Wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w Polsce i Unii Europejskiej wiąże się z regularnym odnawianiem uprawnień czy spełnieniem innych, narzuconych prawnie wymogów, takich jak między innymi posiadanie tachografu, regulującego czas pracy (jazdy) czy też licencje transportowe, Certyfikat Kompetencji Zawodowych. Takie wymogi wynikają z przepisów wspólnotowych Unii Europejskiej, które regulują dostęp do rynku transportu zarobkowego. Stworzone zostały one z myślą o ujednoliceniu przepisów i zasad konkurencji.
Niektórzy przedsiębiorcy, prowadzący działalności gospodarcze związane z przewozem towarów, postanawiają nie zawracać sobie głowy takimi formalnościami i jeździć mimo braku wymaganych dokumentów. Czy takie ryzyko się opłaca? Otóż okazuje się, że niekoniecznie.
Co grozi za brak licencji transportowej?
W przypadku napotkania na swej drodze i kontroli przez Inspektorat Transportu Drogowego, przewoźnik, który wykonuje transport powyżej 3,5 ton i nie okaże wymaganej licencji lub jej wypisu musi się liczyć z karą wysokości nawet do dwunastu tysięcy złotych. Chyba dla każdego będzie to dosyć dotkliwa kwota.
Biorąc pod uwagę powyższe, lepiej zatem nie podejmować niepotrzebnego ryzyka i nie narażać się na problemy i sankcje.
Jak i skąd zdobyć taką licencję?
Warunkiem niezbędnym do ubiegania się o tego typu dokument jest posiadanie aktywnego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Z kolei o takie zezwolenie ubiegać się można we właściwym Starostwie Powiatowym, zgodnym z miejscem zarejestrowania działalności. Udokumentować należy przy tym takie czynniki jak: stała siedziba na terenie UE, nienaganna reputacja, zdolność finansowa i posiadanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. Koszt takiego zezwolenia to tysiąc złotych. Gdy uzyskamy zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika, możemy przejść do ubiegania się o licencję transportową. Jak można się domyślać, nie obędzie się bez uiszczenia opłaty. Jej wysokość zależy od tego, na jak długi okres czasu ma być wydana owa licencja. Jeśli ma ona obowiązywać na maksymalnie 5 lat, poniesiemy koszt czterech tysięcy złotych. Jeżeli ma być ona ważna w przedziale od 5 do 10 lat, koszty zwiększą się do ośmiu tysięcy złotych. Każdorazowy wypis z licencji również niesie za sobą dodatkowe opłaty w wysokości kilkuset złotych.
Całościowy koszt uzyskania licencji zależy również od czynników dodatkowych takich jak liczba pojazdów czy ewentualne wzięcie dodatkowych ubezpieczeń i ich kwoty.
Praktyka pokazuje, że czas ubiegania się o takie pozwolenia oscylować może w okolicach miesiąca. Dużo w tej kwestii zależy od tego, jak sprawnie działa konkretny urząd Starostwa Powiatowego. Dokumentację należy kompletować bardzo uważnie i skrupulatnie, bowiem każde uchybienie czy pominięcie może spowodować odrzucenie wniosku i konieczność przechodzenia całej procedury od nowa, a tego chyba każdy wolałby uniknąć.
Jeśli wolimy uniknąć przysłowiowej szarpaniny z urzędami, możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy z dużym doświadczeniem w uzyskiwaniu licencji i pozwoleń na przykład https://www.licencjetransportowe.com/.
Z pomocą ekspertów od tego typu formalności uzyskanie niezbędnych zezwoleń z pewnością pójdzie znacznie sprawniej i przyjemniej.