Praca behawiorysty
fot.unsplash.com

Kochasz zwierzęta i chciałbyś móc spędzać z nimi jak najwięcej czasu? Z pewnością prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać nad tym, jak zarobić, a jednocześnie wciąż móc przytulać, głaskać i całować pieski i kotki. Być może zawód behawiorysty będzie dla ciebie idealny. Opiszemy ci wszystko krok po kroku, bez obaw. Z nami pójdzie ci o wiele łatwiej i w końcu znajdziesz idealną pracę dla siebie. 

Wiele osób marzy o pracy ze zwierzakami. Już od najmłodszych lat zapisujemy się na wolontariat do schroniska, pomagamy sąsiadkom czy koleżankom, ale co dalej? Czy da się zarobić na życie zajmując się zwierzakami? Oczywiście, że tak! Istnieje wiele zawódów, które mogą być pracą na pełen etat, a Ty spędzisz sobie czas z czworonogami.

Praca behawiorysty – na czym polega? Czym właściwie zajmuje się behawiorysta i po co go wzywać?

Tak naprawdę zacznijmy od najważniejszego, czyli po co ludziom behawiorysta i kto to właściwie jest. Behawiorystę można by nazwać psim lub kocim psychologiem. Jest to osoba wyszkolona do tego, aby tłumaczyć opiekunom, dlaczego ich zwierze zachowuje się w określony sposób. Pomaga także właścicielom naprostować niechciane zachowania u swoich pupili i przeprowadza ich przez cały proces szkolenia i tresury. Absolutnie nie wolno ci mylić behawiorysty ze szkoleniowcem/treserem to dwa zupełnie różne zawody. Aby zrozumieć, co tak naprawdę robi behawiorysta, musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie „po co go wzywamy?”.

Praca behawiorysty
fot.unsplash.com

Psiaki czy kociaki, które w swoim życiu przeżyły traumę, jak np. porzucenie, śmierć właściciela, oddanie do schroniska itp. często mają problemy psychiczne. Nie raz psiak będzie szczekał na obcych, sikał pod siebie ze strachu, warczał na dziecko czy też np. wył, gdy jego opiekunowie wyjdą z domu. Nie są to niestety zachowania, które „miną”. Konieczny jest kontakt z behawiorystą, który nie tylko przyjdzie i zdiagnozuje problem u psiaka, ale także rozpisze ci, zazwyczaj w mailu wszystko, co masz robić, jakie komendy wprowadzić i jakie są poszczególne etapy, które pomogą ci tego zwierzaka „naprostować”.

Behawiorysta jest naprawdę przydatny i to nie tylko w przypadku psiaków ze schronisk, fundacji czy tych znalezionych absolutnie przez przypadek. Nawet psiak, który od najmłodszych lat spędzał z tobą czas, może nabawić się traumy lub urazu. Wystarczy czasem jedna sekunda, instynkt, głośny huk, a pies czy kot zacznie bać się samochodów, samolotów, burzy, wozów strażackich. Możliwości jest naprawdę sporo. Zanim jednak zadzwonisz, poczytaj opinie w sieci, popytaj znajomych ze zwierzętami czy poproś o polecenie np. na grupie tematycznej na Facebooku, z pewnością ktoś ci doradzi i nakieruje do kogo się udać. Nie każdy behawiorysta ma odpowiednie metody leczenia.

Kto może zostać behawiorystą? Praca behawiorysty – wymagania i obowiązki

Kto nadaje się do tego, aby być behawiorystą? Przede wszystkim musi być to osoba, która ma wielkie serce. Nie każdy zwierzak będzie chciał się z tobą bawić, nie każdy pozwoli ci się dotknąć, nie wspominając już o samym podejściu do siebie. Jako behawiorysta będziesz pracować z różnymi zwierzętami, zarówno tymi przyjacielskimi, jak i tymi, które na twój widok będą od razu się jeżyć. Idealny kandydat na behawiorystę to więc ktoś, kto ma w sobie dużo empatii oraz cierpliwości. Liczy się odpowiednie, a zarazem indywidualne, podejście do każdego z twoich czworonożnych klientów, w końcu masz ułatwić im życie i pomóc im pokonać strachy, lęki czy stresy.

Praca behawiorysty
fot.unsplash.com

Nie każdy nada się do tego zawodu. To, że kochasz zwierzęta jeszcze nie oznacza, że będziesz idealnym kandydatem na behawiorystę. Wszystko zależy tak naprawdę od ciebie. Z pewnością czeka cię dużo nauki, to naprawdę nie jest prosty zawód. Konieczne jest także traktowanie psa czy kota z należytym szacunkiem i naprawdę sporo empatii, w końcu jak chcesz dotrzeć do źródła problemu, jeśli nie potrafisz wejść w czyjeś buty. Nie ma tu znaczenia czy to zwierzak, dziecko, osoba dorosła czy też starsza. Nauka to jedno, a to jakim jesteś człowiekiem to drugie. Niestety, nie wszystkiego da się nauczyć na pamięć. Mimo to zachęcamy cię, abyś spróbował swoich sił, jeśli naprawdę sądzisz, że będzie to odpowiednia opcja dla ciebie.