fot.unsplash.com

Praca administratora biurowego wydaje ci się być dobrym rozwiązaniem dla ciebie? Jesteś osobą zorganizowaną, sumienną i pracowita, a dodatkowo presja czasu czy stres to dla ciebie żaden problem? Spróbuj swoich sił w pracy biurowej! Pisaliśmy już o tym jak wygląda taka praca, ale także i jakie cechy powinieneś posiadać jeśli chcesz wkręcić się do firmy na właśnie to stanowisko, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobków, w końcu to naprawdę istotne, nieprawdaż? Czytaj dalej i dowiedz się wszystkich szczegółów. 

Praca administratora biurowego – jak wygląda? Co należy do obowiązków pracownika biurowego?

Pracownik biurowy tak naprawdę musi ogarniać wiele rzeczy na raz i zakres zadań w tej profesji jest bardzo szeroki. Oczywiście wiele zależy od firmy, w której pracujesz. To, że w jednej firmie robiłeś dwie rzeczy, nie oznacza, że w drugiej nie będziesz robił dziesięciu i na odwrót. Dlatego też wszelkich niezbędnych informacji na temat tego, czym się zajmuje, trzeba szukać przede wszystkim w ogłoszeniach o pracę. Zakres obowiązków jest spory. Musisz przede wszystkim być zawsze skupiony, gotowy do pracy i podjęcia działań. Pracownik administracyjny zajmuje się koordynacją, zarządzaniem i organizacją codziennej pracy biura. Jego głównym zadaniem jest segregacja i archiwizacja pism i dokumentów oraz dbałość o ich prawidłowy obieg w firmie. Musi on także prowadzić rejestr pism, wydruków dotyczących obsługi pracowników oraz sporządzać wszelakie dokumentacje oraz oficjalne pisma biurowe (jak np. raporty czy sprawozdania). Kolejną kwestią, która jest bardzo istotna jest przepływ informacji. Chodzi tutaj o przekazywanie wszelakich niezbędnych szczegółów czy informacji pomiędzy poszczególnymi działami firmy, kontakt z klientem czy z kontrahentami przedsiębiorstwa.

Ile zarabia administrator biurowy
fot.unsplash.com

Ścieżka rozwoju w administracji biurowej

Co z awansami? Wydawać by się mogło, że w tym zawodzie raczej o nie ciężko. Wcale jednak tak nie jest! Administracja biurowa daje naprawdę spore możliwości rozwoju zawodowego. Im bardziej podnosisz swoje kwalifikacje poprzez pracę, kończenie kursów, szkolenie się z programów, z których korzysta twoja firma, tym większe szanse masz na awans na wyższe stanowisko. Jakie tak naprawdę masz opcje? Z administratora biurowego możesz wskoczyć na stanowisko specjalisty ds. administracji, Office Managera a czasem nawet kierownika czy też dyrektora działu administracyjnego. Brzmi dumnie, prawda? Jak to się ma do zarobków?

Ile zarabia administrator biurowy? Zarobki na stanowisku administratora biurowego

Patrząc na to, ile różnych obowiązków musisz wykonywać można by pomyśleć, że ten zawód z pewnością jest bardzo opłacalny i dobrze płatny. W końcu nie tylko robisz wiele rzeczy naraz, ale także na twoich barkach spoczywa spora odpowiedzialność i musisz być odporny na pracę w stresie. Jak jest naprawdę? Postanowiliśmy porównać ze sobą dwa raporty.

Według raportu przygotowanego przez portal Pracuj.pl średnie zarobki na tym stanowisku to średnio 2505 złotych netto. 25% osób pracujących w tym zawodzie otrzymuje wynagrodzenie niższe niż ok. 2010 złotych netto. Kolejne 25% pracowników biurowych zarabia ok. 2950 złotych netto i więcej. Najwięcej zarabiają pracownicy biurowi z województw: mazowieckiego (ok. 3790 złotych), dolnośląskiego (ok. 3130 złotych) oraz małopolskiego (ok. 3115 złotych), najmniej z kolei z województw: świętokrzyskiego (ok. 2640 złotych), podlaskiego i podkarpackiego (ok. 2540 złotych) oraz lubelskiego (ok. 2400 złotych).

Ile zarabia administrator biurowy
fot.unsplash.com

Według raportu miesięczne średnie wynagrodzenie całkowite w tej branży wynosi 3330 złotych na stanowisku młodszego specjalisty (dolny kwartyl – 2810 złotych, górny kwartyl – 4000 złotych), 3590 złotych na stanowisku specjalisty (dolny kwartyl 2990 złotych, górny kwartyl 4360 złotych) i 4000 złotych na stanowisku starszego specjalisty (dolny kwartyl 3280 złotych, górny kwartyl 5110 złotych). Są to kwoty brutto.