fot.unsplash.com

Praca ochroniarza kojarzy się nam z nie małymi zarobkami. No bo przecież nikt nie będzie dostawać 5 zł za pilnowanie banku czy też ochronę ważnej osobistości, prawda? Nic w tym dziwnego, że jest tak wielu chętnych na to, żeby przyjąć się do pracy ochroniarz czy też otworzyć swoją własną firmę ochroniarską, żeby można było spełniać się zawodowo. Wiadomo, że od razu nasze zarobki nie będą wyglądać tak, jakbyśmy mieli ogromny staż pracy i doświadczenie, ale od czegoś trzeba zacząć, żeby osiągnąć szczyt kariery i być zadowolonym z tego, co się osiągnęło. Tylko jak osiągnąć takie zarobki, żeby nie wypalić się zawodowo i być zadowolonym z tego, co się robi?  I jak  to wygląda w praktyce? Ile tak naprawdę zarabia ochroniarz i czy jest to opłacalne? Przekonaj się!

Zarobki ochroniarza

Istotną kwestią jest to, ile zarabia ochroniarz w Polsce. Przyjmuje się, że średnia pensja osób na tym stanowisku wynosi ok. 1420 złotych. Osoby, które w tej grupie zawodowej zarabiają najwięcej otrzymują pensje w wysokości ok. 1760 złotych i więcej, z kolei ci, którzy zarabiają najmniej – średnio. ok. 1345 złotych netto i mniej.

Według informacji zawartych na portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają ochroniarze pracujący na terenie województwa mazowieckiego (średnio 1560 złotych netto), wielkopolskiego (średnio 1500 złotych netto) oraz opolskiego (średnio 1470 złotych netto), z kolei najmniej – województwa łódzkiego (ok. 1350 złotych netto), kujawsko-pomorskiego (średnio 1315 złotych netto) oraz świętokrzyskiego i podkarpackiego (średnio 1300 złotych netto).

Ile zarabia ochroniarz
fot.unsplash.com

Jeżeli pod uwagę weźmiemy to, ile zarabia ochroniarz w polskich miastach, najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu pracujący w Warszawie (1600 złotych netto), Wrocławiu (ok. 1505 złotych netto) oraz Poznaniu, Opolu, Krakowie oraz Gdańsku (średnio 1500 złotych netto).

Ochroniarz to profesja, która nie jest spokojna i leniwa. Niejednokrotnie osoby ją wykonujące narażają swoje życie, by ochraniać inne. Bezsprzecznie to zawód niezwykle odpowiedzialny, dlatego też niezbędne jest odpowiednie do niego przygotowanie. Tak więc w tej branży nie można niczego generalizować, ponieważ zarobki zależne są głównie od faktu posiadania licencji oraz grupy, w której pracownik ochrony pełni swoje obowiązki.

Lepszy etat czy praca na własną rękę?

Któż z nas nie chciałby pracować na własną rękę i dostawać taką wypłatę, jaką by sobie tylko zamarzył? Nikt nie marudzi ci nad uchem, że musisz zrobić jeszcze to albo tamto albo prosi, żebyś zamienił się z drugim pracownikiem, bo on musi wcześniej wyjść, a ty przecież i tak nie masz nic lepszego do roboty po powrocie do domu. Pracujesz, jak chcesz, kiedy chcesz i nie musisz się o nic martwić, bo tylko ty możesz sobie stawiać warunki, w których będziesz pracować. Jednak z drugiej strony praca na etacie pozwoli ci na poszerzanie swoich umiejętności, bo zawsze jest okazja na to, aby szef dokształcał swoich pracowników, aby ci byli jak najlepsi w swoim zawodzie. Z kolei praca we własnym zakresie pozwala ci na większą swobodę, bo nie ciąży na tobie etat, ani odpowiedzialność za to, że jeśli zrobisz coś źle to cię zwolnią i znów będziesz zaczynać od nowa. Liczą się także umiejętności. Wiadomo, że nikt nie będzie chciał pracować z osobą, która jest świeżo po szkoleniu i nie ma żadnego doświadczenia, bo takie osoby trzeba uczyć wszystkiego od podstaw. Trzeba taką osobę wysłać na szereg szkoleń, dzięki którym będzie mieć w głowie coś znacznie więcej niż tylko wiedzę przyswojoną w szkole.

Ile zarabia ochroniarz
fot.unsplash.com

Pracodawcy poszukujący pracowników do swoich firma ochroniarskich liczą na to, że jeśli aplikujesz to musisz mieć jakieś umiejętności albo też bagaż doświadczeń w pracy ochroniarza. Inaczej wygląda to przy szkoleniu, kiedy dopiero jesteś początkującym ochroniarzem i dopiero zbierasz potrzebne ci doświadczenie. To czy wolisz pracować w zespole czy też na własną rękę zależy od ciebie i to ty jesteś panem własnego losu, który decyduje o tym jak pracuje i z kim pracuje. Warto się zastanowić, czy aby na pewno jest to zawód dla ciebie. Ochroniarz musi być osobą wytrzymałą, cierpliwą, odpowiedzialną. A jeśli nie jesteś pewien czy to odpowiedni zawód, poczytaj na ten temat, przeanalizuj wszelkie za i przeciw i podejmij dla siebie odpowiednią decyzję, której potem nie będziesz żałować. Wiadomo, że zawsze możesz zrezygnować z pracy, ale po co marnować czas, kiedy będzie można przeznaczyć go na szkolenia i poszerzanie wiedzy w zakresie ochrony osób i mienia i spełniać się w tym, co lubisz najbardziej.