Zazwyczaj osobom, które nie miały w swoim życiu styczności z pracą w banku, wydaje się, że bankowiec jest stanowiskiem idealnym – dużo zarabia, niewiele robiąc. O ile z zarobkami można się zgodzić, ponieważ bankowiec rzeczywiście dostaje solidne wynagrodzenie, o tyle pracy na tym stanowisku jest naprawdę dużo. Niezbędne jest także doświadczenie, dzięki któremu otrzymywane za pracę pieniądze wzrastają z miesiąca na miesiąc. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym tak naprawdę polega praca bankowca.
Co robi bankowiec w dniu codziennym?
Jak można się spodziewać, bankowiec jest pracownikiem banku. Do jego głównych obowiązków należy zatem zajmowanie się operacjami bankowymi różnego rodzaju, które są zazwyczaj zlecane przez osoby trzecie. Faktem jest jednak to, że samo stanowisko bankowca nie wymaga pracy w banku. To często osoby, które pracują w inny sposób, między innymi jako analitycy finansowi. Wówczas zajmują się doradzaniem osobom trzecim w sprawach związanych z inwestycjami. Co więcej, bankowiec może pracować także jako księgowy. Jest to szeroko rozumiane stanowisko, które daje wiele różnych możliwości – w dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że taka osoba zajmuje się finansami oraz operacjami z nimi związanymi.
Jak zostać bankowcem?
Dla każdego, kto myśli o podjęciu kariery jako bankowiec, najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie szkoły o kierunku ekonomicznym. Dobrym momentem jest zatem podjęcie decyzji podczas wyboru szkoły średniej. Warto zwrócić uwagę między innymi na ofertę liceum i technikum – zwłaszcza to drugie daje szerokie możliwości i przygotowuje do pracy w zawodzie. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego kierunku, w tym przypadku ekonomicznego, dającego niezwykle duże i ważne w pracy zaplecze teoretyczne, a także praktyczne. Następnym krokiem, który warto podjąć, jest znalezienie studiów, które dodatkowo rozszerzą naszą wiedzę. Przyszli bankowcy najczęściej decydują się na zarządzanie i finanse lub ekonomię – są to kierunki, które pozwalają na objęcie posady tuż po zakończeniu edukacji lub w jej trakcie. Nie ma zasady, gdzie najlepiej studiować – każde większe miasto w Polsce oferuje swoje usługi w zakresie nauczania, dlatego warto brać pod uwagę inne czynniki, takie jak łatwy dojazd czy niski stopień bezrobocia.
Najchętniej wybieranymi osobami na stanowisko bankowca są jednak absolwenci uczelni warszawskich i krakowskich. Wystarczy jednak dużo umiejętności, które będziemy potrafili obronić, a z pewnością znajdziemy zatrudnienie w miejscach, w których go szukamy. Co więcej, warto mieć na uwadze praktyki w odpowiednim miejscu – to dzięki nim możemy poznać dokładniej stanowisko bankowca, dowiedzieć się, jak praca tego typu wygląda na co dzień, a także zdobyć cenne znajomości, które mogą ułatwić nam start naszej kariery. Niestety, najczęściej jest tak, że teoria to jedno, a praktyka drugie – ważne jest zatem nie tylko zaplecze wiedzy, którą posiadamy, ale wykorzystanie jej w życiu codziennym na tle zawodowym. Zarówno banki, jak i większe przedsiębiorstwa, najchętniej decydują się na przyjęcie do pracy osób, które odbywały u nich praktyki czy staże.
Wynagrodzenie bankowca. Ile zarabia bankowiec?
Podobnie jak w przypadku innych profesji, tak i u bankowca wynagrodzenie zależy od różnych czynników. Największy wpływ mają zatem staż pracy oraz jego długość, a także miejsce zatrudnienia. Większe miasta zawsze oferują nieco wyższą pensję, jednak trzeba tu mieć na uwadze fakt, że życie w takiej miejscowości też jest droższe. Na początek kariery bankowiec może liczyć na wynagrodzenie w skali 2500-4000 złotych netto na miesiąc. Przedział zależy od wymienionych wyżej czynników. Im większe doświadczenie oraz staż pracy, tym wyższego wynagrodzenia bankowiec może się spodziewać – uwzględnione powyżej widełki mogą wówczas wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Początki są ciężkie i niejednokrotnie wynoszą 2500 złotych, jednak po jakimś czasie bankowiec zarobić może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali miesiąca.