Praca technika kryminalistyki wydaje się naprawdę ciekawa. Z roku na rok studia kryminalistyczne są coraz popularniejsze. Skąd bierze się ta fascynacja? Przede wszystkim z mediów. Sherlock Holmes, a może Ojciec Mateusz? Twój ulubiony pisarz? Katarzyna Bonda, a może Jo Nesbo czy Agata Christie? Nic w tym dziwnego, że osoba, która kocha kryminały, w końcu zastanawia się nad tym, aby pójść o krok dalej i zacząć w ten sposób zarabiać na życie. Sprawa wcale jednak nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jak zostać technikiem kryminalistyki?
Studia – kryminalistyka a kryminologia
Zacznijmy od najważniejszego, czyli czym różni się kryminalistyka od kryminologi? Nazwy są do siebie bardzo podobne, jednak na podobnym nazewnictwie warto zakończyć. Osoba, która wybiera się na studia kryminalistyczne, to ktoś, kto chce znać techniki śledcze, być na miejscu zbrodni, szukać poszlak. Ten, który udał się na kryminologię, większość swojej pracy wykonuje w laboratorium. O tej różnicy, warto pamiętać już na etapie wyboru studiów. Kryminalistyka zazwyczaj w nazwie ma dodane także „i techniki śledcze”. Kiedy będziesz wybierał uczelnię, na którą chcesz aplikować, dokładnie przeczytaj, jakie są wymogi, a także co dany kierunek oferuje i czego się tam będziesz uczył.
Co więc ze studiami? Iść, nie iść? Pamiętaj, że studia zawsze warto mieć. Wiele zależy od twojej sytuacji. Na studia dzienne, ciężko będzie pójść komuś, kto sam się utrzymuje, pracuje i np. wynajmuje mieszkanie. Wtedy dobrą alternatywą są studia zaoczne, jednak one często kosztują i to nawet niemałe sumy. Zanim więc zdecydujesz się złożyć papiery na uczelnię, wszystko dokładnie przemyśl. Obejrzyj filmiki, które są dostępne w sieci i ukazują pracę technika kryminalistyki.
Studia kryminalistyczne, a praca w policji
W Polsce każdy technik kryminalistyki jest także policjantem, a co za tym idzie, konieczne jest przejście wszelakich policyjnych procedur. Zacznijmy więc od wymagań, jakie stawia policja. Przede wszystkim, osoba składająca aplikację musi mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię. Dyskwalifikują cię także wszelakie odsiadki w więzieniu, zawieszenie itp. Należy także pamiętać o wykształceniu. Lata temu, nie miało ono znaczenia, teraz policja przyjmuje wyłącznie osoby z co najmniej średnim wykształceniem. Nie musi być to technikum czy liceum stricte o profilu policyjnym, ważna jest zdana matura i ukończona szkoła średnia.
Co jeszcze jest ważne? Sprawność fizyczna. Praca w Policji to nie tylko wypełnianie papierków, ale także i pościg, przytrzymanie winnego czy podejrzanego, gdy ten próbuje się wyrwać i wiele innych. Do tego oczywiście musisz być osobą wysportowaną, to przyda Ci się także na późniejszym etapie rekrutacji. Zatem jeśli interesuje Cię ten zawód, już dziś ubierz wygodne buty, dresy i wyruszaj w trasę. Zacznij więc od zgromadzenia wszelakich dokumentów, a następnie będziesz musiał przejść szkolenie podstawowe. Gdy to ci się uda, kierowany jesteś na specjalistyczny kurs w Centrum Szkolenia Policji. Tam zdobywasz wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, a także i widzisz techników kryminalistyki w akcji. Dopiero po tym szkoleniu, możesz rozpocząć pracę jako technik kryminalistyki. Nie co inaczej sprawa wygląda w przypadku pracy w labolatorium, tu nie jest konieczne szkolenie i pracowanie w policji, wystarczy, że aplikować będziesz do prywatnych laboratoriów komercyjnych, gdzie nie zawsze są takie same wymogi. Warto zatem rozważyć wiele opcji.
Kryminalistyka – studia. Studiować czy nie studiować?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy studia do tego zawodu są wymagane? Choć ogólnie przyjęło się, że studia warto mieć i zrobić, do tego zawodu wcale nie są one potrzebne. Kryminalistyka, choć jest popularnym kierunkiem, często nawet i przez studentów czy wykładowców, traktowana jest raczej hobbistycznie. Wiele z tego, co nauczą was na studiach może nie mieć pokrycia z rzeczywistą pracą, tak samo jak i to, co zobaczysz podczas etatu, nie będzie wyglądało tak samo jak w twoim ulubionym serialu. Co więc robić? Studiować czy nie studiować?
Tak naprawdę masz dwie możliwości. Możesz zaraz po liceum czy technikum udać się do pracy w policji. Przejść wszystkie szkolenia, odsłużyć swoje w OPP, a następnie podjąć normalną pracę jako policjant. Z czasem „awansować” na funkcję technika kryminalistyki. Możesz także zrobić studia, a następnie próbować celować od razu wyżej. Wszystko zależy tak naprawdę od ciebie i przede wszystkim od twojej determinacji. Kto wie? Może praca policjanta ci się spodoba i nie będziesz chciał jej zmieniać?
witam, mam pytanie na co mam iść aby wybrać się później na kryminalistyke ?
Comments are closed.