Praca programisty brzmi super, prawda? Kojarzy się z ciągłym spędzaniem czasu przy komputerze, niewykonywaniem żadnych czynności fizycznych. Jest faktycznie w tym dużo prawdy, ale czy sama droga do zostania dobrym programistą i znalezienie wymarzonej posady jest tak banalnie proste jak można sobie wyobrazić? Niestety nie, jednak co z zarobkami? Czy te wynagrodzą nam wiele godzin nauki? Sam się przekonaj!
Praca programisty – jak wygląda, wymagania i obowiązki
Praca programisty polega na przede wszystkim, poznaniu co najmniej kilku języków programowania. Głównie programiści specjalizują się tylko w konkretnych językach, są im potrzebne na danym stanowisku pracy. Przykładowymi językami, jakie możemy poznać będąc programistą, są między innymi – Java, Python C++, Java Script, oraz wiele innych, choć wymienione tutaj są najbardziej popularnymi wśród języków programowania.
Zajmuje się On po prostu programowaniem, od stron internetowych po gry komputerowe czy też bazy danych. Jest to bardzo rozgałęziony zawód, ma On wiele możliwości rozwijania, tworzenia, oraz stron, w które moglibyśmy się rozwijać. Najlepiej na samym początku zastanów się, co chciałbyś robić? Czy interesuje Cię możliwość programowania gier komputerowych albo marzyłeś zawsze o stworzeniu swojej własnej aplikacji, lub programowaniu różnych urządzeń?
Co wpływa na wynagrodzenie?
Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.
Ile zarabia programista?
Jest to najważniejsza kwestia, bo zarobki dobrego i doświadczonego programisty są naprawdę wysokie.
Wszystko zależy od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem i jesteś jeszcze początkujący, czy też masz już spore doświadczenie w programowaniu. Średnia pensja brutto w Polsce początkującego programisty waha się od 4 tyś. PLN do 6 tyś. PLN. Ekspert w danej dziedzinie programowania oraz danym stanowisku. Może zarabiać nawet kilkanaście tysięcy polskich złotych. Jeśli chcemy zarabiać jak najwięcej, musimy ciągle się rozwijać, uczyć się kodowania, nowych języków oraz zdobywać jak najwięcej doświadczenia, co niesie za sobą więcej możliwości, więcej miejsc pracy, do których moglibyśmy aplikować.
Programista – etat czy freelancer?
Jeśli ogranicza Cię praca na etacie, masz w głowie wiele swoich własnych pomysłów i projektów do zrealizowania, to praca freelancera jako programista jest dla Ciebie. Jednak jeśli chodzi o początki programowania – najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu praca na etacie. Początkowi programiści w branży IT mają znikome, a praca na etacie to kontakt oraz współpraca pod okiem doświadczonych ludzi, co wiąże się ze zdobyciem doświadczenia. Jest też możliwość połączenia obydwóch opcji, będąc freelancerem ”po godzinach”, jako dorabianie i spełnianie się w jeszcze innych ciekawszych dla Ciebie projektach.
Przykładowy kurs na programistę od Alx:
„Nauka programowania i język Java
Tematyka:
przybornik programisty, programowanie
strukturalne, programowanie obiektowe,
język Java, praca z danymi
oraz w bezpośredniej kontynuacji: bazy
danych i SQL, Spring, REST, aplikacje webowe
Czas trwania:
80 godzin kodowania w trakcie kursu +
40 godzin pracy w domu z naszymi
materiałami = w sumie 120 godzin!
Cena:
4 190 PLN”