Silikon jest materiałem, którego często używa się do instalacji sanitarnych. Świetnie uszczelnia łączenia elementów, a dodatkowo wygląda estetycznie. Wybór rodzaju i kolorystyki na rynku jest ogromny, dlatego też silikon jest tak popularny. Wybierany jest zazwyczaj do pomieszczeń o zwiększonej wilgoci, ponieważ nie przepuszcza wody i jest na nią odporny.
Dlaczego warto usunąć silikon?
Kontakt z wilgocią w łazience powoduje, że na łączeniach z silikonu powstają czarne i mało estetyczne plamy. Zakłóca to całą aranżację szczególnie w nowoczesnych pomieszczeniach. Do pozbycia się starego materiału wystarczy wziąć ostre narzędzie i środki chemiczne, które są dostępne na rynku. Silikon powinien usunąć się bez najmniejszego problemu.
Kabiny prysznicowe często są klejone silikonem. Możemy je odpowiednio zabezpieczyć specjalnymi listwami ozdobnymi, które dostępne są na stronie: https://listwy.online/. Nadają całej aranżacji nietuzinkowej estetyki, a przede wszystkim chronią krawędzie oraz samo miejsce uszczelniania silikonem.
Jakie są rodzaje silikonu i jak je usunąć?
Każdy silikon, który jest używany w łazience, może przykleić się do elementu wyposażenia np. lustro w łazience. Jak zmyć taki silikon?
- Szyba – mając do czynienia z silikonem, który jeszcze nie zdążył związać, należy moczyć go trochę płynem do naczyń, a następnie usunąć szmatką. Twardy i zaschnięty silikon usuwamy acetonem. Jednak w tym przypadku należy uważać, żeby nie zmatowić powierzchni.
- Lustro – delikatny element, który może być podatny na agresywne środki chemiczne. Skuteczny będzie tłusty krem lub płyn do naczyń. Pomocnym sposobem będzie też użycie skrobaka. Należy to robić z precyzją, ponieważ tafle lustra łatwo zarysować.
- Glazura – pomocne będą powyższe sposoby. Dodatkowo świeży silikon bez problemu możemy ściągnąć szpachelką, a pozostałości przetrzeć szmatką. Pamiętajmy, aby silikonu nie rozcieńczać wodą, ponieważ łatwo go rozmazać po całej powierzchni.
Do usuwania silikonu pomocny będzie tytan. Jest to skuteczny środek, który po nałożeniu przemienia się w gęstą maź. Jest to niebezpieczna metoda, ponieważ tytan zawiera substancje toksyczne i drażniący zapach. Przed przystąpieniem do prac możemy dla pewności zabezpieczyć powierzchnię oraz założyć odzież ochronną.
Zazwyczaj do usuwania silikonu przydają się środki chemiczne dostępne na rynku. W razie konieczności skrobak będzie kolejnym kołem ratunkowym. Należy pamiętać, że wszystkie czynności musimy wykonywać ostrożnie i precyzyjnie, aby nie uszkodzić danego elementu.