Choć może wydawać się, że praca handlowca to nic trudnego, to jednak osoba zajmująca to konkretne stanowisko – ze względu na ciągły kontakt z klientem – musi posiadać konkretne umiejętności ułatwiające codzienne negocjacje. W przypadku tego zawodu duże znaczenie mają także predyspozycje osobowościowe – nie każdy będzie dobrze czuł się w handlu i nie każdy będzie odnosił na tym tle sukcesy. Jak zatem wygląda codzienna praca handlowca, co robi i co musi umieć, żeby pracować efektywnie? Odpowiadamy na te pytania poniżej.
Praca handlowca – na czym ona polega?
Co należy do obowiązków handlowca w dniu codziennym? Dokładnie to, z czym się kojarzy: pozyskiwanie i utrzymywanie klientów. Handlowców spotkamy między innymi w firmach zajmujących się usługami lub handlem. W dziale handlowym nie pracują jednak wyłącznie osoby zajmujące się tym konkretnym obszarem zawodowym – są to także przedsiębiorcy posiadający własne sklepy internetowe lub stacjonarne. Taki handlowiec zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem klientów indywidualnych, ale przede wszystkim pracuje nad kontaktami z podmiotami zewnętrznymi, czyli hurtowniami lub producentami, negocjując jak najlepsze ceny.
Praca na tym stanowisku wiąże się z nieustannymi rozmowami z różnymi ludźmi. Z tego powodu handlowiec musi wiedzieć, jak poradzić sobie w momencie, w którym sytuacja komunikacyjna staje się trudna lub gdy klient nie potrafi się zdecydować. Do osiągnięcia sukcesu na omawianym tle bardzo przydatne staje się doświadczenie zawodowe, ale także konkretne umiejętności. Należy do nich między innymi umiejętność rozmowy z ludźmi, którzy mają stać się naszymi klientami.
Obsługa klienta – jak robić to dobrze?
Niezależnie od tego, jakiemu handlowcowi zadasz to pytanie, odpowiedzią będzie szereg różnych czynników, które pozwalają na pozyskiwanie i dbanie o odpowiedni kontakt z klientem. Które z nich są jednak kluczowe i na czym polega obsługa klienta? W zależności od tego, w jakiej formie dochodzi do rozmowy, ważny będzie ubiór. Jeśli rozmawiasz przez telefon, nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Staje się to ważne w momencie, w którym do spotkania dochodzi osobiście lub na wideokonferencji. Istotną kwestią jest także nastawienie i sam sposób, w jaki rozmowa jest prowadzona. Wagę przywiązuje się do tego, czy handlowiec posiada ze sobą materiały promocyjne lub katalogi produktowe, które może przedstawić potencjalnemu klientowi. To najprostszy sposób na zaciekawienie danej osoby, prezentację oferowanego towaru, a także zastosowanie języka korzyści, który może przekonać do podjęcia pozytywnej decyzji.
Początkujący handlowcy często popełniają kluczowy błąd, jakim jest rezygnacja ze stałego kontaktu po podjęciu przez klienta współpracy. W ten sposób bardzo szybko możemy stracić w oczach danej osoby zarówno jako osoba, która dawała różne obietnice, a także jako firma. To zabieg, który źle wpływa na PR marki. Z tego powodu o kontakt należy dbać także PO podjęciu decyzji o współpracy przez klienta. W ten sposób można pokazać, że zależy nam na konkretnej osobie, a nie na cyferkach związanych z podpisaną umową. Przeciętnemu handlowcowi niezbędne są konkretne narzędzia, dzięki którym może wykonywać swój zawód, a należą do nich:
- telefon służbowy,
- wizytówka,
- laptop służbowy,
- samochód.
W ten sposób nie tylko ma spokój ducha, że da radę w codziennej pracy, ale także daje to samo do zrozumienia konkretnemu klientowi.
Jak zostać handlowcem?
Praca handlowca z pozoru wydaje się banalna. Chodzi w końcu o nawiązanie kontaktu z klientem i późniejsze utrzymanie go. Jest to jednak wyłącznie szczyt góry lodowej – wiele współprac będzie zależało od różnych czynników, na które niejednokrotnie handlowiec nie ma wpływu. Różne okoliczności mogą popsuć plany, dlatego ważne jest, by osoba obejmujaca to stanowisko miała odpowiednie podejście. Musi przede wszystkim wierzyć w produkt, który chce sprzedać i mieć całkowite przekonanie o jego przydatności. Pomocne może być ukończenie studiów kierunkowych, jednak koniec końców najważniejsze w pracy handlowca będą doświadczenie oraz umiejętności negocjacji. Prawdopodobnie lepszym wyborem będzie podjęcie kursów lub szkoleń, z których uda się wynieść praktyczne umiejętności.