Praca pracownika produkcji
fot.unsplash.com

Zawód pracownika produkcji wśród masy osób wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, nie jest to najbardziej dochodowe zajęcie, lecz na pewno łatwo dostępne w Polsce, przy czym wbrew pozorom istnieje dość duża różnorodność w zadaniach na tego typu stanowisku przez wiele rodzajów produkcji oraz specyfikacji zakładów w rozwijającej się Polsce. Niemniej jednak praca na jednym zakładzie produkcyjnym może dla wielu wydawać sie nudna przez monotonie, lecz na wielu zakładach znają sposoby jak sobie z nią poradzić i nie wpędzać swych pracowników. Chcesz przekonać się, jakie to sposoby i jak wygląda ten biznes od kuchni? Nie czekaj przeczytaj ten artykuł! 

Praca pracownika produkcji – czym sie zajmuję?

Perspektywa osoby trzeciej niezwiązanej z produkcją lub zakładem produkcyjnym najczęściej jest jednoznaczna, a mianowicie „Pracownik produkcji wykonuje do znudzenia żmudne i monotonne czynności przez osiem lub dwanaście godzin” jest to po części prawdą ale też nie do końca. W większości zakładów produkcyjnych cały proces podzielony jest na stacje, na których wykonuje się poszczególne zajęcia lub zadania. Może to być dokręcanie śrub, spawanie metalowych elementów karoserii, szlifowanie ostrych krawędzi wyciągniętych z wytłaczarek lub obsługa nowoczesnej wtryskarki wzbogaconego plastiku albo karbonu. Prawda jest taka, że różnorodność jest tak przeogromna jak rynek zakładów produkcyjnych w Polsce, ile fabryk tyle produkcji.

Praca pracownika produkcji
fot.unsplash.com

Stanowisko pracy pracownika produkcji

Cała produkcja w danych zakładach podzielona jest na linie produkcyjne te z kolei na stacje, na których znajdują się poszczególne stanowiska, Twoje zadanie będzie więc zależało od tego gdzie dokładnie Cię przydzielą 

Niezależnie od tego czy wylądujesz na dziale lakierni montażu czy spawalni Twoje zadanie jest proste, wykonaj cel danego stanowiska zgodnie z instrukcją, z którą zostałeś zapoznany wcześniej w czasie określonym przez inżynierów produkcji może to być 15 sekund na dokręcenie śruby lub nawet pięciu minut na podjęcie wiązki elektrycznej w samochodzie. Pamiętaj, że czas gra tu główną role jeżeli Ty nie wyrobisz się na swoim stanowisku kolega z pracy, który jest „za” Tobą w rozumieniu linii produkcyjnej będzie musiał to zrobić za Ciebie. Lepiej się nie ociągaj jeśli nie chcesz, żeby współpracownicy nie zapałali do Ciebie negatywnymi emocjami już na starcie. W tym wszystkim warto pamiętać, że nie tylko czas jest tu ważny liczy się także sumienne wykonywanie obowiązków oraz dokładne wykonanie powierzonych zadań. Jest to równie ważne bo źle wykonana czynność na danym stanowisku może zatrzymać całą sekcję, dział a nawet całą produkcję w tym wypadku odpowiedzialność jest ogromna ponieważ minuty zastoju w produkcji liczone mogą być w setkach tysięcy złotych. Jest to rzecz jasna zależne od specyfikacji zakładu oraz produktu, jaki wytwarza.

Praca pracownika produkcji
fot.unsplash.com

Jeśli sądzisz, że przez następne dwadzieścia lat będziesz wykonywać jedną czynność jak wycinanie nadlewu ze wtryskarki to grubo sie mylisz jako pracownik produkcji danego zakładu możesz być dowolnie przerzucany pomiędzy stanowiskami na danym zakładzie nawet pomiędzy działami jeśli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście sam się na to zgodzisz podpisując umowę. Ma to swoje dobre strony, wyobraź sobie, że masz wykonywać jedną czynność przez następne dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat twojego życia. Można się od tego zanudzić na śmierć, poza tym co wtedy kiedy kolega, który stoi na linii produkcyjnej przed tobą rozchoruje się i nie przyjdzie na swoje stanowisko. Ktoś będzie musiał go zastąpić. Pamiętaj produkcja nie może stanąć nigdy!

Prawdopodobnie podczas normalnego dnia pracy będziesz zmieniał swoje stanowisko aż kilka razy. Jest to całkowicie normalne i zdrowe wykonując jedną czynność przez dłuższy okres niż dwie lub trzy godziny popadłbyś w straszną rutynę, a to obniżyłoby twoją efektywność a statystyki cóż muszą się zgadzać.