fot.unsplash.com

Marzysz o pracy rapera? Koncerty, trasy po Polsce, po Europie lub nawet po świecie, tłumy fanów, każda noc w innym pięciogwiazdkowym hotelu, super szybkie samochody warte więcej niż niektóre mieszkania, a do tego całe grono wiernych fanów. Da się rozmarzyć, prawda? Jaka jest rzeczywistość? Niestety, szara i brutalna. Ile zarabia raper?

Praca rapera – jak wygląda? Jak ciężko wybić się w rapie?

Jeśli zakładasz, że żeby odnieść sukces w tej branży wystarczy rzucić parę rymów w renomowanym studiu opłacić znanego bitmakera to jesteś w ogromnym błędzie. Raper osiąga sukces wtedy kiedy pociąga za sobą rzesze fanów i sprzedaje nakłady płyt rzędu od kilku dziesięciu tysięcy do nawet kilku set tysięcy egzemplarzy. Ma taką możliwość tylko jeśli się wybije ponad przeciętność i innych współtwórców rap sceny. Swoją przygodę zacząć możesz od zaraz choć okres między momentem w którym piszesz teksty do szuflady trenujesz ruch sceniczny przed lustrem do momentu w którym stoisz przed kilku tysięcznym tłumem może trwać nawet kilka lat albo nigdy nie nadejść. 

Ważnym elementem będą też twoje koneksje z ludźmi z branży którzy będą w stanie cie wypromować oraz dograć się do twoich piosenek. Mało który przyzna, że sporo pomogły mu znajomości w hip-hopowym światku, pozwalające na lepszą i szybszą promocję. Wielu raperów zanim rozpoczęło przygodę z nagrywaniem, próbowało swych sił w bitwach freestylowych na których mogli rozwijać swoje umiejętności interpersonalne, spontaniczność czy pewność siebie. Cała sztuka polega na tym, żeby swojego przeciwnika jak najboleśniej i dobitniej wyśmiać i upokorzyć przed tłumem. Wszystkie chwyty są dozwolone, oczywiście każda obelga każde zdanie musi być wypowiedziane a raczej zapowiedziane w konwencji rymowanej i współgrać z bitem lecącym w tle.

fot.unsplash.com

Ile zarabiają polscy raperzy?

Aby odpowiedzieć na pytanie „ile zarabiają polscy raperzy?” oparliśmy się na raporcie przygotowanym przez open.fm. Wyniki tego raportu są naprawdę szokujące.

Białas, ReTo – 5-10 tys. złotych za koncert
Malik Montana – 5-15 tys. złotych
Mata – od 10 tys. złotych za koncert
Żabson – 10-15 tys. złotych za koncert
Szpaku – 10-15 tys. złotych za koncert
Bedoes – od 15 tys. złotych za koncert
Tymek – 10-20 tys. złotych za koncert
PRO8L3M, Paluch – 10-25 tys. złotych za koncert
Taco Hemingway, Quebonafide – od 25 tys. złotych za koncert

Ciężko jest więc tak naprawdę powiedzieć jaka jest miesięczna pensja rapera. To ile raper dostanie za koncert, zależy nie tylko od liczby sprzedanych biletów, ale także i lokalizacji itp. To, ile dodatkowego zarobku raper ma w skali miesiąca zależy od ilości współprac z różnymi markami, od ilości promocji czy reklam, które zrobi, ale także i od zarobków z platform takich jak np. Youtube. Tak więc ciężko powiedzieć ile w skali miesiąca wyciąga Reto, Mata czy Bedoes. Z pewnością nie mało.

fot.unsplash.com

Ile zarabia raper, czyli jak zarobić pierwsze pieniądze w rapie?

To, ile zarobisz ty jako raper jest tak naprawdę niewiadome. Możesz zarówno zostać milionerem, jak i nie zarobić ani złotówki. Wszystko zależy od twojej motywacji, ale także i od tego, czy masz po prostu talent. Jeśli chcesz spróbować zarobić swoje pierwsze kilka groszy, zacznij wrzucać nagrane przez siebie rapy na platformę taką jak Youtube. Po czasie, gdy twoje piosenki zaczną się klikać, ty otrzymasz w zamian za to wynagrodzenie. Oczywiście nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Poświęć czas na edukację, dokładnie przeczytaj co jest w regulaminie.

Zagłęb się także w autopromocję i marketing. W końcu zależy ci na wyświetleniach nie tylko od mamy, babci, dziewczyny czy kumpli z osiedla, ale także i od ludzi nawet z drugiego końca świata. Pamiętaj, że social media to klucz do marketingu. Stwórz własny instagram oraz fanpage na facebooku. Wrzucaj tam posty, odpowiadaj na ewentualne pytania, integruj się z pierwszymi fanami itp. Przede wszystkim – nie poddawaj się!