Zarobki lekarzy w Polsce wiążą się z wieloma mitami i przekonaniami. Część osób uważa, że lekarze zarabiają naprawdę sporo, a część, że te zawody są kompletnie nieopłacalne pod względem finansowym. Z pewnością jeśli myślałeś o pracy w medycynie, zastanawiałeś się, jaką wypłatę otrzymasz. Pisaliśmy już o pracy fizjoterapeuty oraz o tym, jak nim zostać, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobków, czyli ile właściwie zarabia fizjoterapeuta? Gotowy? No to zaczynajmy!
Jak wygląda praca fizjoterapeuty i na czym polega?
Fizjoterapeuta na co dzień zajmuje się pomocą medyczną osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, osobom wracającym do sprawności po wypadkach i urazach, a także sportowcom w zachowaniu ich pełnej dyspozycyjności.
Wielu fizjoterapeutów opisując swój zawód wskazuje na duży poziom satysfakcji. W swojej pracy mają oni realny wpływ na zdrowie i życie osób, z którymi współpracują. Jeśli czujesz, że chcesz pomagać innym, wykorzystując swoją specjalistyczną wiedzę, pomyśl o zostaniu fizjoterapeutą. Praca fizjoterapeuty polega na tym, aby poprzez stymulowanie ciała poprawić jego sprawność. Bodźcem wpływającym na podjęcie decyzji o rozpoczęciu fizjoterapii zwykle jest nasilająca się dolegliwość bólowa. Gros takich problemów, mających bezpośredni związek ze złą kondycją ciała, udaje się wyeliminować w toku prowadzenia rehabilitacji medycznej, której musi towarzyszyć zmiana szkodliwych nawyków.
Co wpływa na wynagrodzenie?
Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Fizjoterapeuta wynosi 3 200 zł i jest o 1 500 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 2 344 złotych netto, na umowie zlecenie 2 418 złotych netto, na umowie o dzieło 2 765 złotych netto, a na umowie B2B 2 650 złotych netto.
14% osób pracujących na stanowisku: Fizjoterapeuta otrzymuje premię co miesiąc. 77% osób zatrudnionych na stanowisku: Fizjoterapeuta pracuje na podstawie umowy o pracę. Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Fizjoterapeuta jest świadczenia socjalne, dofinansowanie zajęć sportowych oraz ubezpieczenie na życie.
Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl zarobki na stanowisku fizjoterapeuty są bardzo różne.
Młodszy specjalista w skali miesiąca zarobi 2 940 złotych brutto, czyli 2 160 złotych netto. Co drugi fizjoterapeuta otrzymuje pensję od 2 660 złotych do 3 400 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych fizjoterapeutów zarabia poniżej 2 660 złotych brutto. Na zarobki powyżej 3 400 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizjoterapeutów.
Specjalista w skali miesiąca zarobi 3 440 złotych brutto, czyli 2 513 złotych netto. Co drugi fizjoterapeuta otrzymuje pensję od 2 920 zlotych do 4 090 zlotych. 25% najgorzej wynagradzanych fizjoterapeutów zarabia poniżej 2 920 zlotych brutto. Na zarobki powyżej 4 090 zlotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizjoterapeutów.
Starszy specjalista w skali miesiąca zarobi 3 590 złotych brutto, czyli 2 619 złotych netto. Co drugi fizjoterapeuta otrzymuje pensję od 3 020 złotych do 4 160 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych fizjoterapeutów zarabia poniżej 3 020 złotych brutto. Na zarobki powyżej 4 160 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizjoterapeutów.
Benefity na stanowisku magazynier to np. ubezpieczenie na życie/NNW, prywatna opieka medyczna czy karnety na siłownię i do klubów fitness.