endokrynolog zarobki

Jak można się spodziewać, w dniu codziennym swojej pracy endokrynolog będzie związany z dziedziną, jaką jest endokrynologia. To właśnie ten dział medycyny będzie odpowiedzialny za kontrolę oraz obserwację i regulację ludzkich gruczołów czy hormonów. Endokrynolog będzie każdego dnia kontrolował działanie tych narządów u swoich pacjentów, następnie wyszukując nieprawidłowości czy wad uniemożliwiających poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Tym samym wiele obowiązków będzie sprwadzać się do stawiania diagnoz oraz wdrażania odpowiedniego leczenia z zakresu chorób tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej i wielu innych. Ile może zarobić endokrynolog? Jakie jest jego wynagrodzenie w skali miesiąca? To zdecydowanie jedna z ważniejszych informacji na temat tego zawodu, dlatego zebraliśmy odpowiedzi na podstawie badań statystycznych w poniższym artykule.

Endokrynolog – czym się zajmuje?

Dziedzina, jaką jest endokrynologia, to zakres pracy omawianego lekarza. Przybliżymy najpierw obowiązki na tym stanowisku, by wiedzieć, z czym ono się wiąże, a następnie przejdziemy do analizy danych statystycznych w zakresie zarobków. Praca endokrynologa jest ściśle powiązania z obserwacją oraz kontrolą gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli tych, które są w organizmie odpowiedzialne za produkowanie hormonów. Hormony natomiast to substancje, które są bezpośrednio wdrażane przez organizm do krwioobiegu i mają wpływ na regulację działania całego organizmu, czyli między innymi tkanek i narządów wewnętrznych.

Sama praca endokrynologa będzie polegać na diagnozowaniu wszelkiego rodzaju chorób gruczołów takich jak tarczyca, przytarczyca, nadnercza, przysadka mózgowa i wiele innych, które spełniają wymienione powyżej kryteria. Jak wiadomo, życie ludzkie z roku na rok ulega wydłużeniu, a co za tym idzie – organizm wciąż się starzeje i pojawiają się różnego rodzaju choroby zdrowotne w postaci między innymi rozregulowanej gospodarki hormonalnej. Endokrynolog w swojej pracy będzie odpowiedzialny za regulowanie poziomu hormonów w organizmie, jednocześnie uzupełniając niedobory u kobiet, które przeszły okres menopauzy lub u mężczyzn, którzy borykają się z problemem w postaci zespołu niedoboru androgenów.

Niezbędna staje się zatem dość szeroka wiedza teoretyczna, dzięki której możliwe jest stawianie prawidłowych diagnoz oraz wdrażanie konkretnego leczenia, którego celem będzie poprawa stanu zdrowia pacjenta. Sam zakres wiedzy jest ogromny, a do największych dziedzin, w których przyszły endokrynolog będzie się poruszał, poza samą endokrynologią, należą także etiologia, patogeneza, historia naturalnej choroby, diagnostyka laboratoryjna i obrazowa, a także leczenie chorób układu wydzielania wewnętrznego.

endokrynolog ile zarabia
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie endokrynologa – ile zarabia?

Choć trudno jest przewidzieć sytuację każdej osoby pracującej w zakresie endokrynologii, to jednak dane statystyczne dość jasno mówią o wysokości zarobków. Aktualnie minimum na stanowisku endokrynologa to 4000 złotych w skali miesiąca, jednak średnia w całym kraju wynosi 6300 złotych. Oczywiście, największego wynagrodzenia mogą spodziewać się ci lekarze, którzy dywersyfikują źródła zarobków w postaci łączenia etatu na NFZ z pracą we własnym biznesie w prywatnym gabinecie.

Jedno i drugie stanowisko ma swoje plusy i minusy, jednak w przypadku wizyt prywatnych można liczyć na dużo wyższą pensję, która może sięgać nawet 30 000 złotych w skali miesiąca. Wiele zależy jednak od tego, czy nasze nazwisko jest wystarczająco znane, by zatrzymywać nie tylko stałych pacjentów, ale także zyskiwać zaufanie nowych, którzy zostaną z nami na dłużej. Pewnym jest jednak, że po jakimś czasie praca na własnych zasadach w swoim prywatnym gabinecie może przynieść zdecydowanie więcej korzyści niż etat na NFZ.

endokrynolog wynagrodzenie
fot. pixabay.com

Jak zostać endokrynologiem?

Jak można się spodziewać, aby zostać endokrynologiem, niezbędne będzie przede wszystkim ukończenie studiów na wyższej uczelni medycznej. Następnym krokiem będzie ukończenie specjalizacji, która uprawni nas do wykonywania zawodu, a tuż po niej – 30 miesięcy stałego stażu, który pozwoli na zdobycie doświadczenia.