fot.unsplash.com

Praca na własną rękę jest z pewnością wygodniejsza i daje większe poczucie swobody, niż szef wiszący ci tuż nad głową, który kontroluje każdy twój ruch. Nie możesz ani sprawdzić godziny na telefonie, ani podrapać się na głowie. Właśnie z tego powodu wiele osób postanawia otworzyć własną firmę, zarówno taką większą, jak i jednoosobową działalność gospodarczą. Nie w każdym zawodzie się to jednak opłaca. Jak jest w przypadku detektywa? Co jest lepsze własna działalność gospodarcza czy może praca na etacie „dla kogoś”? Odpowiadamy na te pytania! 

Detektyw – praca. Obowiązki detektywa, czyli czym właściwie zajmuje się detektyw i co robi?

Detektyw to bardzo odpowiedzialny zawód, w którym ważne jest skupienie, dobra organizacja czasu, ale także i odpowiednie podejście do każdego klienta. W końcu człowiek, człowiekowi nierówny. Każdy z nas jest inny, ma inne problemy, inne sprawy, inne podejście do tego co się w jego życiu aktualnie dzieje. Właśnie dlatego detektywi sa nieco w błędnym, zamkniętym kole. Z jednej strony nie jest to jakoś mocno popularny zawód, z drugiej nie może być popularny, jeśli sami nie mogą się chwalić swoimi osiągnięciami, rozwiązaniami i zamkniętymi sprawami. Z pewnością nie chciałbyś, aby cała Polska mówiła o tym, że zdradzał cię mąż czy żona, a z takimi sprawami ludzie również udają się do detektywów.

fot.unsplash.com

Tak naprawdę, aby zostać detektywem, musisz spełniać wymagania, takie same, jakie są do policji czyli m.in. sprawność fizyczna i psychiczna, testy psychologiczne, obywatelstwo polskie, ukończona szkoła średnia itp. Jedyną różnicą jest wiek. Do policji „wejść” może tak naprawdę każdy, kto skończył szkołę średnią i ma minimum 18 lat. Aby zostać detektywem, musisz mieć ukończony 21 rok życia. Zazwyczaj przyjmuje się na te stanowiska osoby, które wcześniej pracowały np. w policji, w straży granicznej czy też w wojsku, co ma absolutny sens. W końcu taki człowiek nie będzie już aż tak wyczulony na przykre zapachy, widoki, które spędzają sen z powiek i wiele innych. Co jednak się bardziej opłaca? Etat czy może własna działalność gospodarcza?

Detektyw – etat czy własna działalność gospodarcza? Co się bardziej opłaca?

Tak naprawdę w prawie każdym zawodzie istnieje możliwość samozatrudnienia czyli założenia firmy lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie zawsze się to jednak opłaca. Musisz pamiętać, że praca „na samego siebie” choć wydaje się być fajna i kolorowa, wcale taka nie musi być. Spoczywać będzie na tobie naprawdę spora odpowiedzialność. Musisz właściwie być wielozadaniowy. Nie tylko wykonujesz swój zawód, ale także i wystawiasz faktury, liczysz zarobki i wiele innych. Mówi się, że detektyw zarobi od 3000 złotych do 6000 złotych w skali miesiąca i mowa tutaj oczywiście o kwocie podanej w netto, czyli tzw. na rękę. Jak jednak wygląda to w przypadku działalności gospodarczej?

fot.unsplash.com

Wiele zależy od tego jak chcesz to wszystko prowadzić. Czy będziesz zatrudniać pracowników? Wynajmować biuro czy inny lokal? Jeśli tak to w jakiej lokalizacji? Im większe miasto, tym większy koszt wynajmu. Dolicz do tego koszta remontu, w końcu lokal musisz dostosować do swoich potrzeb, umeblować itp. Jakich sprzętów potrzebujesz do pracy? Laptop? Komputer? Telefon służbowy? Chcesz brać auto służbowe w leasing? Kosztów przy firmie, nawet tej małej czy jednoosobowej jest naprawdę sporo, tak naprawdę to od ciebie zależy, jak daleko z tym zabrniesz i ile tak naprawdę wydasz. Może ci się to wszystko opłacać, choć wcale nie musi. To jest już kwestia nad którą sam musisz się zastanowić. Przy pracy na etacie masz ten plus, że nawet gdyby klientów nie było – ty i tak zarabiasz. Prowadząc własną firmę musisz liczyć się z lepszym i gorszym okresem, a twoje zarobki staną się niewiadomą. W końcu nie masz stawki godzinowej. Nikt nie zapłaci ci za bezczynne siedzenie w biurze, a ZUS musisz opłacić, niezależnie od tego czy zarobiłeś 100 złotych czy 10 000 złotych w skali miesiąca.