fot.unsplash.com

Szukasz odpowiedniego zawodu dla siebie? Być może zastanawiałeś się nad pracą agenta nieruchomości? Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca takiej osoby, co należy do jej obowiązków czy też jakie wymogi należy spełniać, aby zostać agentem nieruchomości. Teraz chcielibyśmy poruszyć ostatnią, ale wciąż bardzo ważną kwestię, jaką są zarobki. Ile zarabia agent nieruchomości (pośrednik)? Odpowiadamy! 

Praca agenta nieruchomości – jak wygląda?

Agent nieruchomości, często nazywany jest także pośrednikiem, a właściwie pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Taka osoba kojarzy strony transakcji przy zakupie, sprzedaży, zamianie, najmie czy też wynajmie nieruchomości. Pośrednik to osoba, która działa na korzyść zarówno swojego klienta, jak i osoby, która ową nieruchomość od niego kupuje czy wynajmuje. Pośrednik do obrotu nieruchomości musi przede wszystkim przygotować oferty czy do sprzedaży czy też do wynajmu. Konieczne jest także przygotowanie aukcji czy też ofert w portalach internetowych jak np. OLX, Otodom, Facebook itp., prezentowanie nieruchomości potencjalnym klientom, umawianie się na spotkania, przygotowywanie wszelakich niezbędnych dokumentów oraz kontakt z klientami, zarówno telefoniczny, jak i osobisty.

Ile zarabia agent nieruchomości
fot.unsplash.com

Agent nieruchomości ma sporo na swojej głowie, zatem bardzo ważne jest, aby była to osoba dobrze zorganizowana i trzymająca się wszelakich terminów. Warto już na tym etapie zaznaczyć, iż wielu agentów nieruchomości pracuje także w weekendy, a przynajmniej w soboty. Wymagana więc będzie od ciebie duża elastyczność, tak, abyś dostosował się do potrzeb i możliwości swoich klientów. W końcu to na nich zależy ci najbardziej. Choć obecnie agentem nieruchomości może zostać każdy i nie jest do tego wymagana żadna specjalna szkoła czy też ukończenie jakichkolwiek kursów, warto, abyś miał jakiekolwiek pojęcie o tej branży, tak abyś nie zgubił się w rynku nieruchomości, który zmienia się naprawdę szybko.

Co ma wpływ na twoje wynagrodzenie, czyli ten sam zawód, inna wypłata

Co wpływa na wynagrodzenie? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia agent nieruchomości
fot.unsplash.com

Ile zarabia agent nieruchomości?

Według portalu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Doradca ds. Nieruchomości wynosi 6 400 zł i jest o 1 700 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 4 601 złotych netto, na umowie zlecenie 4 836 złotych netto, na umowie o dzieło 5 530 złotych netto, a na umowie B2B 5 306 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Doradca ds. Nieruchomości jest dofinansowanie zajęć sportowych, służbowy telefon do celów prywatnych, prywatna opieka medyczna oraz świadczenia socjalne. 20% osób pracujących na stanowisku: Doradca ds. Nieruchomości otrzymuje premię co miesiąc. 47% osób zatrudnionych na stanowisku: Doradca ds. Nieruchomości pracuje na podstawie umowy o pracę

Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 4 690 złotych brutto, czyli 3 394 złotych netto. Co drugi agent nieruchomości otrzymuje pensję od 3 320 złotych do 6 030 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych agentów nieruchomości zarabia poniżej 3 320 złotych brutto. Na zarobki powyżej 6 030 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych agentów nieruchomości.

Warto zaznaczyć także, że agent nieruchomości często otrzymuje także premię od sprzedaży czy też od wynajmu. Tutaj kwoty są naprawdę różne. Czasem sa to kwoty stałe jak np. 1500 złotych za znalezienie lokatora do mieszkania pod wynajem, czasem są to kwoty prowizyjne jak np. 20% od sprzedaży czy od wynajmu itp. To już zależy od firmy, w której pracujesz, ale także od twoich ustaleń z klientem.