Często szukamy terapeutów, którzy pomogą nam z różnymi problemami. Raz jest to psychoterapeuta, a raz – terapeuta zajęciowy. Kim on właściwie jest i ile zarabia? To osoba, która dba o zdrowie zarówno psychiczne, jak i – głównie – fizyczne swoich podopiecznych. Wprowadza ich do nowej rzeczywistości, podając pomocną dłoń i pozwalając, by całość stała się nieco bardziej normalna i mniej przerażająca. Dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń do zdolności, diagnozy i potrzeb pacjentów, pomagając w ten sposób przystosować się do życia. Jakie jest wynagrodzenie terapeuty zajęciowego? Ile zarabia? Odpowiadamy na to wszystko w poniższym tekście.
Kim jest i co robi terapeuta zajęciowy?
Otóż jest to osoba, która musi jednocześnie pogodzić mnóstwo różnych obowiązków, by spełniać swój cel, jakim jest niesienie pomocy pacjentowi. Rehabilitant musi nauczyć się życia w zupełnie nowej rzeczywistości, dlatego wsparcie zewnętrzne w postaci osoby, która mu z tym pomoże, jest nieocenione. Wsparcie przebiega na kilku płaszczyznach naraz, dlatego praca terapeuty zajęciowego jest czymś bardzo ważnym – pomaga psychicznie. fizycznie, ale także dostosowuje do życia społecznego.
Całość jest po to, by pokazać, że pacjent nie jest sam, ale ma kogoś, kto pomoże mu okiełznać strach i nauczyć nowej rzeczywistości. Same obowiązki terapeuty zajęciowego to szeroki temat – przede wszystkim opiera się głównie na tym, by nawiązać i utrzymać kontakt ze swoimi podopiecznymi, ale także z ich rodzinami oraz zespołami aktywizująco-terapeutycznymi. Na osobie na tym stanowisku ciąży ogromny obowiązek społeczny, jakim jest rozpoznawanie oraz stałe diagnozowanie swoich podopiecznych pod kątem preferencji, potrzeb biologicznych, psychologicznych i społecznych, które cały czas się zmieniają.
Co za tym idzie, terapeuta zajęciowy będzie miał codzienny obowiązek w postaci rozplanowania zarówno grupowego, jak i indywidualnego planu działań terapeutycznych, których celem będzie niesienie pomocy. Należy każdorazowo dostosowywać go do zainteresowań, możliwości i diagnozy pacjentów, których leczymy.
Wynagrodzenie terapeuty zajęciowego
Wiele profesji ma ustalone konkretne widełki zarobkowe, dzięki którym możemy śmiało oszacować budżet, jakiego możemy się spodziewać podczas pracy. Terapeuta zajęciowy jest jednak jedną z tych profesji, na które wpływa wiele zmiennych. Wśród nich standardowo znaczenie ma miejscowość – im większa, tym większe wynagrodzenie. Co więcej, prestiż miejsca pracy – prywatne placówki z pewnością mogą zaoferować wyższą pensję niż te na NFZ, dlatego warto brać to pod uwagę.
W tym zawodzie terapeuci często decydują się na hybrydowe rozwiązanie w postaci łączenia kilku miejsc pracy, co również znacząco wpływa na zwiększenie wynagrodzenia. Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj podpisywanej umowy oraz staż pracy. Im większe doświadczenie, tym wyższa pensja. Umowa o pracę natomiast daje ogromną stabilność, jednak jest najdroższą opcją dla pracodawców, dlatego zazwyczaj w tym przypadku wynagrodzenie będzie nieco niższe.
Według danych przedstawianych przez fora internetowe przeprowadzające badania wśród terapeutów zajęciowych mediana wynagrodzenia w tym zawodzie wynosi aktualnie nieco powyżej 3000 złotych brutto. Są jednak przypadki, w których pensja sięgać będzie nawet 3700 złotych brutto w skali miesiąca.
Co zrobić, żeby zostać terapeutą zajęciowym?
Jeśli zachęca Cię wizja obowiązków terapeuty zajęciowego oraz jego wynagrodzenie, sprawdź, co musisz zrobić, żeby móc z powodzeniem realizować ten zawód. Otóż w tym przypadku nie ma obowiązku ukończenia studiów. Warunkiem koniecznym jednak jest dyplom ukończenia szkoły średniej o profilu terapeuty medycznego. Następnie można udać się na studia o podobnym kierunku ze specjalizacją terapii zajęciowej lub zastąpić ten proces szkołą policealną o tym samym profilu. Wówczas otrzymasz na jej zakończenie tytuł technika zawodowego, który może odbywać zawód terapeuty zajęciowego.