ankieter opis zawodu

Każdy z nas stał kiedyś przed podjęciem decyzji, jaką jest szukanie odpowiedniej pracy. Decydujemy się na kształcenie w danym kierunku, by ułatwić sobie start w dorosłe życie, jednak często później życie zmienia nasze plany. Co z osobami, które są kontaktowe, szanują zdanie innych, nawet jeśli się z nim nie zgadzają i uwielbiają przeprowadzać ankiety wśród znajomych oraz nieznajomych? Dla każdego, dla kogo wymienione obowiązki nie stanowią żadnego problemu, idealnym rozwiązaniem będzie praca ankietera. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, kim jest ankieter i jak nim zostać!

Ankieter – opis zawodu

Warto zacząć od tego, kim właściwie możemy nazwać ankietera oraz co należy do jego obowiązków. Otóż przede wszystkim jest to osoba, która w dniu codziennym zajmować się będzie przeprowadzaniem różnego rodzaju wywiadów zarówno bezpośrednich twarzą w twarz, jak i telefonicznych, ulicznych lub ankietowych badań audytoryjnych. Ich celem jest zazwyczaj jedna rzecz, a jest nią sprawdzenie opinii społecznej – w innych przypadkach badania mogą dotyczyć oceny zachowań i postawy konsumenckiej.

Ankieter w dniu codziennym będzie zatem odpowiedzialny za zadawanie odpowiednich pytań i notowaniem uzyskanych odpowiedzi. Ktoś, kto jest zatrudniony na stanowisku ankietera, musi zdawać sobie sprawę z płynącego obowiązku w postaci wyszukiwania potencjalnych respondentów i przeprowadzenia z nimi wywiadu. Jak wygląda praca takiej osoby od wewnątrz? Otóż przede wszystkim warto wiedzieć, że ankieterzy nie muszą pracować stacjonarnie w biurze – ich praca może być wykonywana w domach ankietowanych osób, na ulicy albo innej lokalizacji, która umożliwia przeprowadzenie wywiadu.

Będzie to zatem także dom w przypadku rozmów telefonicznych – ankieter może z powodzeniem pracować zdalnie, a jego praca momentami może przypominać telemarketing.

ankieter co robi
fot. pixabay.com

Jak zostać ankieterem?

Aby móc myśleć o zostaniu ankieterem, z pewnością warto przyjrzeć się swojej własnej osobowości, ponieważ niektóre cechy charakteru mogą z powodzeniem ułatwić objęcie tej posady. Co do nich należy? Łatwość nawiązywania kontaktów jest niekwestionowaną zaletą w pracy ankietera. Jednocześnie będzie nią też komunikatywność, dzięki której zmniejszy się ryzyko powstawania problemów komunikacyjnych między ankieterem a respondentami. Co więcej, warto pamiętać o tym, że ankieter powinien mieć łatwość nie tylko w zdobywaniu nowych znajomych, ale także w wypowiadaniu się – zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Przyda się z pewnością usprawniona zdolność koncentracji, precyzja czy sama logiczność wypowiadanych informacji. Jeśli chodzi o wykształcenie, ankieter musi skończyć przede wszystkim szkołę średnią. Dopiero gdy otrzyma pracę na tym stanowisku, dostanie możliwość zagłębienia się w sytuację i profil firmy, a także koncepcję całego projektu, który będzie realizował przez kolejne dni pracy.

Wśród umiejętności, które powinny cechować dobrego ankietera, znajduje się niepodważalnie obsługa komputera oraz aplikacji ułatwiających codzienne zdobywanie nowych informacji od respondentów. Konieczne będzie także obsługiwanie na bieżąco wszelkich aplikacji teleankieterskich oraz planowanie swojego stanowiska i czasu pracy oraz obowiązków tak, by zdążyć wyrobić planowaną normę w określonych granicach czasowych. Duża część pracy będzie opierać się na rozmowie z ludźmi – zarówno przez telefon, jak i bezpośrednio.

Warto zatem pamiętać o tym, by mieć dobrą pamięć oraz umiejętność wyłapywania ważnych informacji wraz z prawidłowym ich zapisem w notatkach.

ankieter zawód
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie ankietera

Warto wspomnieć także o istotnej kwestii w każdym zatrudnieniu, a zatem wynagrodzeniu za wykonywane obowiązki służbowe. W przypadku ankietera – co warto zaznaczyć – nie będzie to praca, którą można wykonywać na cały etat. Choć zajmuje dużo czasu, to zarobki nie będą na tyle zadowalające, by móc wykonywać tylko i wyłącznie tę pracę. Tym samym mediana wynagrodzenia ankietera wynosi na ten moment 1400 złotych w skali miesiąca. Najwyższa pensja, jaka została odnotowana w badaniach, wynosi 2100 złotych.