Logistyk to naprawdę przyszłościowa profesja. Jeśli lubisz matematykę, liczby i liczenie zdecydowanie polecamy ci zastanowić się nad wyborem tego zawodu jako swoją karierę i pracę w przyszłości. Przede wszystkim zapotrzebowanie na logistyków wciąż rośnie, z pewnością nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego i stabilnego zatrudnienia. Pisaliśmy już o tym, czym właściwie jest logistyka i czym zajmuje się logistyk, przeprowadziliśmy cię także przez cały proces wdrążania się do tej branży. Nakierowaliśmy cię na odpowiedni kierunek na uczelni, co teraz? Teraz czas na zarobki, w końcu ta kwestia jest również bardzo istotna. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć ile zarabia logistyk!
Praca logistyka – na czym polega, wymagania i obowiązki. Czym właściwie jest logistyka?
W logistyce najważniejsza jest tzw. reguła 7W. Co ona oznacza w praktyce? Chodzi tutaj o: właściwy produkt, właściwy stan, właściwą ilość, właściwe miejsce, właściwy czas, właściwego klienta i właściwą cenę. Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców, produktów oraz materiałów z jednego punktu do drugiego. Logistyk to więc osoba, która potrafi zaplanować każdy krok dla swojej firmy. Dzięki niej na magazynach nie zalega towar, transport jest zaplanowany tak, aby do TIRa weszło jak najwięcej materiału, oczywiście uwzględniając wymogi czy przepisy. Praca logistyka może obejmować także zagadnienia związane z obsługą klienta, prognozowaniem popytu, kontrolowaniem zapasów, przepływem informacji, realizacją zamówień, transportem, składowaniem oraz wiele innych czynników.
Jak wiec sam widzisz nie jest to zawód łatwy. Z pewnością z początku może być ci ciężko, w końcu inaczej jest siedzieć na zajęciach czy przyswajać wiedzę na lekcjach w technikum w klasie o profilu logistycznym, a jeszcze inaczej jest pracować. Logistyka to także ciągła nauka. Musisz być na bieżąco z wszystkimi procesami, etapami oraz całym postępowaniem w firmie oraz wytycznymi, które musisz spełniać. Aby zostać logistykiem, musisz albo udać się do technikum do klasy o profilu logistycznym lub ukończyć szkołę wyższą. Tak naprawdę masz kilka specjalizacji do wyboru jeśli chcesz wybrać się na studia o kierunku logistyka: logistyka międzynarodowa, logistyka i technologia transportu, logistyka w gospodarce żywnościowej, ekonomia transportu i logistyki. Czy uczelnia wyższa, która musisz ukończyć i ciągłe doszkalanie się idzie w parze z zarobkami? Ile tak naprawdę zarabia logistyk?
Ile zarabia logistyk? Ścieżka kariery w zawodzie logistyka
To ile zarobisz na stanowisku logistyka zależne jest oczywiście od wielu czynników. Wpływ na to ma twoje miejsce pracy, wielkość firmy, ilość towaru, którą sprzedajecie (im więcej sprzedajecie, tym więcej zarabia firma) oraz nawet miasto, w którym dana firma się znajduje czy w którym pracujesz. Osoby, które mają wykształcenie logistyczne mają naprawdę szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o wybór miejsca zatrudnienia. Nie tylko świetnie odnajdą się w firmach transportowych, ale także i komunikacji, spedycji, centrum usług logistycznych, instytucjach rządowych i samorządowych oraz nawet sklepach internetowych.
Mówi się, że średnie zarobki osoby zatrudnionej na tym stanowisku to około 2600 złotych netto w skali miesiąca. Musisz jednak pamiętać, że masz naprawdę spore możliwości awansu. Możesz awansować na specjalistę z zakresu logistyki, kierownika spedycyjnego i inne funkcje. Przy awansie, oczywiście rosną ci zarobki. Automatycznie przechodzisz na około 4 500 złotych miesięcznie, a pnąc się w górę możesz dojść na spokojnie do magicznej szóstki z przodu i zarabiać około 6000 złotych w skali miesiąca. Brzmi nieźle, prawda? Oczywiście im więcej pracy włożysz i im wyżej będziesz chciał dosięgnąć, tym więcej zarobisz, jednak ta zasada tyczy się praktycznie każdego zawodu. Zatem nie czekaj, tylko działaj! W końcu nic nie tracisz, a możesz naprawdę sporo zyskać.