Miejsc pracy dla psychologów nie brakuje, ponieważ ludzie zaczynają zadawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Długotrwały stres, problemem w życiu prywatnych, czy tłumione przez długi czas emocje mają bardzo negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie, dlatego wiele korporacji, szpitali, szkół, czy sanatoriów decyduje się na zatrudnienia psychologów. Psycholodzy mogą również pracować w prywatnych gabinetach i prowadzić konsultacje i tu pojawia się pytanie, czy lepszym wyborem będzie założenie własnej firmy, czy praca na etacie?
Etat, czy prywatny gabinet- gdzie można więcej zarobić?
Niestety zarobki psychologów pracujących na etacie nie są w Polsce zbyt wysokie. Szacuje się, że co drugi psycholog w Polsce zarabia w przedziale od 3100 PLN do 4410 PLN brutto, jednak zarobki psychologa pracującego na etacie w dużej części zależą od jego miejsca pracy i specjalizacji. Przykładowo psycholog sportowy zarabia średnio 3029 PLN brutto, natomiast psycholog kliniczny ok. 3630 PLN. Psycholodzy pracujący w gabinetach prywatnych mogą sami ustalić sobie stawki, chociaż zazwyczaj znajdują się one w przedziale od 90 do 200 PLN za godzinę. Ustalając cenę za konsultacje, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak miejscowość, w której znajduje się gabinet (psycholog np. w warszawie może pozwolić sobie na wyższe ceny) oraz stawiki innych psychologów w okolicy. Wielu psychologów pracujących na etacie decyduje się na prowadzenie prywatnych konsultacji jako sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, a nie całościowe źródło dochodów, dlatego warto pamiętać, że praca na etacie i praca we własnym gabinecie nie muszą się nawzajem wykluczać.
Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby założyć prywatny gabinet?
Jako że w Polsce nie ma na ten temat dokładnych regulacji, to żeby otworzyć gabinet, psychologiczny trzeba jedynie ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologicznym. Osoba, która dopiero ukończyła studia nie będzie, jednak w stanie zbyt wiele zaoferować, jako że nie ukończyła szkolenia psychoterapeutycznego, bez którego nie może przeprowadzać psychoterapii, oraz żadnych inny dodatkowych szkoleń czy praktyk, które są bardzo ważne, aby móc dobrze i rzetelnie wykonywać ten zawód. Brak odpowiedniej edukacji i doświadczenia wpłynie na ilość klientów i w rezultacie na wysokość zarobków.
Czy założenie własnej firmy się opłaca?
Psycholog posiadający własny gabinet w dużym mieście może całkiem sporo zarobić, jednak posiadanie własnej firmy wiąże się również z nie małymi kosztami. Na start czekają cię opłaty za założenie spółki handlowej, które wynoszą około 600 zł. Po założeniu firmy będziesz musiał płacić tak zwane składki ZUS, czyli po prostu ubezpieczenie społeczne. Co prawda nowe firmy zazwyczaj mogą liczyć na częściowe zwolnienie z tych opłat, ale zniżki te często ulegają zmianą i nie aplikują się do każdego zawodu. Poza ZUS-em konieczne jest płacenie podatków dochodowych oraz podatku VAT. Niestety to jeszcze nie wszystko, ponieważ czeka cię jeszcze wynajęcie placówki, w której będzie znajdował się twój gabinet. Psychologowie pracujący w dużych miastach co prawda zarabiają więcej, ale wynajęcie budynku będzie ich więcej kosztować. Najprawdopodobniej wynajęty gabinet, będzie potrzebował remontu, który również może okazać się dość kosztowny.
Pieniądze to nie wszystko:
Zarobki psychologa w Polsce, zarówno pracującego na etacie, jak i udzielającego prywatnych konsultacji, niestety nie są satysfakcjonujące dla wielu specjalistów w tej dziedzinie. Warto jednak pamiętać, że psychologia to jedna z tych karier, przy których podejmowaniu nie można opierać się wyłącznie na zarobkach. Praca ta opiera się głównie na udzielaniu pomocy osobom, które przechodzą przez trudny okres w życiu, i które nie potrzebują pomocy w radzeniu sobie ze swoimi problemami. Dobry psycholog jest cierpliwy, wyrozumiały, a jego praca jest dla niego pasjonująca. Kierowanie wyłącznie korzyściami materialnymi może sprawić, że psycholog nieumyślnie pogorszy stan psychiczny pacjenta. Psychologia to przede wszystkim kariera dla osób, które interesują się psychiką ludzką, i które chcą pogłębiać swoją wiedzę na jej temat, a nie dla osób, którym zależy na dużych zarobkach.