Tak! Zdecydowanie jest to możliwe i nie stanowi żadnej przeszkody. Studia za granicą to świetna alternatywa dla polskich uczelni i warto wziąć pod uwagę możliwość aplikacji na nie. Z Polska Maturą możesz aplikować na większość uczelni na świecie. Część z nich, jeśli nasz egzamin nie będzie dla nich wystarczający, poprosi Cię po prostu o zdanie dodatkowego egzaminu, jak SAT na uczelnie w USA.
Polska Matura a studia w Irlandii
Aby móc studiować w Irlandii, musisz złożyć aplikację w systemie CAO. Jest to ujednolicony system aplikacji na większość kierunków licencjackich w Irlandii. Aplikacja startuje 5 listopada. Jeśli zaaplikujesz przed 20 stycznia – koszt aplikacji wyniesie 30 euro. Regularny termin aplikacji to 1 luty (opłata to 45 euro). Aplikować można nawet do 1 maja – rekrutacja uzupełniająca, jednak warto trzymać się regularnego terminu.
Minimalne wymagania aplikacji na studia w Irlandii zależą od poziomu, jaki wybierasz:
- Level 6/7, czyli Higher Certificate/Ordinary Bachelor Degree wymaga od studentów zdania w sumie pięciu matur, czyli 3 przedmioty podstawowe i 2 rozszerzone;
- Level 8, czyli Honours Bachelor Degree wymaga od przyszłych studentów w sumie sześciu matur, co oznacza trzy podstawowe przedmioty i trzy rozszerzone.
Przyjęcie odbywa się na podstawie wyników matury, które musisz dosłać do uczelni zaraz po tym, jak je otrzymasz i przetłumaczysz. Maksymalnie można uzyskać 625 punktów CAO. Ilość wymaganych punktów zależy od uczelni i kierunku, na który aplikujesz.
Nie wahaj się i już dzisiaj zacznij rozważać aplikację na studia w Irlandii.
Polska Matura a studia w Holandii
Holandia to kolejny kraj, do którego bez problemu zaaplikujesz z Polską Maturą. Nie ma jednego terminu składania dokumentów, jednak te najlepsze uczelnie swój deadline będą miały już w styczniu.
Aby zaaplikować na studia w Holandii, musisz najpierw założyć swoje konto na portalu StudieLink, a następnie dostaniesz informację bezpośrednio od uczelni, kiedy i gdzie powinny zostać dołączone pozostałe dokumenty. W Holandii istotne będą Twoje oceny z poprzednich lat liceum, dlatego zadbaj, aby były na poziomie 4 i wyżej (średnia w okolicach 4.5 będzie ogromnym plusem). Dodatkowo uczelnie mogą poprosić o przesłanie listu motywacyjnego lub CV oraz referencji od nauczyciela.
Informację o możliwym przyjęciu na uczelnię dostaniesz najprawdopodobniej jeszcze przed napisaniem egzaminu maturalnego. Warunkiem ostatecznego zaakceptowania Twojej kandydatury będzie przesłanie Świadectwa Dojrzałości (czyli wyników matury) oraz Świadectwa Ukończenia Liceum. Oczywiście przetłumaczonych na język angielski.
Polska Matura a studia w Anglii
Studia w Anglii były do tej pory jednym z najbardziej popularnych kierunków studentów z Polski, jednak przez Brexit koszty edukacji w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosły. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to ojczyzna jednych z topowych i najbardziej znanych uczelni na świecie i warto rozważyć także ten kierunek mimo związanych z tym przeszkód finansowych.
Wielka Brytania to kolejny kraj, do którego możesz aplikować z Polską Maturą. Dokładne wymagania możesz sprawdzić na stronach interesującego Cię kierunku – podane są dla każdego kraju osobno. Różnią się one w zależności od uczelni. Te najlepsze poproszą Cię o zdanie 3 rozszerzeń na określonym poziomie. Oferta może brzmieć np. Matura with at least three subjects at Extended Level in the 90th percentile/8th stanine (Źródło: UCL, BSc Biochemistry).. Oznacza to wymaganie zdanie 3 rozszerzeń z wynikami co najmniej w 90. percentylu.
Aplikacja do Wielkiej Brytanii odbywa się przez system UCAS. Termin aplikacji to 26 stycznia 2022. Aby złożyć aplikację, musisz przygotować list motywacyjny (Personal Statement) oraz poprosić nauczyciela o wystawienie referencji, w których zawrze informację o Twoich przewidywanych wynikach matur. Na ich podstawie uczelnia wystawi Ci ofertę warunkową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki wynik musisz osiągnąć na maturze, aby dostać się na wymarzony kierunek.
Czy muszę zdać egzamin językowy na studia za granicą?
Większość uczelni zagranicznych poprosi Cię o udowodnienie, że Twój poziom języka angielskiego jest wystarczający, aby zacząć studia. Niektóre z nich zaakceptują zdaną maturę rozszerzoną z języka angielskiego na ok 70%. Bezpieczniej jednak jest zdać jeden z akceptowanych przez ogół uczelni egzaminów, takich jak IELTS, CAE, Duolingo, TOEFL.
Chcesz aplikować na studia za granicę? Super! Zgłoś się do nas przez formularz na naszej stronie EduCat.study. Na naszej Platformie będziesz mieć możliwość porozmawiania ze studentami z zagranicznych uczelni oraz uzyskania pomocy w złożeniu aplikacji.