Nie da się ukryć, że chirurg to bardzo opłacalne zajęcie w Polsce – zarobki na tym stanowisku są zazwyczaj względnie wysokie. Wiele zależy od różnych czynników, które mogą być ruchome w zależności od oferty. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, jak wiele trzeba zrobić, by stać się cenionym chirurgiem. Ile zarabia osoba pełniąca tę funkcję? Co trzeba wiedzieć o tym stanowisku? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Kim jest chirurg?
Warto zacząć od tego, co wydaje się oczywiste na pierwszy rzut oka, a mianowicie kim tak właściwie jest chirurg i co robi w codziennym dniu pracy? Do jego obowiązków należy przeprowadzanie różnego rodzaju operacji i zabiegów chirurgicznych. Specjalista musi liczyć się także z tym, że wśród codziennych zadań będzie przygotowywał pacjentów do zabiegu oraz zajmie się ich leczeniem pooperacyjnym. Chirurg przeprowadza badania i operacje na tkankach miękkich i twardych, wszystko zatem zależy od charakteru danego działania.
Co więcej, do obowiązków lekarza na tym stanowisku należą także mniejsze zadania – nie zawsze operacja będzie wiązała się z ratowaniem czyjegoś życia. Tym samym chirurg podejmie się ściągania szwów, usuwania zmian skórnych, pobierania materiałów do badań, usuwania ciał obcych z organizmu. Wszelkie działania chirurgiczne zostają podejmowane po przeprowadzeniu szerokiego wywiadu i zapoznaniu się z kartoteką pacjenta. Trzeba zatem mieć dużą wiedzę teoretyczną, ale także sprawne, precyzyjne dłonie, które pewnym ruchem podejmą niezbędne działania.
Chcesz zostać chirurgiem? Zacznij jak najwcześniej!
Pewnym jest, że do objęcia stanowiska chirurga niezbędne jest przejście długiej drogi. Niejednokrotnie marzenie tego typu pojawia się we wczesnych latach życia – i dobrze, bo wtedy mamy największe możliwości! Im wcześniej zacznie się przygotowanie do zawodu, tym lepiej. Najpóźniejszym etapem jest szkoła średnia – tam wybiera się przedmioty, które następnie będą zdawane na maturze. Aby dostać się na studia chirurgiczne, niezbędne będzie posiadanie wysokich kompetencji w zakresie biologii oraz udowodnienie ich procentowym wynikiem egzaminu dojrzałości. Warto zatem od samego początku liceum przygotowywać się pod kątem matury z biologii, ponieważ jest to jeden z trudniejszych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Gdy już uda się dostać na studia, należy je skończyć w ciągu 6 lat. Następnym krokiem jest odbycie niezbędnego do dalszej drogi stażu medycznego, podczas którego nabierze się pierwszego doświadczenia na stanowisku chirurgicznym. Kolejnym etapem jest wybór konkretnej specjalności, w obrębie której przyszły lekarz chce pracować. Niezależnie od opcji, studia specjalistyczne trwają nie krócej niż 6 lat. W międzyczasie niezbędne jest odbycie kolejnego stażu oraz kursów, które przygotowują praktykantów do zawodu. Co więcej, w ciągu miesiąca trzeba odbyć co najmniej 3 ostre dyżury. Zwieńczeniem edukacji i otrzymaniem możliwości pracy na stanowisku chirurga jest zdanie egzaminu państwowego, który składa się z trzech części: ustnej, praktycznej oraz teoretycznej pisemnej.
Jakie są zarobki na stanowisku chirurga?
Przechodząc do meritum, należy odpowiedzieć na pierwsze zadane pytanie w tekście, czyli ile tak naprawdę zarabia chirurg. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim długą drogę i wieloletnią edukację, która składa się na możliwość podjęcia działań. Wiele zależy także od miejsca pracy, rodzaju umowy oraz oferty, która została złożona – różnica pomiędzy wynagrodzeniami kilku chirurgów może być znacząca. Niemniej jednak, najwyższą odnotowaną w Polsce stawką na tym stanowisku jest 30 tysięcy złotych netto w ciągu miesiąca.
Należy spojrzeć także szerzej oraz wziąć pod uwagę dodatki oferowane przez szpitale dla chirurgów, którzy podejmują się kolejnych dyżurów oraz dyżurów pod telefonem. Dzięki temu wynagrodzenie może znacząco wzrosnąć. Trzeba pamiętać, że chirurg to szalenie odpowiedzialny zawód, który niejednokrotnie wpływa na życie wielu pacjentów. Ważne jest zatem przekonanie o chęci podjęcia się takiego stanowiska oraz powołanie, wówczas zarobki zejdą na boczny tor.