Dekarz to bardzo potrzebny zawód. Bez tego specjalisty, właściwie niemożliwe jest wykończenie domu, a raczej dachu, a jak z pewnością wiesz, ciężko byłoby mieszkać w domu, który go nie posiada. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca dekarza i na czym właściwie polega, ale także i o tym, jak takim dekarzem zostać. Teraz chcielibyśmy poruszyć ostatnią, ale bardzo istotną kwestię, czyli ile właściwie zarabia dekarz. Gotowy? No to zaczynajmy!
Praca dekarza – na czym właściwie polega?
Podczas pracy na dachu będziesz uczestniczył w montowaniu wykonanych przez cieślę szalunkowego elementów stropu. Twoje główne zadanie to pokrycie go. Możesz do tego używać dachówek ceramicznych, cementowych albo wykonanych z blachy. Stosuje się miedź, stal a niekiedy aluminium. Niektóre dachy pokryjesz papą albo gontami bitumicznymi. To dość obszerny proces konstrukcyjny, o którym dowiesz się podczas nauki. Dekarz oprócz tego, że dachy pokrywa, zajmuje się też ich naprawą i konserwacją. Montuje izolacje i systemy odwodnienia. Również i on montuje okna dachowe, włazy.
Każda praca zaczyna się od zrozumienia przygotowanego planu. Jako dobry fachowiec powinieneś potrafić odczytywać rysunki techniczne. Na ich podstawie określić jakich materiałów potrzebujesz. Oraz które narzędzia będziesz używał. Oprócz tego dekarz wykonuje przedmiary, obmiary i rozliczenia zużytych materiałów. Praca zazwyczaj przebiega na świeżym powietrzu, niekiedy niezależnie od warunków atmosferycznych. Musisz przygotować się na lekki deszcz oraz chłód. A także upał. Część prac wykonywać będziesz jeszcze na powierzchni, na przykład w warsztacie. Tam zazwyczaj przygotowywać będziesz elementy dachu, które następnie powędrują na szczyt budynku.
Jak zostać dekarzem? Nauka/edukacja/wykształcenie czy przyuczenie?
Jak więc zostać dekarzem? Po pierwsze ucząc się. Kandydat do tego zawodu powinien ukończyć trzyletnią szkołę zawodową o profilu budowlanym ze specjalnością dekarz. Po jej zakończeniu przyszły dekarz ma obowiązek zdać egzamin w formie pisemnej i praktycznej, przeprowadzany pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Jest więc jeszcze inne wyjście – samodzielna, choć pod okiem fachowca, nauka na budowie. Osoby, które przez ponad trzy lata pracują jako dekarze i mają udokumentowany staż pracy, mogą podejść do egzaminu na zasadach eksternistycznych.
Co wpływa na wynagrodzenie?
Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.
Ile zarabia dekarz?
Według portalu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Dekarz wynosi 5 000 zł i jest o 200 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 3 613 złotych netto, na umowie zlecenie 3 778 złotych netto, na umowie o dzieło 4 320 złotych netto, a na umowie B2B jest to kwota 4 144 złotych netto. Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Dekarz jest dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie, służbowy telefon do celów prywatnych. 13% osób pracujących na stanowisku: Dekarz otrzymuje premię co miesiąc. 90% osób zatrudnionych na stanowisku: Dekarz pracuje na podstawie umowy o pracę.
Według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku dekarza wynosi 3 580 złotych brutto, czyli 2 612 złotych netto. Co drugi dekarz otrzymuje pensję od 2 850 złotych do 4 390 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych dekarzy zarabia poniżej 2 850 złotych. Na zarobki powyżej 4 390 złotych może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych dekarzy.