Miejsc pracy dla logopedów teoretycznie nie brakuje, jednak wiele osób pracujących w tym zawodzie uważa, że jest to kariera dla osób, które planują rozpocząć własną działalność. Znalezienie pracy może okazać się sporym wyzwaniem, w szczególności dla młodego logopedy, który dopiero ukończył studia i nie posiada jeszcze doświadczenia. Mimo, że większość placówek oświaty decyduje się na zatrudnienie logopedy, to znaczna część tych posad jest już zajęta. Czy założenie własnej działalności jest lepszą opcją?
Etat, czy prywatny gabinet- gdzie można więcej zarobić?
Co drugi logopeda w Polsce zarabia w granicach od 3110 PLN do 3980 PLN brutto, jednak aż 25% logopedów zarabia powyżej tego przedziału. Ta pensja okazuje się niesatysfakcjonująca, dla wielu osób, dlatego zaczęły one rozważać założenie prywatnego gabinetu. Dużym plusem prowadzenia własnej działalności jest to, że można samemu ustalać stawki godzinowe. Cena zajęć zazwyczaj wynosi około 70 złotych, jednak może się ona różnić w zależności od gabinetów. W większości przypadków konsultacje z logopedą wahają się w granicach od 40 PLN do 100 PLN za godzinę. Dodatkową zaletą posiadanie własnej firmy jest to, że logopeda ustala własne godziny pracy i może dostosować je do własnych preferencji oraz planu dnia swoich klientów. Jako że logopeda zatrudniony w placówce oświaty pracuje tylko około 20 godzin tygodniowo, to możliwe jest pracowanie na etacie i równoczesne prowadzenie własnej firmy jako sposobu na zyskanie dodatkowych pieniędzy.
Jakie wymagania należy spełnić, aby otworzyć własny gabinet logopedyczny?
Aby założyć własny gabinet logopedyczny nie są potrzebne żadne specjalne certyfikaty. Jedynym wymaganiem jest tak naprawdę ukończenie edukacji, która daje uprawnienia do wykonywania danego zawodu. Warto jednak pamiętać, że doświadczenie będzie bardzo przydatne przy prowadzeniu gabinetu, nawet jeżeli nie jest ono wymagane. Ukończenie dodatkowych kursów i kilkuletni staż pracy zachęci klienta do skorzystania z usług danego logopedy, ponieważ będzie mu on się wydawał bardziej godny zaufanie i profesjonalny. Dodatkowo logopeda z co najmniej dwuletnim stażem pracy może wystąpić do Polskiego Związku Logopedów o przyznanie certyfikatu wysokich kwalifikacji zawodowych, który pozytywnie wpłynie na jego opinie na rynku pracy.
Czy otworzenie własnego gabinetu się opłaca?
Otworzenie własnej firmy w Polsce samo w sobie jest dość kosztowne, ale na szczęście młodzi, początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na spore zniżki. Aby prowadzić własną działalność logopeda potrzebuje własnego gabinetu, co znacznie zwiększa koszty stworzenia firmy. Oczywiście jeżeli dana osoba posiada duży dom z wolnym pokojem to może w nim prowadzić zajęcia, jednak większość osób decyduje się na kupienie lub wynajęcie osobnego lokalu, aby chronić swoją prywatność. Gabinet logopedyczny musi być przyjazny dla dzieci, dlatego najprawdopodobniej będzie wymagał remontu. Dodatkowo wszystkie akcesoria, które mogą pomóc w korekcji wady wymowy również muszą zostać zakupione przez właściciela firmy. Warto również pamiętać, że otwieranie własnego gabinetu zaraz po zakończeniu studiów nie jest najlepszym pomysłem i przed podjęciem tej decyzji należy zyskać stałych klientów i zdobyć dobrą opinie. Przez pierwsze kilka miesięcy istnienia działalności może pojawić się problem niewystarczającej ilości klientów. Szacuje się, że aż 80% wszystkich firm zamyka się w pierwszym roku, więc właśnie to początkowe kilka miesięcy jest kluczowe. Ważne jest nie tylko to, żeby mieć pewność, że co najmniej klika osób zdecyduje się na korzystanie z usług danego logopedy, ale również bycie przygotowanym na wypadek bankructwa firmy. Działalności nie należy zakładać używając jedynie pieniędzy z pożyczek, a posiadanie dodatkowych oszczędności w razie sytuacji kryzysowej również może okazać się przydatne. Po pierwszych miesiącach szansa na bankructwo firmy znacznie spada i już po kilku latach można cieszyć się dobrze prosperującym gabinetem, który może przynosić spore korzyści finansowe.