Przedstawiciele handlowi są najchętniej zatrudnianymi osobami przez pracodawców. Powodem jest przede wszystkim duże zapotrzebowanie na pracowników tego typu, jednak obok tego jest także rotacja w dziale handlowym – nie każdy sprawdza się na tyle, by dla firmy rentownym była dalsza współpraca. Duża część ogłoszeń znajdujących się na portalach oferujących pracę jest skierowana do osób, których specjalnością jest handel i sprzedaż. Ile zarabia przeciętny handlowiec?

Gdzie jest największe zapotrzebowanie na handlowców?

Oferty pracy dla handlowców pochodzą z różnych branż. Są poszukiwani zarówno w usługach, jak i w handlu detalicznym. Których ofert jest jednak najwięcej?

  • finanse i bankowość;
  • ubezpieczenia;
  • nieruchomości;
  • branża IT.

Nie jest to jednak jedyny wyznacznik – jeśli poszukujesz pracy jako handlowiec, najlepszym rozwiązaniem będzie obserwowanie konkretnych kategorii na portalach oferujących ogłoszenia tego typu. W ten sposób będziesz zawsze na bieżąco, przez co masz możliwość znalezienia idealnego dla siebie stanowiska.

handlowiec zarobki
fot. pixabay.com

Co robi handlowiec?

Obowiązki na tym stanowisku są ściśle powiązane z pozyskiwaniem i utrzymywaniem kontaktu z nowymi klientami. W tym celu należy przeprowadzać codzienne rozmowy, w których pojawiać się będą zarówno negocjacje, jak i twarde odmowy. We wszystkich tych sytuacjach należy sobie w odpowiedni sposób poradzić – wyłącznie w ten sposób można osiągnąć najwyższe zarobki jako handlowiec. Specjalista do spraw sprzedaży zajmuje się zarówno sprzedażą produktów detalicznych dla klientów indywidualnych, jak i oferowaniem konkretnych usług pomiędzy firmami. Wszystko zależy jednak od tego, gdzie zdecydujesz się pracować i jaka będzie to branża. Cel jednak jest prostu, niezależnie od miejsca zatrudnienia: dbanie o relację z klientem. W ten sposób możliwe jest nie tylko osiąganie założonego celu w postaci planu sprzedażowego na dany miesiąc, ale także realny wpływ na rozwój danej firmy.

Ile zarabia handlowiec?

Zarobki handlowca zazwyczaj zamykają się w widełkach pomiędzy 3178 zł a 5631 zł netto. Są to dość duże rozbieżności, jednak wszystko zależy od wielu różnych czynników. Należą do nich możliwości firmy, do której się aplikuje – im większa firma, tym więcej jest w stanie zapłacić. Często przewidziane są także premie za spełnienie celu sprzedażowego na dany okres rozliczeniowy, ale nie jest to obowiązek pracodawców. Co więcej, dużo można dowiedzieć się już w trakcie rozmowy o pracę. Firma może zaproponować Ci konkretną stawkę, jeśli jednak się z nią nie zgadzasz, rozpocznij pokaz swoich handlowych możliwości! Negocjuj i pytaj – dzięki temu jesteś w stanie osiągnąć satysfakcjonujący Cię cel. Nawet jeśli nie otrzymasz podwyżki od razu na starcie, z dużym prawdopodobieństwem możesz na nią liczyć po jakimś czasie od rozpoczęcia współpracy. Warto jednak o to wszystko spytać na samym początku przygody z daną firmą, by wszystko było jasne.

Coraz częściej spotkać się można także z możliwością pracy jako handlowiec-freelancer. Wówczas możliwa jest praca tymczasowa dla danej agencji lub firmy i pozyskiwanie dla niej nowych kontaktów. W ten sposób można łączyć pracę zawodową na etacie ze zleceniami, co sprawia, że zarobki z pewnością pójdą w ten sposób w górę.

ile zarabia handlowiec
fot. pixabay.com

Dużo także zależy od miejscowości. Nie jest zaskoczeniem, że im większe miasto, tym większych zarobków można się spodziewać. Handlowcy najwięcej zarabiają w Warszawie – spowodowane to jest zdecydowanie większą ilością centrali, które znajdują się w stolicy.

Jak zostać handlowcem?

Aby zostać handlowcem, trzeba spełnić szereg różnych wymagań, które niejednokrotnie będą sprawdzane przez pracodawców przed podjęciem decyzji o ewentualnej współpracy. Przede wszystkim należy cechować się odpowiednią osobowością do pracy w zawodzie, w tym między innymi posiadać umiejętności miękkie na jak najwyższym poziomie. Przydatna staje się umiejętność rozmowy z ludźmi oraz radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Co więcej, warto zainwestować w kursy oraz szkolenia, które pomogą zrozumieć specyfikę pracy handlowca, a także staną się ciekawym punktem w CV.