Już dawno udowodniono, że to właśnie nauka poprzez zabawę daje najlepsze rezultaty, biorąc pod uwagę wszechstronny rozwój małego dziecka. Dobór odpowiednich gadżetów edukacyjnych może doskonale wpływać na odbieranie przez malca różnych bodźców, ale również dostarczać mu wiedzy i pozwalać na zdobywanie nowych umiejętności oraz usprawnianie tych, które już posiada.
Jak wybrać zabawki edukacyjne?
Pewne jest, że wszystkie zabawki, z którymi ma styczność dziecko, muszą być bezpieczne i dopasowane do jego wieku oraz indywidualnego poziomu rozwoju. Zabawki nie powinny posiadać małych ani ostrych elementów, najlepiej jeśli są ekologiczne. Wszystkie, które wręcz się maluchowi, muszą być znanego pochodzenia, a ich producent powinien zawierać na etykiecie informacje o posiadanych atestach i certyfikatach jakości, jak HABA zabawki.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ równie ważne jest dopasowanie zabawek edukacyjnych do rozwoju dziecka. Rodzice bardzo często popełniają podstawowy błąd, ponieważ nabywają zabawki dla dziecka „na wyrost”. Takie działanie sprawia jedynie, że zabawka nie jest dla malca atrakcyjna, nie wpływa na jego rozwój, ponieważ dziecko nie potrafi jej odpowiednio wykorzystać. Oczywiste jest, że zabawki edukacyjne muszą być wybierane zgodnie z wiekiem dziecka. Te dla starszych dzieci nie nadają się dla niemowląt, zaś te dla najmłodszych będą po prostu nudne dla starszaka. Każdy producent ma obowiązek zawarcia oznaczenia, które mówi o wieku dziecka, które może korzystać z konkretnego modelu zabawki.
Jakie zabawki edukacyjne wybrać?
Pierwszą zabawką edukacyjną, którą można wręczyć dziecku, jest grzechotka. Te, które zaliczają się do tych wspierających rozwój niemowląt, to mata edukacyjna, karuzela do łóżeczka czy miękkie książeczki. Wszystkie tego rodzaju gadżety wpływają na rozwój integracji sensorycznej, oddziałują na bodźce dotyku oraz wzroku. Warto wręczać maluchowi zabawki o różnych fakturach i intensywnych kolorach.
W późniejszym etapie rozwoju dobrze sprawdzają się wszelkie układanki, wyliczanki, sortery, instrumenty muzyczne, klocki, zabawki typu „zrób to sam” i wszelkie elementy kreatywne, które pobudzają wyobraźnię i samodzielne myślenie.
Zabawki, które nie są edukacyjne
Producenci oferują nam szeroki wybór kolorowych zabawek dla najmłodszych, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie wpływają odpowiednio na rozwój maluchów. Zabawki interaktywne, które świecą milionem barw i wydają różnorodne dźwięki, są oczywiście atrakcyjne dla dziecka, natomiast nie sprawdzają się jako element edukacyjny. Nie wymagają od dzieci żadnej aktywności, ich użytkowanie jest łatwe. Właśnie to sprawia zresztą, że tego rodzaju gadżety bardzo szybko się nudzą i zostają odstawiane w kąt.
Nie należy nabywać także zabawek niewiadomego pochodzenia. Czy wiesz, że niektóre wyroby chińskie przeznaczone dla najmłodszych zawierają toksyczne składniki, które zwiększają ryzyko występowania chorób nowotworowych? Zawsze należy sprawdzać informacje o producencie, składzie oraz przeznaczeniu zabawki. Priorytetem są też atesty i certyfikaty jakości danego produktu.