Jak można się spodziewać, codzienne obowiązki windykatora kojarzą się przede wszystkim z mnóstwem różnych stereotypów. Wiele osób sprowadza tę pracę do wtargnięcia do ich domu i odebrania zbieranego przez całe życie majątku. Co więcej, często mylimy windykatora z komornikiem, choć warto wiedzieć, że nie są to te same zawody – są zupełnie różne i osoby posiadające uprawnienia do ich uprawiania mają inne kompetencje oraz obowiązki w codizennym dniu swojej pracy. Na czym jednak polega profesja windykatora? Jak nim zostać i ile można zarobić? Sprawdź nasz najnowszy artykuł, by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Windykator – opis zawodu
Zacznijmy od początku, a więc od tego, kim właściwie jest windykator. To nikt inny, jak osoba, która zostaje wynajęta przez wierzyciela starającego się odzyskać pieniądze od dłużnika w sposób pozasądowny. Windykator ma za zadanie skłonić taką osobę do jak najszybszej spłaty długu na rzecz wierzyciela w sposób zgodny z prawem. Profesja ta zobowiązuje do pracy w banku, firmie windykacyjnej lub własnej działalności gospodarczej. Głównym obowiązkiem, jak już powiedzieliśmy, jest zatem odzyskiwanie długów od osób, które są zadłużone.
Najważniejsze w tym procesie będzie podjęcie próby kontaktu z nimi za pośrednictwem e-maila, telefonu lub innych kanałów, a następnie ustalenie sposobu i daty spłaty dogodnego dla wierzyciela. Windykator nie ma możliwości zajęcia majątku danej osoby, a tym bardziej wtargnięcia do mieszkania czy przeprowadzenia egzekucji. Zawód ten powstał po to, by zapobiegać wymienionym powyżej sytuacjom w sposób polubowny i pozasądowny. Z tego względu mylenie windykatora z komornikiem jest nie na miejscu, ponieważ obowiązki i kompetencje są zupełnie inne – komornik jest odpowiedzialny za wszystkie wymienione sytuacje.
Choć windykator nie jest w żaden sposób związany z sądem podczas wykonywania swojej pracy, to mimo wszystko musi pamiętać o tym, by każde swoje działanie rozpatrywać zgodnie z obowiązującym prawem.
Windykator – jak nim zostać?
Gdy już wiemy, czym zajmuje się windykator, z pewnością chcemy pójść o krok dalej i poznać szczegóły drogi, którą trzeba przejść, by móc wykonywać ten zawód. Jak zostać windykatorem? Otóż aby osiągnąć sukces na tym polu, nie ma obowiązku posiadania żadnego konkretnego wykształcenia. Najważniejsze będą w tym przypadku predyspozycje zawodowe, które ułatwią podjęcie pracy w profesji oraz nabyte przez lata doświadczenie. Samo rozpoczęcie pracy jako windykator poprzedza podejmowanie różnego rodzaju kursów oraz szkoleń, które mają za zadanie przygotować przyszłych profesjonalistów do wykonywania zawodu.
Jednak warto mieć świadomość tego, że zawód windykatora sam w sobie nie jest łatwym zadaniem. Trudno jest przewidzieć reakcję ludzi, którzy są winni pieniądze wierzycielom – ich historie, które usłyszymy, zachowanie oraz traktowanie. Co za tym idzie, sama praca może wiązać się z dość dużym stresem oraz nerwami, dlatego dedykowana jest między innymi osobom, które mają dużą odporność na sytuacje stresujące. Co więcej, niezbędna będzie umiejętność nieulegania emocjom, ich kontrola oraz ogólne opanowanie. Jakie jeszcze cechy będą pomocne w pracy jako windykator? Otóż ważną kwestią będzie bycie osobą otwartą oraz komunikatywną – w ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie porozmawiać z potencjalnym klientem, przyjąć to, o czym mówi i zrozumieć jego sytuację.
Co za tym idzie, windykator powinien być także empatyczny. Niezbędne będzie jasne formułowanie komunikatów i przekazywanie informacji w sposób czysty, do tego duża dawka cierpliwości oraz wiedza w zakresie finansów i prawa.
Windykator – zarobki
Ważnym aspektem każdego zawodu jest wynagrodzenie, jakiego można się spodziewać dzięki jego wykonywaniu w dniu codziennym. W przypadku windykatora zarobki wynoszą obecnie około 2400 złotych netto w skali miesiąca, jednak osoby, które zarabiają najwięcej, mogą spodziewać się pensji w wysokości ok. 3100 złotych. Jak można się spodziewać, najwyższe wynagrodzenie przypada dla grupy windykatorów pracujących na terenie województwa mazowieckiego.
Duży wpływ na wysokość zarobków ma nie tylko miejsce zamieszkania – w dużym mieście łatwiej o wyższą pensję – ale też prestiż miejsca pracy czy warunki, które zostały podjęte podczas rozmowy rekrutacyjnej.