W dzisiejszych czasach sprzedaż produktów w Internecie ma swój złoty okres. W dużym stopniu wpłynęła na to sytuacja na świecie w postaci pandemii, która wielu przedsiębiorców zmusiła do przeniesienia swojego biznesu w te obszary. Niejednokrotnie pada pytanie o zarobki na stanowisku sprzedawcy e-commerce. Jak wysokiego wynagrodzenia można się spodziewać? Czy warto prowadzić własny sklep internetowy? Odpowiadamy poniżej.
Sprzedawca e-commerce – kim właściwie jest?
To nikt inny jak osoba, która postanowiła stworzyć swój własny sklep internetowy i zajmować się sprzedażą za jego pośrednictwem. Nie ma znaczenia model – czy są to własne produkty, czy może dropshipping. Sprzedawca e-commerce prowadzi swoją platformę i dzięki temu otrzymuje przychód. Dotyczy to wielu branż – sprzedaż może pochodzić z produktów zoologicznych, książek, e-booków. W przypadku tego ostatniego warto zaznaczyć, że nie trzeba sprzedawać rzeczy fizycznych, materialnych – wystarczy raz stworzony tekst, który można wyświetlić na ekranie swojego komputera lub smartfona.
Sprzedawca e-commerce ma zatem ogromne pole do popisu już podczas samego wyboru branży, w której będzie się obracał. W zależności od modelu, który wybierze, wszelkie sprawy związane z wysyłką, dystrybucją i zaopatrzeniem mogą być zrzucone na konkretną hurtownię lub bezpośrednio na osobę zajmującą się prowadzeniem sklepu internetowego. Wielu sprzedawców zaczyna od dropshippingu, jest to jednak model współpracy, który może rozczarować i nie przynieść żadnych oczekiwanych efektów.
Średnie wynagrodzenie sprzedawcy e-commerce
Jak można się spodziewać, nie da się określić konkretnego wynagrodzenia na stanowisku sprzedawcy e-commerce. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym:
- branża, w której się obracamy – w zależności od tego, co będziemy sprzedawać, można określić ewentualny przychód. Przykładem mogą być meble: w Internecie trudno o sprzedaż z tej kategorii, jeśli jednak kiedyś ona wpadnie, zrekompensuje miesiąc ciszy pod tym kątem, ponieważ cena jest dużo wyższa niż w przypadku np. koszulek z nadrukami;
- marża – czyli to, co jest zyskiem na czysto dla danego przedsiębiorcy. Im wyższa marża będzie, tym wyższy przychód, ponieważ zarobione pieniądze w dużej części trafiają do nas;
- podjęte działania marketingowe – w przypadku zwłaszcza nowych sklepów internetowych konieczne jest podjęcie działań w postaci pozycjonowania lub/i reklam Google/Facebook Ads. Sklep sam z siebie nie stanie się słynny i znany, tym samym trudno o sprzedaż. Dlatego warto inwestować w działania marketingowe, które pomogą w przedstawieniu marki i jej zapamiętaniu przez potencjalnych konsumentów.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, nie da się określić nawet średniego wynagrodzenia na stanowisku sprzedawcy e-commerce. Może to być kilkaset, a może być też kilkadziesiąt tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Wszystko zależy od wielu różnych zmiennych, które w każdym przypadku rysują daną sytuację. Jedno jest pewne: należy dbać o swój sklep i mieć w nim odpowiedź na potrzeby konsumentów, dzięki temu sprzedaż prędzej czy później zacznie się pojawiać i satysfakcjonować sprzedawcę e-commerce.
Co zrobić, żeby zostać sprzedawcą e-commerce?
To biznes jak każdy inny, w którym dana osoba jest odpowiedzialna za sytuację oraz ewentualny sukces. Nie trzeba mieć ukończonych kursów ani szkoleń, jednak te z zakresu marketingu z pewnością będą pomocne na start. Wystarczy mieć pewną sumę zaplecza finansowego, którą przeznaczy się następnie na zbudowanie sklepu – tu dużo również zależy od osoby, która będzie decyzyjna, ponieważ można stworzyć nowy, indywidualny sklep, a można posłużyć się schematem udostępnianym przez platformę.
W pierwszym przypadku koszt będzie zdecydowanie wyższy, jednak inwestycja tego typu pozwoli na posiadanie cech charakterystycznych biznesu oraz stworzenie idealnego sklepu dla siebie. Mając wiedzę z zakresu sklepów internetowych oraz ogólnych marketingowych działań, które wpływają na jego sukces, wiadomo, na czym się skupić, by móc zobaczyć jak najlepsze efekty.