Malowanie ścian czy sufitów nie jest trudną pracą, ani tym bardziej wymagającą szczególnych umiejętności. Mogą ją wykonywać nawet malarze – amatorzy. Sukces całego przedsięwzięcia tkwi bowiem w jakości wykorzystanych materiałów i narzędzi. Szczególnie dużo do powiedzenia w tym zakresie mają wałki malarskie. W ich niepozornej, futrzanej powierzchni skrywa się całe sedno problemu. Warto zatem przed dokonaniem odpowiednich zakupów dowiedzieć się, jakich użyć, aby praca malarska przyniosła oczekiwane rezultaty.
Jaki wałek malarski wybrać do malowania ścian, a jaki do sufitu?
W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywają wymiary wałka. Im szerszy, tym lepiej sprawdzi się przy malowaniu dużych powierzchni. Dlatego do pokrywania ścian, jak i sufitów warto wybierać modele o szerokości 12-25 cm, najlepiej o właściwościach nie kąpiących, co okazuje się szczególnym ułatwieniem zwłaszcza podczas malowania sufitów. Najczęściej takie wałki są wyposażone w specjalny okapnik, do którego spływa farba (zabezpieczając przed jej kapaniem na podłogę), aby później, na nowo, trafić na wałek i zostać wykorzystana. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że takie wałki malarskie są nie tylko wygodne i zmniejszające do minimum czynności sprzątające, ale również praktyczne, gdyż zwiększają wydajność używanej farby. Alternatywą dla wałków z okapnikiem do malowania sufitów są modele wyposażone w teleskopową rączkę, które zwiększają efektywność prac malarskich – bez konieczności stosowania drabiny.
Podział wałków malarskich ze względu na podłoże
Aby malowanie przebiegało szybko, sprawnie i bez żadnych komplikacji, należy dopasować wałek do malowanej powierzchni. Zasada mówi, że im gładsze podłoże, tym krótszy wałek. Dlatego do malowania ścian gipsowych czy parkietów używa się wałków welurowych i gąbkowych, o długości włosia nieprzekraczającej 8 mm. Wałki sznurkowe z runem o długości 10-12 mm świetnie nadadzą się do malowania ścian i sufitów o lekko chropowatej powierzchni, a także malowania tapet. Ostatni rodzaj stanowią wałki futrzane z długim włosiem (sięgającym od 19 do nawet 30 mm) przeznaczone do pokrywania chłonnych i chropowatych powierzchni, jak cegły, beton czy elewacja.
Jakie jest najlepsze poszycie na wałek?
Wałki do malowania ścian możemy podzielić na te, które posiadają poszycie naturalne, najczęściej wykonane z weluru i wełny oraz sztuczne, składające się z włókien poliakrylowych, poliamidowych, mikrofazowych czy gąbki poliestrowej. Wałki naturalne polecane są do rzadkich farb i malowania gładkich powierzchni. Ich największym atutem jest fakt, że nie zostawiają nieestetycznie wyglądających smug. Można je również wykorzystać do malowania chłonnych powierzchni, jak np. elewacji.
Sztuczne wałki malarskie zaleca się używać podczas malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Do ich walorów można zaliczyć łatwą dostępność, dużą wytrzymałość oraz doskonałe radzenie sobie podczas rozprowadzania gęstych farb, np. epoksydowych. Idealnym wyborem okazują się wałki z gąbką flokowaną, która pokryta delikatnym włosiem okaże się pomocna zarówno podczas malowania farbami olejnymi, jak i akrylowymi.
Dobry wałek malarski jest gwarantem łatwej i efektywnej pracy. Uchroni bowiem przed brzydkimi smugami czy zaciekami, a dodatkowo przyczyni się do zwiększonej wydajności farby. Dlatego w sprzedaży znaleźć można wiele ich modeli, aby jak najlepiej dostosować je do osobistych potrzeb. Praktycznym rozwiązaniem są również gotowe zestawy malarskie, składające się w zależności od wybranego wariantu: z kuwety, taśmy zabezpieczającej, pędzla, uchwytu i wałków.