fot.unsplash.com

Ojciec Mateusz, Sherlock Holmes czy nawet Auguste Duplin to postacie znane przez cały świat. Łączy ich jedna wspólna cecha. Każdy z nich jest detektywem. Jak wygląda ich praca w serialu? Prosto! Właściwie wchodzą oni na miejsce zbrodni, a w ich głowie tworzy się mapa. Wszystkie zagadki rozwiązują się same, a dojście do zabójcy czy winnego trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Niestety w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jak wygląda praca detektywa? Na czym ona polega? Co należy do jego zadań i jakim wymaganiom musi sprostać? Odpowiadamy! 

Praca detektywa, czyli Sherlock Holmes w prawdziwym życiu

W Polsce zawód detektywa kojarzy ci się z pewnością z prywatnym detektywem lub z policją, w której również ta specjalizacja występuje w pionie kryminalnym. Z pewnością nie raz słyszałeś o detektywach, którzy mieli za zadanie rozwiązywać trudne zagadki kryminalne, odkryć co stało się z jakimś człowiekiem czy kto jest zabójcą czy kto jest winnym danego wypadku. Niestety, nie zawsze policjant czy technik kryminalistyki jest w stanie to odkryć. Z prywatnych detektywów korzystają także osoby w trudnej sytuacji lub te bardziej znane, które liczą na pełną dyskrecję, tak aby absolutnie nikt inny się o tym nie dowiedział.

fot.unsplash.com

Mimo tego, że każdy z nas słyszał o przynajmniej jednym detektywie, wciąż nie jest to w Polsce zawód bardzo popularny i niewiele osób decyduje się, aby pójść w tą stronę. Niestety, ale brak popularności jeśli chodzi o detektywów, wynika z dyskrecji. Klient, który się zgłasza np. do agencji detektywistycznej, oczywiście prosi o pełną dyskrecję, co taka firma czy osoba fizyczna musi zagwarantować. Przez to, tak naprawdę, nie mogą oni chwalić się swoimi osiągnięciami, a co za tym idzie, ich popularność nie rośnie. Jakie wymagania musi spełniać osoba, która chciałby się podjąć tego zawodu?

Praca detektywa – wymagania i obowiązki, czyli jak zostać detektywem?

Najważniejszy wymóg, jeśli chodzi o detektywa to posiadanie polskiego obywatelstwa. Również w przypadku aplikacji na policjanta jest absolutna podstawa, którą musisz spełnić. Kolejną kwestią jest wiek, do tego zawodu wymagane jest aż 21 lat, nie tak jak w przypadku większości innych zawodów – 18 rok życia. Musisz także ukończyć szkołę średnią i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Wymagania na detektywa są praktycznie takie same jak na policjanta, poza oczywiście wiekiem.

fot.unsplash.com

Nie możesz być skazany żadnym wyrokiem sądowym, te w zawiasach również cię zdyskwalifikują. Czy musisz mieć coś jeszcze? Jakie jeszcze wymogi należy spełnić? Czego ci brakuje? Orzeczenie lekarskie, które potwierdzą twoją zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania czynności w zakresie usług detektywistycznych oraz egzamin przed komisją oraz licencja, którą można uzyskać, zdając test to ostatnie kryteria, o których nie wolno ci zapomnieć.

Kto może zostać detektywem? Tak naprawdę w większości są to osoby, które pochodzą z policji, straży granicznej czy też wojska. Nie muszą one wtedy dostarczać i zbierac na nowo wszystkich papierów, a dodatkowo mają już obycie z trudnymi sytuacjami. Detektyw również może zobaczyć zwłoki czy poczuć smród rozkładającego się ciała w niewielkim pomieszczeniu.

Zakres obowiązków detektywa. Czym zajmuje się detektyw?

Detektyw to osoba, która świadczy usługi dotyczące bezpieczeństwa wywiadu gospodarczego, biznesu i wielu innych. Możemy zatrudnić takiego pracownika do śledzenia niewiernej żony czy męża, odszukania zaginionego członka rodziny czy ściągnięcia z kogoś długu przy pomocy windykacji. Możliwości jest naprawdę sporo. Wszystko zależy tak naprawdę od zapotrzebowania, jak i od klientów. Detektyw musi nie tylko zapoznać się ze sprawą, wysłuchać osobę, która do niego przyszła, ale także i podjąć bardzo ważną decyzję – czy przyjmuje zlecenie czy nie.

Jeśli je przyjmuje, konieczne jest zbieranie dowodów, szukanie poszlak, prowadzenie dokumentacji, tak aby przy następnym spotkaniu z klientem, być w stanie przedstawić mu jak najwięcej zebranych materiałów i odpowiedzieć mu na nurtujące go pytania. W końcu za to on płaci.