fot.unsplash.com

Zawód groomera, czyli psiego fryzjera staje się coraz bardziej popularny. Nic w tym dziwnego, w końcu kto z nas nie chciałby móc pracować, zarabiać pieniądze, a na dodatek spotykać każdego dnia wiele różnych pociesznych i uroczych psiaków? Sprawa nie jest jednak tak prosta i łatwa jak mogłoby się wydawać. Pisaliśmy już o tym jak wygląda zawód groomera, co należy do jego obowiązków, jakie wymagania musi spełniać itp., pisaliśmy także jak zostać psim fryzjerem, teraz czas na zarobki, czyli ile właściwie zarabia groomer (psi fryzjer)? Odpowiadamy! 

Praca groomera – zakres obowiązków. Co tak naprawdę robi groomer?

Lata temu z usług groomera korzystały głównie osoby, które posiadały rasowe psy. Przed wystawą psiaka oddaje się do groomera, aby ten doprowadził go do ładu i składu, a następnie udaje się na wcześniej wspomnianą wystawę dla psów rasowych. Teraz coraz więcej osób oddaje do salonu swoje psiaki i to nie tylko te rasowe, ale także i kundelki, kociaki czy nietypowe zwierzęta jak tchórzofretki i skunksy. Futrzastych klientów jest naprawdę sporo. W końcu to już nie tylko zwierzę, ale także i członek rodziny, a skoro my chodzimy do fryzjera czy kosmetyczki to dlaczego by nie posłać tam psiaka na chwilę relaksu?

Ile zarabia groomer
fot.unsplash.com

Dla wielu zwierzaków wizyta w takim salonie piękności może być nawet bardzo stresująca. Wszystko zależy tak naprawdę od tego jak był wychowany. Niektóre psiaki, zostały, przez właścicieli, dobrze przygotowane do czesania, kąpieli, obcinania pazurków itp. inne znów w trakcie pielęgnacji wykręcają się, wyją, piszczą, szczekają, uciekają czy nawet w sytuacji bardzo mocno stresowej, są w stanie ugryźć. Idealny psi fryzjer musi być więc nie tylko opanowany, ale także nauczony odpowiedniego podejścia do psiaka, aby ten nie przeżywał ciężkich chwil, a pracownik, był w stanie wykonać w 100% powierzone mu zadanie.

Czym tak naprawdę zajmuje się groomer? Pierwsze skojarzenie to oczywiście kąpiel psa oraz strzyżenie jego sierści. Nie jest to wymagany zabieg przy każdym psiaku. Zazwyczaj regularnie salon odwiedzają osoby, które posiadają psy takie jak yorkshire terrier, shih tzu, pudle, sznaucery lub samojedy. Są to psy z tzw. włosem. Tak naprawdę wciąż jest to sierść, jednak nieco inna niż w przypadku owczarka niemieckiego, husky czy zwykłego kundelka. Latem niektórzy opiekunowie decydują się na przycięcie psu sierści, dla ochłody, a zimą, aby uniknąć kołtunów. Zazwyczaj wtedy obcina się lekko sierść np. pomiędzy poduszkami na łapkach czy w miejscach intymnych. Poza kąpielą, czesaniem i strzyżeniem, groomer zajmuje się także obcinaniem pazurów, czyszczeniem uszu oraz myciem zębów.

Ile tak naprawdę zarabia groomer? Zarobki groomera, czyli fryzjera dla psów

Zarobki groomera są naprawdę cięzkie do określenia, jako że w Polsce ten zawód dopiero zaczyna raczkować. Oczywiście salonów pojawia się coraz więcej i coraz więcej osób podejmuje się współpracy z nimi czy też kończy kursy groomerskie i nie ma tym nic dziwnego. Od tego są zależne zarobki psiego fryzjera? Przede wszystkim od doświadczenia, kursów, które ukończyłeś, ale także i prestiżu zakładu groomerskiego. Oczywiście im większe miasto i większa renoma, tym więcej klientów, więc ty jako psi fryzjer zarobisz więcej.

Ile zarabia groomer
fot.unsplash.com

W przypadku małych miast groomer może liczyć na wynagrodzenie od 2500 złotych do nawet 3000 złotych, oczywiście jest to kwota brutto, w przypadku dużych miast zarobki wynoszą już od 3500 złotych do 4000 złotych. Zakładając własny salon możesz zarobić zarówno znacznie więcej, jak i znacznie mniej. Tej opcji nie polecamy, jednak jeśli dopiero zaczynasz pracę w tym zawodzie. Zdobądź najpierw doświadczenie oraz grono oddanych ci i wiernych klientów. Dopiero z czasem rozmyślaj nad własnym biznesem. W końcu do tego musisz mieć nawet bardzo duży wkład finansowy, jako że samo założenie firmy to pikuś, więcej problemów jest z wynajmem odpowiedniego lokalu, a także dostosowaniem go do swoich potrzeb. Nie wspominamy już o marketingu i zakupem całego sprzętu.