Praca rejestratora medycznego
fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda praca rejestratora medycznego? A może ukończyłeś wszelkie kursy, które umożliwiają ci podjęcie tego zawodu? A może po prostu szukasz nowej ścieżki zawodu, której jeszcze nie obrałeś i nie wiesz co zrobić? Zanim nakreślimy ci jak wygląda zawód rejestratora medycznego, musisz pamiętać o tym, że to wcale nie jest taka łatwa praca, jakby się mogło wydawać. Trzeba wiedzieć wiele rzeczy, zachować spokój i nie irytować się, kiedy pacjent nie będzie się z nami mógł dogadać albo nie będzie rozumiał dlaczego lekarz go nie przyjmie. Nie załamuj się, jeśli na razie ten zawód cię przeraża. Przeprowadzimy cię przez to krok po kroku. Nakreślimy ci mocne i słabe strony tego zawodu, a także powiemy czy warto zostać rejestratorem medycznym i jakie są z tego zawodu korzyści. Zaczynamy!

Rejestrator medyczny – czyli kto to tak właściwie jest i jakie są jego obowiązki?

Kim właściwie jest rejestrator medyczny? Co robi? Jakie są jego obowiązki? Rejestrator medyczny zajmuje się wieloma rzeczami. Do jego obowiązków należy prowadzenie dokumentacji medycznych, kalendarzy wizyt, a także udzielanie informacji podstawowych takich jak np. kiedy dany lekarz będzie przyjmować, a także udziela informacji o usługach prowadzonych przez dane placówki, przyjmuje i opisuje materiały dostarczane przez pacjentów do badań – także ma bezpośredni kontakt z pacjentami.

Praca rejestratora medycznego
fot.unsplash.com

Pamiętajmy także o trudnych aspektach tej pracy. Jeśli do placówki medycznej przychodzi pacjent – to tylko i wyłącznie w jednym celu. Taka osoba może być poirytowana, kiedy dowie się od rejestratora, że przyszedł zbyt późno i lekarz, do którego chciał się dostać skończył już swój dyżur i będzie musiał przyjść ponownie w innym terminie, żeby wykonać odpowiednie badania i zapisać się na wizytę. Rejestratorzy czasem także muszą działać jako ochrona. Często będzie tak, że będą zmuszeni do rozwiązywania problemów powiązanych z podstawową obsługą biura, a także do łagodzenia sytuacji w kolejce, poczekalni bądź uspakajania, a także wyciszania zirytowanych i zdenerwowanych pacjentów, którzy są już zmęczeni czekaniem na swoją kolej.

Rejestrator medyczny – wymagania

W związku z charakterystyką pracy jak rejestrator medyczny, to od osoby odpowiedzialnej za to stanowisko należy wymagać umiejętności typowo zawodowych, a także interpersonalnych. W tym zawodzie bardzo ważna jest odporność na stres i opanowanie. Niejednokrotnie rejestrator w szpitalu będzie miał do czynienia ze zdenerwowanymi pacjentami, a także z nagłymi i trudnymi do opanowania sytuacjami. Musi wtedy zachować spokój, aby jednocześnie wykonywać obowiązki, a także umiejętnie rozmawiać z drugim człowiekiem, tak żeby nie doszło do kolejnych nieprzyjemnych sytuacji.

Rejestrator medyczny powinien także cechować się asertywnością i stanowczością. Często pacjenci placówek oczekują więcej, niż im się należy. Chcą od rejestratorów pozyskać informacje, bądź potrzebne im dokumenty, które np. przekazać może tylko lekarz prowadzący, próbują wejść bez kolejki, bez odpowiednich dokumentów, bo myślą, że mogą wszytko i nikt im tego nie zabroni.

Praca rejestratora medycznego
fot.unsplash.com

Osoba aplikująca na stanowisko rejestratora medycznego powinna wykazać się umiejętnością analitycznego myślenia i przede wszystkim – rozwiązywaniem problemów logistycznych. Świetnie by było, gdyby w zakresie kompetencji rejestratora znalazła się również umiejętność obsługi urządzeń biurowych na przyzwoitym poziomie, żeby wyszukiwanie informacji nie zajęło pół dnia. No i przede wszystkim obsługa telefonu, bo przecież są też tacy pacjenci, którzy nie stawią się osobiście w placówce tylko zadzwonią, żeby się dowiedzieć, czy recepta jest już możliwa do odebrania albo kiedy będą mogli się umówić na wizytę do danego lekarza.

Jeśli chodzi o wykształcenie, to od rejestratora medycznego wymaga się ukończenia edukacji na poziomie minimum średnim bądź technicznym po kierunku ekonomicznym. Do zawodu przygotowują również szkoły policealne, które w swoich ofertach mają płatne kształcenie jednoroczne, które umożliwi potem podjęcie pracy jako rejestrator medyczny.