Na samym początku ścieżki zawodowej często zastanawiamy się, co tak właściwie chcemy robić w dalszym życiu. Szukamy dobrych studiów, które mają otworzyć nam drogę do kariery, przygotowując do zawodu. Jeśli jesteś osobą, która nie ma problemu z rozmawianiem z innymi ludźmi, pytaniem ich o różne sprawy i szanowaniem ich zdania, nawet jeśli samemu ma się odmienne, to być może praca ankietera będzie czymś stworzonym dla Ciebie. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby zostać ankieterem i zarabiaj na wywiadach od zaraz!
Ankieter – co robi?
Zacznijmy od przytoczenia najważniejszych informacji dotyczących zawodu ankietera. Kim jest i co właściwie robi ankieter w życiu codziennym? Głównym obowiązkiem osoby na tym stanowisku jest przeprowadzanie badań i ankiet – będą to rozmowy bezpośrednie twarzą w twarz na ulicy, ale także pośrednie przez telefon czy Internet. Częstym zjawiskiem są także ankietowe badania audytoryjne. Co jest celem takich zabiegów? Otóż przede wszystkim sprawdzenie opinii społecznej, a wraz z nią ocena zachowań i postaw konsumenckich – wiele zależy od tematyki konkretnego projektu.
Codzienne obowiązki ankietera będą polegać głównie na tym, by zadawać właściwe pytania właściwym osobom i uzyskiwać interesujące nas aktualnie odpowiedzi. Muszą być skrupulatnie notowane – w innym wypadku możemy o nich zapomnieć i nasza praca pójdzie na marne. Samo przeprowadzanie wywiadów to jedno – warto jednak wiedzieć, że ankieter w dniu codziennym będzie samodzielnie wyszukiwał respondentów, którzy będą brali udział w badaniach, które przeprowadza.
Jak w ogóle wygląda praca ankietera? Otóż wbrew opinii publicznej nie musi być to praca stacjonarna z biura. Oczywiście, jest to pewnego rodzaju ułatwienie dla pracodawcy, jednak nie zawsze będzie to możliwe. W przypadku osób, które będą miały projekty obowiązkowe do przeprowadzenia z respondentami na ulicy, praca przeniesie się na kilka godzin poza biuro, by uzyskać niezbędne informacje. Całość przypomina poniekąd pracę dziennikarza.
Co zrobić, żeby zostać ankieterem?
Samo podjęcie kroków w kierunku zostania ankieterem może rozpocząć się tak naprawdę na każdym etapie życia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre cechy charakteru będą ułatwiać tę pracę każdego dnia, dlatego z pewnością będzie to praca przeznaczona dla niektórych – nie dla wszystkich. Jakie cechy osobowości będą przydatne w pracy ankietera? Otóż, jak można się spodziewać, łatwość nawiązywania kontaktów, a wraz z nią komunikacyjność.
Te dwie cechy pozwalają na uniknięcie problemów komunikacyjnych między ankieterem a respondentem, dzięki czemu cała praca przebiega pomyślnie. Warto pamiętać także o tym, że ankieter każdego dnia pracuje ze słowem – musi zatem umieć się nim odpowiednio posługiwać. Tym samym idealny kandydat na to stanowisko powinien mieć łatwość w wypowiadaniu się zarówno w mowie, jak i w piśmie. Całość może zostać skutecznie usprawniona dzięki łatwości koncentracji, precyzowaniu swoich myśli oraz logicznym układaniu ciągu zdań.
Co ze studiami? W pracy ankietera nie ma obowiązku kończenia uczelni wyższej. Jedyny warunek związany z wykształceniem to dyplom ukończenia szkoły średniej. Co istotne, ankieter pozna tajniki swojej pracy oraz konkretnego projektu dopiero w momencie podjęcia pracy na tym stanowisku. Dobrze jest przygotować się do samej rozmowy rekrutacyjnej, by dobrze na niej wypaść i przedstawić się z jak najlepszej strony. Do umiejętności, które pozwolą Ci z łatwością zdobyć pracę ankietera, należy obsługa komputera oraz aplikacji telemarketerskich oraz ergonomiczne planowanie swojego stanowiska pracy.
Zarobki ankietera
Jak można się spodziewać, zawód ankietera jest raczej dodatkowym źródłem dochodu. Najwyższe wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi aktualnie 2100 złotych w skali miesiąca, jednak zdecydowana większość ankieterów upewnia nas przy swoich zarobkach w wysokości 1400 złotych.