umowę – co jeśli dostaniemy telefon od potencjalnego klienta w weekend? Nie chcemy przecież go stracić! Każdy akwizytor musi być dobry w sprzedawaniu towarów lub usług które oferuje firma w jakiej jest zatrudniony.
Co należy więc do zadań akwizytora?
Akwizytor w swojej pracy będzie musiał zbierać podpisy od potencjalnych klientów a także uzyskiwać od nich dane osobowe, potrzebne do zawarcia umowy sprzedażowej. Nie należy to do łatwych zadań, ponieważ większość ludzi boi się oszustów którzy chcieliby wykorzystać ich dane personalne w złym celu. Musimy więc przekonać daną osobę, że jesteśmy godni zaufania – w tym celu ważne jest odpowiadanie na wszelkie pytania jakie tylko może mieć klient.
Czasami po pracy będziemy musieli wykonać telefon do klienta w celu doprecyzowania informacji lub też warunków umowy. Praca akwizytora jest ciężka, ponieważ czasami nawet mimo naszych najlepszych wysiłków ktoś może nas brać za oszusta. Dlatego też posiadanie dobrych umiejętności interpersonalnych a także wiedza na temat tego w jaki sposób powinniśmy przekazywać informacje jest nam niezbędna do wykonywania tej pracy. Mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie – na pewno więc musimy wyglądać schludnie i mieć miłą aparycję.
Podsumowując, aby wykonywać zawód akwizytora nie musimy posiadać świadectwa ukończenia uczelni wyższej, jednakże warto byłoby mieć jakieś wcześniejsze doświadczenie w sprzedaży. Prawo jazdy kategorii B, samochód i dobra kondycja także należą do rzeczy które warto posiadać. Jeśli czujesz więc, że handel to coś właśnie dla ciebie, dodatkowo nie lubisz siedzieć wciąż w jednym miejscu i nie zniechęca cię fakt, że wielu ludzi których spotkasz w pracy będzie nastawiona do ciebie negatywnie z samego faktu jaką profesję wykonujesz – praca akwizytora może być czymś właśnie dla ciebie!