Jazda samochodem to Twoja pasja, ale przy okazji lubisz dbać o aspekty logistyczne, nadzorując przewóz wszelkich towarów? Pomyśl nad założeniem firmy transportowej dla kierowców ciężarówek! Dowiedz się, na czym będzie polegać praca Twoich podwładnych oraz jakich dokumentów powinieneś od nich wymagać do przystąpienia do pracy. Co więcej, warto wiedzieć także to, ile będziesz płacił tym osobom za transport towarów do Twoich klientów. Sprawdź najważniejsze informacje, dzięki którym świat firmy transportowej nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic!
Kierowcy ciężarówek. Na czym będzie polegać ich praca?
Jak z pewnością się spodziewasz, na przewożeniu towaru z rąk dostawcy do klienta. Choć można uprościć to w jednym zdaniu i na tym zakończyć, to jednak ta praca – jako kierowca ciężarówki – ma też głębszy wydźwięk, o którym należy pamiętać. Twoi pracownicy powinni przede wszystkim wiedzieć, jak zachowywać się na drodze, zachowując jednocześnie wszelkie niezbędne środki ostrożności czy bezpieczeństwa na drodze. Co więcej, muszą być wyszkoleni z zachowania omawianego bezpieczeństwa także podczas ładowania i rozładowywania towaru – to niezwykle ważne, by o wszystkim wiedzieli przed podjęciem pracy.
To przede wszystkim wiele godzin, które osoby pracujące jako kierowcy ciężarówek będą spędzać samotnie wyłącznie w swoim towarzystwie. Tym samym trzeba pamiętać, że z racji charakteru zawodu będą większość miesiąca w trasie, nie widząc domu. Pojazd będzie tymczasowym schronem, w którym będą mieli możliwość snu, odpoczynku czy konsumpcji posiłków.
Wynagrodzenie dla pracowników. Ile zapłacisz kierowcom ciężarówek?
Trudno określić, ile wynosi wynagrodzenie dla pracowników firmy transportowej. Z pewnością wiesz, że zależy to od wielu czynników – takich jak status firmy, miejsce oraz to, czy jest polska, czy zagraniczna. Powołując się na badania przeprowadzone przez różnych specjalistów, kierowcy ciężarówek zarabiają średnio 2800 złotych brutto w skali miesiąca. Prawie jedna czwarta z ankietowanych jednak zaznacza, że ich zarobki to mniej więcej 4000 złotych brutto w skali miesiąca. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ wymienione wyżej czynniki – w przypadku firm zagranicznych udokumentowano, że pensja dla pracowników staje się nieco wyższa.
Kwalifikacje pracowników. Kto może zostać kierowcą ciężarówki?
Aby móc prowadzić firmę transportową, musisz wiedzieć, kogo zatrudniać i na co zwracać uwagę. Przede wszystkim istotną kwestią jest pamiętanie o tym, by każdy potencjalny pracownik miał odpowiednie uprawnienia. Oczywistym jest zatem fakt, że kierowca ciężarówki musi posiadać prawo jazdy kategorii C lub C + E – jest to jednak wierzchołek góry lodowej. Jeśli dana osoba nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów, powinna niezwłocznie udać się na kurs do ośrodka szkoleniowego dla kierowców, by zyskać tę możliwość i dopiero wtedy wrócić do rozmowy. Kolejną kwestią jest posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które jest wydawane przez podobne ośrodki, co prawo jazdy.
Procedura jest zresztą bardzo zbliżona, bo polega na przystąpieniu do kursu zawodowego, a następnie sprawdzeniu umiejętności kursantów podczas testu kończącego całość. To zdecydowanie najbardziej stresujący moment dla osób, które podjęły ten krok, jednak w zależności od kwalifikacji otrzymają 20 pytań podstawowych i 10 specjalistycznych lub tylko pakiet 10 specjalistycznych z pominięciem podstawowych. Wszystkie są zamknięte i mają formę testu, który sprawdza wiedzę kursantów. Warto pamiętać także o tym, by każdego pracownika, który posiada świadectwo kwalifikacji zawodowej od prawie pięciu lat, upomnieć, by udał się na szkolenie okresowe dla zawodowych kierowców w celu odświeżenia swojej wiedzy. Do pakietu dokumentów kierowca ciężarówki musi posiadać orzeczenie lekarskie i psychologiczne, dzięki którym będzie mógł w pełni przystąpić do wykonywania zawodu.