W dzisiejszych czasach idea dbania o siebie jest bardzo ważnym aspektem. Wystarczy włączyć media społecznościowe, by na tablicy zobaczyć mnóstwo ofert trenerów czy trenerek personalnych, którzy zachęcają do skorzystania z ich usług. Jeśli interesujesz się zdrowym stylem życia, masz ukończone kursy dietetyczne, a w wolnych chwilach uwielbiasz odwiedzać siłownię, to być może warto pomyśleć nad spróbowaniem swoich sił w tym zawodzie? Poniżej przedstawiamy kroki, które pozwolą osiągnąć Ci założony cel.
Od czego zacząć pracę trenera personalnego?
W przypadku tego zawodu nie jest niezbędne konkretne wykształcenie, jednak mimo wszystko nie każdy ma kompetencje do świadczenia usług trenerskich. Nie wystarczy samo zainteresowanie siłownią czy sportem, a nawet dietetyką – poza szeroką wiedzą należy mieć także ukończony kurs. Co ważne, zapisując się na szkolenia z tego zakresu, nie ma potrzeby spełniania konkretnych, określonych wymogów. Najczęściej wymaganymi informacjami przed podjęciem udziału w kursie jest zdolność udziału (brak przeciwwskazań lekarskich) i ważne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Często spotkać można komentarze, że należy mieć ukończonych co najmniej 18 lat, by świadczyć usługi trenera personalnego. Nie jest to jednak prawdą – wymóg ten dotyczy wyłącznie wykonywania omawianego zawodu, ale w konkretnych związkach sportowych.
Kurs trenera personalnego
Przywołany powyżej kurs trenerski jest możliwy do odbycia w prywatnych ośrodkach szkoleniowych, ale także na publicznych uczelniach typu AWF w postaci studiów podyplomowych. W teorii pracę trenera personalnego można zacząć nawet bez ukończonego kursu. Jednak jest to fundament, który potwierdza Twoje kompetencje oraz kwalifikacje – trudno jest wierzyć komuś na słowo, nawet jeśli ma niesamowitą sylwetkę. Bez formalnego ukończenia kursu problem może pojawić się w momencie poszukiwania potencjalnego pracodawcy lub klientów. Często to właśnie ten aspekt zaważa o losach wielu współprac, dlatego warto o nim pamiętać.
Na jednym kursie nie koniec
Nie jest tak, że w pracy trenera personalnego wystarczy ukończyć jeden kurs, który otwiera przed Tobą wszystkie drzwi. Jest to zawód jak każdy inny, dlatego należy dbać o swoje kompetencje na każdym kroku. W świecie dietetyki i sportu codziennie dużo rzeczy ulega zmianie, pojawiają się nowe informacje, a inne zostają zdezaktualizowane. Przepisem na sukces jest bycie zawsze na bieżąco – dlatego dobrze jest doszkalać się poprzez inne kursy, szkolenia czy konferencje, które z pewnością przybliżą Ci najważniejsze tematy w Twojej pracy.
Zadbaj o kompetencje miękkie
Szeroka wiedza to nie wszystko. Z pewnością pomoże Ci w zbudowaniu autorytetu jako trener personalny, jednak by prowadzić klientów, musisz zadbać także o swoje kompetencje miękkie. Do najważniejszych aspektów należeć będzie słuchanie i wychwytywanie ewentualnych przeszkód, które nie zostaną nazwane wprost, a które będą uniemożliwiać osiągnięcie wymarzonego efektu przez podopiecznych. Konieczna jest także odpowiednia osobowość – musisz umieć motywować ludzi do tego, by chcieli pracować na osiąganie celu. Do tego należy dopisać także umiejętność rozmowy – to w końcu w ten sposób będziesz kontaktować się ze swoimi klientami.
Ile zarabia trener personalny?
Jest to zależne od wielu czynników, jednak uśrednioną wartością wynagrodzenia miesięcznego dla przeciętnego trenera personalnego jest 3680 zł brutto. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem na tym stanowisku jest praca na własny rachunek – wówczas można zarobić o wiele więcej, a wszystko zależy od własnych mocy przerobowych. W dzisiejszych czasach wielu trenerów decyduje się na prowadzenie współprac online poprzez rozpisanie planu treningowego i dietetycznego, a następnie kontrolę wyników w postaci cotygodniowych raportów.
Trener personalny – freelancer
Wystarczy tak naprawdę odpowiednie podejście i zrozumienie mechanizmu działania takiego zatrudnienia. Będąc freelancerem czy nawet posiadając własną firmę, pracujesz wyłącznie na siebie. Jednego miesiąca wyniki mogą być rewelacyjne, a kolejnego – o wiele gorsze. Jednak są też tego plusy: masz wolne wtedy kiedy potrzebujesz i sam określasz czas swojej pracy.