Praca weterynarza jest pracą marzeń dla osób, które kochają zwierzęta, i które lubią pomagać. Praca ta wiąże się nie tylko ze opiekowaniem się uroczymi zwierzętami, ale również zdiagnozowaniem i leczeniem chorób, a przy ty często ratowaniem życia niewinnych zwierząt, dlatego trudno jest się dziwić, ze tak wiele osób rozważa tę ścieżkę kariery. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie rośnie, ponieważ w ostatnich latach postrzeganie zwierząt zupełnie się zmieniło. Psy nie są już przykuwane do budy, a by broniły domu, a koty nie są zwierzętami, które wracają do środka, tylko gdy pada. Ludzie zaczęli traktować swoje zwierzęta jak przyjaciół i przykładają coraz więcej wagi f=do ich zdrowia i szczęścia, dlatego nie ograniczają już wizyt u specjalisty do absolutnej konieczności, a wręcz przeciwnie udają się tam regularnie.
Na czym polega praca weterynarza?
Weterynarz zajmuje się głównie badaniem zwierząt, profilaktyką oraz leczeniem chorób. Weterynarz może wykonywań operacje, przepisywać leki, podawać szczepionki i leki odrobaczające. Obowiązkiem weterynarza jest również informowanie właściciela o tym jak poprawnie zajmować się pupilem m.in. czym go karmić, czy jak często udawać się na wizyty kontrolne. Chociaż specjaliści w tej dziedzinie zajmują się głównie leczeniem zwierząt domowych, to niektórzy weterynarze zajmują się również zwierzętami rolnymi, czy nawet dzikimi zwierzętami, które doznały poważnych obrażeń.
Gdzie może pracować weterynarz?
Duża część weterynarzy pracuje w prywatnych klinikach weterynaryjnych, jednak nie oznacza to, że nie ma dla nich innych możliwości. Weterynarz może znaleźć zatrudnienie np. w ubojniach, fermach handlowych, sklepach zoologicznych, zoo, stadninach, schroniskach, zakładach produkujących weterynaryjne produkty lecznicze, firmach farmaceutycznych, laboratoriach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, czy w inspektoracie weterynaryjnym. Osoba z co najmniej dwu letnim doświadczeniem w zawodzie może również otworzyć prywatną klinikę weterynaryjną, chociaż jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, ponieważ wymaga zakupu zaopatrzenia medycznego, w tym np. sterylizator, stół chirurgiczny, stetoskop, termometr, aparat RTG i wiele innych.
Czy różni się weterynarz od technika weterynarii?
Weterynarz różni się od technika weterynarii przede wszystkim edukacją i uprawnieniami. Aby zostać weterynarzem, należy ukończyć studia, natomiast technik weterynarii to osoba, która ukończyła czteroletnie technikum lub trwającą dwa lata szkołę policealną na kierunki weterynaria. Weterynarz posiada o wiele większe umiejętności i możliwości. Technik weterynarii nie może m.in. przeprowadzać operacji, przepisywać, ani usypiać zwierząt, natomiast może np. podawać leki, które zostały przepisane przez weterynarza, udzielać pierwszej pomocy zwierzętom, czy asystować przy operacjach oraz odbierać porody. Technik weterynarii będzie również otrzymywał mniejsze zarobki, od weterynarza.
Jakie cechy powinien posiadać dobry weterynarz?
Dobry weterynarz powinien przede wszystkim lubić zwierzęta i nie bać się ich bez względu na gatunek. W tej pracy bardzo ważne jest zachowanie spokoju i duże skupienie, aby móc udzielić poprawnej diagnozy i zlecić odpowiednie leczenie. Weterynarz powinien być uważny i nie denerwować zwierzęcia, które pod wpływem stresu może zaatakować lub zacząć się miotać, przy tym mogąc pogorszyć swoją ranę. Weterynarz często nazywany jest lekarzem dla zwierząt. Potrzebuje on dużej wiedzy o anatomii, chorobach i sposobie opiekowania się konkretnymi gatunkami zwierząt. Nigdy nie wiadomo jakie zwierze zostanie nagle przywiezione do kliniki i w jakim stanie będzie się znajdować, dlatego tak ważne jest, aby weterynarz był zawsze w gotowości i wiedział jak zachować się w każdej sytuacji i jak zająć się każdym obrażeniem, czy każdą poważną chorobą, która wymaga natychmiastowej reakcji.