fot.unsplash.com

Zawód informatyka w dzisiejszych czasach jest powszechnie uważany za bardzo opłacalny i cieszący się niemałymi zarobkami. Stąd też informatyczne kierunki studiów należą do najbardziej obleganych. Możliwość zarobku dzięki pracy z komputerami wydaje się wielu młodym ludziom bardzo atrakccyjna – jakie więc są realia zarobków w tej branży?

Praca informatyka – na czym tak właściwie polega? Wykształcenie, które musimy posiadać, aby ją wykonywać.

Studia i szkoły średnie o kierunku informatycznym cieszą się powszechną opinią jednych z trudniejszych kierunków, jakie możemy wybrać. Ilość wiedzy, jaką musi posiadać przeciętny informatyk jest z pewnością niemała – dodatkowo jest to zawód, w którym musimy się cały czas kształcić ze względu na prężny i dynamiczny rozwój technologii. Ogromna ilość materiału nie wydaje się jednak zniechęcać młodych studentów – w końcu ciężka praca i nauka teraz zaowocuje życiem na bardzo wysokim poziomie w przyszłości. Jest to coś, co po prostu „się opłaca”. Dodatkowo nie jest to ciężka praca fizyczna – wykonujemy ją siedząc za biurkiem w naszym własnym domu lub w firmie, w jakiej obecnie pracujemy.

Ile zarabia informatyk
fot.unsplash.com

Czy skończenie więc studiów informatycznych jest gwarancją beztroskiego życia w przyszłości? I tak i nie. Jak zostało wspomniane wcześniej w artykule – nie wystarczy nam nauczenie się czegoś raz na studiach i postępowanie potem według wyuczonego schematu – technologia cały czas się zmienia i rozwija, musimy być elastyczni i otwarci na zdobywanie nowej wiedzy każdego dnia. Poza tym w tym zawodzie niekonieczne jest posiadanie skończonych studiów. Niektóre firmy mogą wymagać od nas wyższego wykształcenia jako warunek dostania zatrudnienia lub awansu; jednakże nie jest to zawsze stała reguła.

Jeśli zdobędziemy umiejętności informatyczne poprzez samodzielną naukę z pomocą internetu i będziemy umieć udowodnić stan posiadanej wiedzy naszemu pracodawcy – może on nas zatrudnić gdy tylko osiągniemy pełnoletność. Wiadomo jednak, że w tym przypadku potrzebujemy wiele samodyscypliny. Będziemy musieli zrezygnować z wieczornych wyjść ze znajomymi na rzecz nauki informatyki – ale jeśli będziemy pracowali wystarczająco ciężko i rzetelnie to wszystko opłaci się w przyszłości. Kolejną zaletą tego zawodu jest to, że informatyki możemy nauczyć się w każdym wieku – nie ma tu limitu wiekowego potrzebnego do wykonywania pracy w tej branży.

Ile więc tak naprawdę zarabia informatyk? Własna działalność gospodarcza czy może pracowanie u kogoś w firmie? Co jest bardziej opłacalne?

Zarobki w tej branży zależne są od tego czym konkretnie się zajmujemy – inne zarobki ma programista, inne technik informatyk a jeszcze inne ktoś specjalizujący się w sieciach komputerowych. Inaczej też zarobimy na własnej działalności a pracując u kogoś na etacie. Oczywiście możemy też połączyć pracę w firmie z przyjmowaniem zleceń od indywidualnych klientów. Ile więc zarabia informatyk w Polsce? Za średnią krajową, którą otrzymamy przy pracy w tym zawodzie podaje się 4 760 PLN brutto.

Ile zarabia informatyk
fot.unsplash.com

Wiele informatyków zarabia jednak na poziomie wyższym niż ta średnia – wszystko zależy od posiadanego przez nich stażu pracy, posiadanych umiejętności, wielkości firmy lub rodzaju przyjmowanych zleceń. Mediana zarobków na stanowisku administratora sieci komputerowych wynosi aż 5200 PLN za to na stanowisku programisty specjalisty jest to już 7 500 PLN brutto! Taka kwota na pewno pozwoli nam na życie bez martwienia się o to czy starczy nam na czynsz czy też inne wydatki. Jedną z zalet wykonywania pracy w branży informatycznej jest to, że zarabianie jako na przykład administrator sieci nie wyklucza tego, że możemy wykonywać też pracę związaną z programowaniem. Jest to na pewno bardzo różnorodna branża; o niemałych zarobkach dla tych, którzy ciężko pracują – więc jeśli jesteś kimś kto interesuje się komputerami, językami programistycznymi lub tworzeniem sieci – już teraz możesz podjąć pierwsze kroki w kierunku pracy w tej branży!