fot.unsplash.com

Lubisz nieruchomości, zarządzanie i administrowanie? Być może zawód administratora nieruchomości będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem! Pisaliśmy juz o tym, na czym polega ta praca, co będzie należało do twoich zadań oraz obowiązków, teraz chcielibyśmy przeprowadzić cię przez ścieżkę do tej profesji, od czasów szkolnych po podpisanie pierwszej umowy na to stanowisko. Zaciekawiony? No to zaczynajmy! 

Czy administrator nieruchomości to to samo co zarządca nieruchomości?

Powinniśmy zacząć, tak naprawdę od najważniejszego, czyli czy administrator nieruchomości, a zarządca nieruchomości to ten sam zawód? Wiele osób mylnie uważa, że administrator nieruchomości, a zarządca nieruchomości to jedna i ta sama osoba, która zajmuje się, tym samym. Wcale nie jest to prawda. Czym różnią się od siebie te dwa zawody?

W prawie polskim określenie „administrator” nie występuje w ogóle lub pojawia się incydentalnie. Administrowanie jest czynnością, która generalnie zawiera się w pojęciu zarządzania nieruchomością, ale oznacza przede wszystkim podstawowe czynności dotyczące opieki nad nieruchomością, takie jak np. sprzątanie w obrębie danej nieruchomości, pobieranie opłat czynszowych od lokatorów, monitorowanie i usuwanie awarii, prowadzenie korespondencji itp. Obowiązki administratora nieruchomości to między innymi: nadzorowanie budynku, budynków osiedla, dbanie o czystość budynków mieszkalnych, prowadzenie prac konserwacyjne i remontowe, kontrolowanie stanu technicznego urządzeń i instalacji, przyjmowanie skarg i zgłoszeń od lokatorów, bezpośrednia obsługa Wspólnot Mieszkaniowych, nadzorowanie nad jakością świadczonych usług przez firmy obsługujące nieruchomość (usługi porządkowe, remontowe, serwisowo-techniczne).

fot.unsplash.com

Natomiast zarządca nieruchomości, który jest wybierany przez wspólnotę mieszkaniową, ma o wiele więcej obowiązków niż administrator. Odpowiada nie tylko za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa, ale także ma obowiązek zająć się odśnieżaniem chodników, dróg osiedlowych, ma za zadanie przeprowadzić terminową kontrolę stanu technicznego budynku (sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych, przegląd instalacji gazowej itp.). Zarządca nieruchomości może odpowiadać również za przygotowywanie dokumentów i prowadzenie obszernej dokumentacji zarządzanego budynku.

Jak zostać administratorem nieruchomości?

Aby zostać administratorem nieruchomości, należy posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Świetnie sprawdzi się technikum ekonomiczne. Bardzo często firmy chcą także pracownika doświadczonego, jednak wiadomo, nie jest to wymóg, w końcu gdzieś musisz zdobyć swoje pierwsze doświadczenie. Administrator to osoba, która zna przepisy prawa regulującego administrowaniem budynkami o konkretnym charakterze. Dodatkowo musi znać prawo budowlane, ustawę o gospodarce nieruchomościami, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

fot.unsplash.com

Jakie cechy powinien posiadać idealny administrator nieruchomości?

Administrator nieruchomości powinien być przede wszystkim samodzielny, odpowiedzialny, sumienny i dokładny. Ważna jest umiejętność analizy sytuacji i szybkiego rozwiązywania problemów oraz umiejętność podejmowania decyzji. Administrator musi cechować się także wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością. Z pewnością na tym stanowisku nie sprawdzi się ktoś, kto ma problem z organizacją swojej własnej pracy czy ktoś, kto nie potrafi zbudować dobrych relacji z ludźmi.

Jakie wymogi należy spełniać, aby zostać administratorem nieruchomości?

Aby sprawdzić, jakie wymogi musisz spełniać, jeśli chcesz zostać administratorem nieruchomości, posłużyliśmy się popularnym portalem OLX, na którym odszukaliśmy dwa ogłoszenia o pracę w tym zawodzie. Co jest w nich zawarte?

Administrator- Zarządca Nieruchomości

Wymagania:

  • wykształcenie średnie lub wyższe
  • minimum 3 letnie doświadczenie na podobnym stanowisku;
  • wiedza i doświadczenie w zakresie technicznej obsługi budynków oraz znajomości prawa budowlanego;
  • umiejętność rozwiązywania problemów technicznych oraz zarządzania budynkiem i infrastrukturą zewnętrzną;
  • wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne;
  • bardzo dobrze rozwinięte umiejętności w zakresie organizacji pracy;
  • dyspozycyjność, samodyscyplina, samodzielność i zaangażowanie;
  • zdolność szybkiego uczenia się;
  • umiejętność rozwiązywania problemów;
  • biegła znajomości środowiska Microsoft Office (Word, Excel, Outlook);
  • wysoka etyka zawodowa.

Pomocne:

  • licencja zarządcy nieruchomości”

lub

Administrator Nieruchomości

Wymagania:

  • wykształcenie wyższe techniczne (kierunki: budownictwo, architektura i urbanistyka, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna)

  • minimum roczny staż pracy jako administrator nieruchomości

  • umiejętność organizacji pracy

  • odporność na stres

  • wysoka motywacja do pracy, zaangażowanie i samodzielność

  • znajomość zagadnień z zakresu ustawy Prawo Budowlane, ustawy o gospodarce nieruchomościami

  • wysokie umiejętności interpersonalne i negocjacyjne

  • czynne prawo jazdy kat. B”