Zastanawiasz się nad pracą rzeźnika ale nie jesteś pewien, czy aby na pewno spełniasz wszystkie wymogi? A może po prostu zajrzałeś tutaj z ciekawości i zastanawiasz się, jakie trzeba mieć predyspozycje, aby wykonywać ten zawód. Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej! Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca rzeźnika i co należy do jego obowiązków, teraz przeprowadzimy cię, krok po kroku przez procedury. Jak zostać rzeźnikiem? Odpowiadamy!
Czym zajmuje się rzeźnik wędliniarz? Czym zajmuje się rzeźnik i jaki ma zakres obowiązków?
Zadaniem rzeźnika wędliniarza jest przygotowanie mięsa do dalszego przetwórstwa oraz spożycia. Rzeźnik dzieli części mięsa według określonej klasyfikacji. Dodatkowo zajmuje się on produkcją wędzonek, wędlin, wyrobów wędliniarskich, tłuszczów topionych, przechowywaniem surowców, konserwowaniem mięsa (solenie, peklowanie, wędzenie, chłodzenie i zamrażanie), napełnianiem konserw, zagospodarowaniem ubocznych produktów uboju (gruczoły, sierść, krew, jelita).
Tak naprawdę rzeźnik to osoba, która musi mieć nerwy ze stali. Trzęsące się dłonie na tym stanowisku całkowicie cię dyskwalifikują. Dlaczego? Ponieważ rzeźnik wędliniarz posługuje się ostrymi narzędziami, takimi jak pilarki, tarczowe i taśmowe do mięsa, noże, tasaki itp. Ponadto używa aparatów do nastrzykiwania i rozdrabniania (kutrów, wilków, młynków koloidalnych), mieszarek, nadziewarek, dozowników, maszyn plasterkujących, dozujących, ważących i foliujących.
Rzeźnik wędliniarz ma nieco inny zakres obowiązków, niż zwykły rzeźnik. Czym różnią się od siebie te dwa, bardzo podobne, zawody? Do obowiązków rzeźnika należy między innymi: nadzór nad zwierzętami przyjętymi do uboju, dobór narzędzi i maszyn do uboju (a także dbałość o ich czystość), ubój zwierząt i poubojowa obróbka mięsa przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, przeprowadzanie rozbioru i klasyfikacji mięsa, wykonuje czynności rozbioru tusz, półtusz i ćwierćtusz na części zasadnicze, dobiera i przygotowuje do produkcji surowce, dodatki oraz materiały pomocnicze, sporządzanie gotowych produktów, takich jak wędliny czy wędzonki, magazynowanie mięsa i przeznaczanie go do sprzedaży oraz sporządzanie dokumentacji.
Jak zostać rzeźnikiem-wędliniarzem/rzeźnikiem? Jaką szkołę należy ukończyć?
Rzeźnik powinien mieć ukończoną Zasadniczą Szkołę Zawodową o kierunku rzeźniczym. Po trzech latach pracy w tym zawodzie można zdać egzamin czeladniczy w izbie rzemieślniczej, a po sześciu latach – egzamin mistrzowski. Ważne jest, aby kandydaci cechowali się sprawnością fizyczną, siłą i odpornością na niskie temperatury. Nie mogą być ponadto nosicielami chorób zakaźnych.
Jakie wymogi musisz spełniać, aby zostać rzeźnikiem lub rzeźnikiem-wędliniarzem?
Aby zagłębić się nieco w to, jakim wymaganiom musisz sprostać, jeśli chcesz rozpocząć pracę w tym zawodzie, postanowiliśmy szukać ogłoszenia o pracę na popularnym portalu OLX. Jest ich tam naprawdę sporo różnych ogłoszeń z różnych miejsc Polski czy nawet Europy. Oczywiście, duża część osób podejmuje zatrudnienie np. w Szwecji, Dani czy Niemczech, gdzie zarobki potrafią być nawet dwa lub trzy razy większe niż w Polsce.
„Wymagania:
- aktualna książeczka zdrowia (sanepid),
- podstawowe umiejętności trybowania i krojenia mięsa wieprzowego.”
„Miejsce pracy: Halmstad (Szwecja)
Wymagania:
- Wykształcenie zawodowe
- Doświadczenie na tym samym lub podobnym stanowisku
- Mile widziana znajomość języka angielskiego, lub niemieckiego ale nie warunkiem koniecznym
- Bez nałogów alkoholowych
- Przejazd z Polski do Szwecji we własnym zakresie”
„Obowiązki:
- praca przy uboju bydła i trzody / rozbiorze mięsa,
- kontrola jakości produktu,
- utrzymanie higieny pracy i stanowiska.
Oczekujemy:
- poszukujemy osób rzetelnych,
- sprawność manualna,
- doświadczenie w pracy przy produkcji mięsa.”