Wielu architektów rozważało założenie własnego biura architektonicznego. Powodów ku temu jest wiele, niektórzy architekci są znużeni lub zdenerwowani pracą dla dużej firmy, a inni zwyczajnie kierują się ambicjami. Razem z pomysłem pojawia się jednak wiele pytań i obaw.
Etat czy własne biuro- gdzie można więcej zarobić?
Praca architekta jest dość dobrze płatna, a średnia pensja architekta wynosi 5620 PLN brutto, natomiast aż 25% architektów zarabia powyżej 6850 PLN brutto. Zarobki architekta zależą, jednak od wielu czynników takich jak np. staż pracy, specjalizacja, miejsce zatrudnienia, czy region, w którym działa firma. Badania wykazują, że architekci pracujący w dużych firmach zarabiają znacznie więcej od tych pracujących w małych firmach, jednak jak wygląda sytuacja finansowa specjalistów, którzy posiadają własne biura? Wiele młodych osób decydując się na podjęcie kariery architekta marzy o założeniu własnego biura architektonicznego, jednak powstrzymuje ich obawa, że nie będą mieli zbyt wielu klientów i w rezultacie będą musieli zakończyć swoją działalność. Architekt posiadający własne biuro może zarabiać nawet 10000 PLN brutto, jednak osiągnięcie tak wysokich zarobków nie jest łatwe. Osobą, która dopiero ukończyły studia odradza się zakładanie własnej działalności. Pracodawcy nie zdecydują się na zatrudnienie osoby, której umiejętności i kompetencje są niepewne, dlatego przed założeniem biura, architekt powinien nabrać doświadczenia pracując pod opieką specjalistów.
Czy trudno jest założyć własne biuro architektoniczne?
Aby założyć dobrze prosperujące biuro architektoniczne, należy posiadać doświadczenia i dobrą opinię w branży, jednak to nie wszystko. Samo założenie firmy dla wielu osób jest skomplikowanym i stresującym procesem, który wiąże się z dużymi kosztami początkowymi. Na szczęście młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowania unijne, które znacznie ułatwią cały proces. Dużym plusem przy zakładaniu tej działalności jest to, że architekt może pracować z domu, co odciąża przedsiębiorcę z kosztów wynajmu i ewentualnego remontu biura. Początkowo trudne może być znalezienie klientów, co może być zgubne dla nowej firmy. Aż 80% wszystkich firm w Polsce upada w pierwszym roku działalności. Jednak jeśli przed założeniem własnej działalności dany architekt pracował przy innych projektach, to jest duża szansa, że byli klienci będą chcieli kontynuować współpracę. Prowadzenie własnej firmy nie należy do łatwych zadań, ale warto pamiętać, że początki są najgorsze. Po kilku latach działalności dobry architekt nauczy się jak kierować firmą, zdobędzie stałych klientów i dobrą reputację, dzięki której zdobędzie nowych pracodawców, a praca, mimo że wciąż bez wątpienia wymagająca, będzie też satysfakcjonująca i będzie przynosić duże korzyści finansowe.
Jak wygląda praca architekta? Czy praca na etacie jest łatwiejsza?
Założenie własnej firmy jest skomplikowane i wymagające, ale na tym nie kończą się trudności. Praca architekta nie należy do łatwych i wymaga dużych umiejętności, talentu, kreatywności, cierpliwości i dokładności. Liczne skomplikowane obliczenia, rozbudowane szkice, godziny spędzone przed ekranem komputera i próby dostosowania się do wymagań klienta, to tylko część czynników, które sprawiają, że jest to praca dla prawdziwych pasjonatów. Podczas pracy w np. dużej firmie budowlanej zazwyczaj inni specjaliści są gotowi pomóc i udzielić porady. Co więcej, niektóre firmy zapewniają potrzebny sprzęt i programy komputerowe oraz znajdują klientów. Prowadząc prywatną działalność wszystkie te obowiązki spoczywają na jej założycielu, a natłok obowiązków i stres z nim związany mogą spowodować mniejszą efektywność w pracy. Przy zakładaniu własnej firmy warto mieć kontakt z kimś doświadczonym w tej dziedzinie, aby móc zwrócić się do tej osoby po pomoc. Dla początkujących architektów zatrudnienie w firmie jest dobrym wyborem. Doświadczeni architekci, którzy zdają sobie sprawę ze wszystkich trudności, które ich czekają, mają o wiele większe szanse na założenie dobrze prosperującej firmy. Nie oznacza to, że młodzi architekci nie mogą odnieść sukcesu, tworząc własną działalność, ale będzie to dla nich o wiele trudniejsze.