Lubisz cykać fotki? Może niedawno zakupiłeś sobie nowy sprzęt i teraz ciężko cię od niego oderwać. Jeśli zastanawiałeś się nad pracą fotografa, spokojnie wszystko ci wyjaśnimy krok po kroku. W końcu w życiu chodzi o to, aby znaleźć zawód, który ci odpowiada, pasuje, ale także będziesz się w stanie z niego w 100% utrzymać. Większość osób postrzega pracę fotografa jako prostą. Jak jest w rzeczywistości? Jak wygląda praca fotografa? Odpowiadamy!
Praca fotografa – jak wygląda?
Tak naprawdę na świecie panuje wiele mitów na temat pracy fotografa. Dla zwykłego, szarego człowieka jest to zawód prosty, łatwy i przyjemny. Jeździsz po świecie, cykasz zdjęcia na weselach, imprezach, koncertach itp. a jeszcze ci za to płacą. Niektórzy żyją też w przekonaniu, że zawód fotografa jest absolutnie nieopłacalny i raczej robi się to hobbistycznie niżeli dla faktycznego zarobku. Dzisiaj obalimy wszystkie mity. Zastanów się, kiedy korzysta się z usług fotografa. Z pewnością za czasów szkolnych przychodził do was Pan lub Pani z aparatem i przez cały dzień robił wam zdjęcia indywidualne, klasowe czy grupowe. Wyrabiając nowe dokumenty, również udajesz się do fotografa. Na urodziny, ślub, wesele, imprezę, wieczór panieński czy kawalerski również wiele osób decyduje się zatrudnić taką osobę.
Jak sam więc widzisz, w swoim życiu kontakt z fotografem miałeś nie raz. Niektórzy idą o krok dalej i na sesje umawiają się regularnie. Jest to z pewnością świetna pamiątka zarówno indywidualnie dla każdego z nas, jak i dla całej rodziny. Jaki więc musi być idealny fotograf, aby nie tylko robił dobre zdjęcia, ale także i miał sporo klientów i był się w stanie utrzymać ze zdjęć? Tak naprawdę w przypadku fotografa, grafika komputerowego czy innych artystycznych zawodów, istnieją rzeczy, których da się wyuczyć „na blachę”, jednak głównym wymogiem jest zmysł estetyczny, bez tego ani rusz. Tak naprawdę żaden kurs nie nauczy cię wszystkiego. Musisz drugie tyle dać od siebie.
Praca jako fotograf wymagania oraz obowiązki
Tak naprawdę fotograf idealny to osoba, która ma naprawdę dobre oko, potrafi uchwycić właściwy moment, dostrzec detale, niewidoczne dla zwykłego człowieka, a także skupić uwagę aparatu na tym co najważniejsze. Inaczej robi się zdjęcia na sesjach, kiedy to model, modelka czy modele pozują, a ty na dobrą sprawę możesz ich ustawić jak ci się tylko podoba, a inaczej robi się zdjęcia na imprezach czy koncertach, gdzie osoby fotografowane są ciągle w ruchu i nie mają czasu na ustawianie się ładnie do aparatu. Z jednej strony musisz działać szybko, a z drugiej z bardzo dużą precyzją.
Kolejną kwestią jest sprzęt jak i doskonałe wyczucie estetyki. Nawet najdroższy aparat nie zrobi za ciebie całej pracy. Równie dobrze osoba doświadczona zrobi idealne zdjęcie zwykłym telefonem. Wiele zależy więc już od ciebie. Złapanie odpowiedniego kadru, ostrości itp. Mimo to i tak zdjęcia należy obrobić. Ta kwestia również leży po stronie fotografa. Jest to zdecydowanie najbardziej monotonna część tego zawodu, zwłaszcza jeśli tych zdjęć jest naprawdę sporo i nie tylko musisz wybrać te najładniejsze, ale także użyć retuszu, aby wyglądały pięknie i idealnie. Fotograf na imprezach czy weselach to zdecydowanie nie jest osoba, która siedzi w jednym miejscu z aparatem. Często musisz znaleźć sobie miejsce, mimo że lokal jest nieduży, a w środku jest naprawdę sporo osób.
Tak naprawdę nikt nie broni ci zakupić sprzętu i zacząć robić zdjęcia hobbystycznie. Nie musisz od razu celować w drogą lustrzankę, to też nie ma sensu. Zakup aparat, poproś znajomych, rodzinę czy nawet rób zdjęcia krajobrazu, swojego psa, kota czy chomika. Z czasem gdy zaczniesz się w to wkręcać i dojdziesz do wniosku, że właśnie to chciałbyś robić w przyszłości, możesz udać się na kursy czy do szkoły policealnej. Wtedy już na dobrą sprawę możesz spróbować brać pierwsze, niewielkie zlecenia, zwłaszcza te po znajomości. W końcu dobry fotograf to nie tylko sprzęt czy umiejętności, ale także i portfolio, które to poświadcza. Właśnie na tej podstawie klienci będą decydowali czy chcą z tobą nawiązać współpracę.